Tässä Tanskan kieltolista

Mutta eikös vaan joku hyväkäs ala heti selitellä miten Suomessa kaikki on toisin, ei meillä ole mitään syytä mihinkään kieltolistaan.

http://www.iltasanomat.fi/lemmikit/art-1288645947335.html?pos=ok-nln

Voi räkä noita selittelijöitä. Olisiko selittelijöille ihan oma rotu perustettava, Suomen Selittäjä. Mitkähän olisivat rotutuntomerkkejä?

Sanoisin, että Tanskan lista on oikeansuuntainen mutta riittämätön.
12168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Siin olis lista valmiina Suomellekin.

Äänestä

Susikoiria, taistelukoiria ja jokunen ns. karhukoirakin listalla. Varmasti rotuja jotka ei nyt ihan aloittelijoille sovi, eikä varmasti sinne kaupunkikeskustaan.

Itse kieltäisin vain koirasudet ja ne taitaakin olla Suomessa tavallisilta pulliaisilta kiellettyjä.

Mikä olisi parempi ratkaisu, olisi koiranomistajille "koirakortti" niinkuin ajokortti. Tämmöinen pitäisi olla ennen koiraa ja sitä suorittaessa olisi teoriakoe ja harjoituskoe. Harjoituskokeessa opetettaisiin mahdollisimman erilaisia kouluuttamattomia koiria, valvotuissa olosuhteissa. Koirat saataisiin kenneleistä ja koirien adoptointikeskuksilta.

Jos tarpeellista, koirakortit voisi jakaa luokkiin ajokorttien tapaan. Vaikka paimenkoirille, lintukoirille tms. omansa. Ja varmaankin sitten vielä sekarotuisille myös.

Ajokortin tapaan koirankortin voi myös menettää esim. eläinrääkkäyksen tai pito-ongelmien takia.

Näin saataisiin koiria ja omistajia koulutettua, koiria suojeltua ja Suomeen työpaikkoja lisää.

Äänestä
  • Eihän se ole koulutuksesta kiinni. Näitä rotuja hankkivat pääsääntöisesti sellaiset, joilla ei ole aikomustakaan noudattaa lakeja ja ohjeita. Vaarallinen koira hankitaan juuri siksi, että se on pelottava ja sillä voidaan pelotella.

    Kennelliitto saisi hävetä. Kuinka kehtaavat vähätellä ongelmaa.

    Äänestä

  • tappajat piikille kirjoitti:

    Eihän se ole koulutuksesta kiinni. Näitä rotuja hankkivat pääsääntöisesti sellaiset, joilla ei ole aikomustakaan noudattaa lakeja ja ohjeita. Vaarallinen koira hankitaan juuri siksi, että se on pelottava ja sillä voidaan pelotella.

    Kennelliitto saisi hävetä. Kuinka kehtaavat vähätellä ongelmaa.

    millaiset ihmiset vaarallisia rotuja hankkivat, varmaan osa heistä on ihan rauhaa rakastaviakin, mutta koirien kanssa sattuu välillä vahinkoja; milloin taluttaja liukastuu ja koira pääsee irti, milloin koira karkaa tuuletuksen aikana, milloin isäntäväki rentoutuu mökillä saunan jälkeen ja koira jää kytkemättä, milloin kiinnitys-systeemit pettävät...

    Sitten kun tontin rajalla talutellaan saman sukupuolen koirulia, niin hyökkäykseen on ainekset. Tai mikäli kauempaakin tulee vastustamattomia tuoksuja, se on moro.

    Äänestä

http://www.dogsbite.org/pdf/germany-bsl-wiki-translated-05-17-2013.pdf
http://dogbitelaw.com/images/pdf/NSW_BSL_Report.pdf

Kussakin maassa on tilastot niistä purutapauksista mitkä rodut ovat aiheuttaneet vahinkoja.

Tuo Tanskan lista menisi suomessa rotujen kohdalla aivan toisenlaiseksi. :)

http://koirauutiset.blogspot.fi ;)

Eihän sellaisista koiraroduista voi tehdä vaarallisuus listaa suomessa jotka eivät ole mitään tehnyt. Ei tuo homma mene sillä linjalla että "musta tuntuu"!

Äänestä
  • >>Tuo Tanskan lista menisi suomessa rotujen kohdalla aivan toisenlaiseksi. Eihän sellaisista koiraroduista voi tehdä vaarallisuus listaa suomessa jotka eivät ole mitään tehnyt. Ei tuo homma mene sillä linjalla että "musta tuntuu"!

    Äänestä

  • snakun isäntä kirjoitti:

    >>Tuo Tanskan lista menisi suomessa rotujen kohdalla aivan toisenlaiseksi. Eihän sellaisista koiraroduista voi tehdä vaarallisuus listaa suomessa jotka eivät ole mitään tehnyt. Ei tuo homma mene sillä linjalla että "musta tuntuu"!

    Sekä argentiinalaiset että kanariandogit ovat Suomessa jo ehtineet kunnostautua lasten raatelijoina. Kanarialaisten pitämistä ollaan rajoittamassa jopa rodun alkuperämaassa. Sama pätee laumanvartijoihin, monet niistä ovat häviämässä alkuperämaastaan, mutta kantaa ylläpidetään ansiokkaasti Suomessa, tappajarotuisten koirien eurooppalaisessa Eldoradossa!

    Äänestä

  • Tuossa Tanskan listassa on rotuja joita on vain muutama yksilö koko maassa! Se että ne ovat tuoossa listassa ei johdu välttämättä edes siitä että roduissa olisi esiintynyt edes vihaisuutta. Koskahan nämä koiravihaajat ymmärtävät että nuo listat on politiikkaa, tuo iltasanomien linkki "joita harkittiin" oli aivan turhaa, kun ei ole kieletty niin ei ole, "harkittiin." Toimittaja taitaa olla itse koiraihminen joka blokkasi itseään mielyttävän listan, mutta katsokaas myös noita muita listoja maailmalta.

    miksi toimittajalta jäi muiden maiden listat huomiotta ?

    Ps. Oliko tanskalainen kinkku hyvää vai suomalainen ?

    Saksassa on hyvät braatwurstit! :)

    Äänestä

  • Holodogcaust kirjoitti:

    Tuossa Tanskan listassa on rotuja joita on vain muutama yksilö koko maassa! Se että ne ovat tuoossa listassa ei johdu välttämättä edes siitä että roduissa olisi esiintynyt edes vihaisuutta. Koskahan nämä koiravihaajat ymmärtävät että nuo listat on politiikkaa, tuo iltasanomien linkki "joita harkittiin" oli aivan turhaa, kun ei ole kieletty niin ei ole, "harkittiin." Toimittaja taitaa olla itse koiraihminen joka blokkasi itseään mielyttävän listan, mutta katsokaas myös noita muita listoja maailmalta.

    miksi toimittajalta jäi muiden maiden listat huomiotta ?

    Ps. Oliko tanskalainen kinkku hyvää vai suomalainen ?

    Saksassa on hyvät braatwurstit! :)

    >>Tuossa Tanskan listassa on rotuja joita on vain muutama yksilö koko maassa!

    Äänestä

  • snakun isäntä kirjoitti:

    >>Tuossa Tanskan listassa on rotuja joita on vain muutama yksilö koko maassa!

    snakun isäntä, rauhoitu jo. Yritä saada elämääsi myös muuta sisältöä, kuin yhden ja saman kelaaminen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikea lista kirjoitti:

Mutta eikös vaan joku hyväkäs ala heti selitellä miten Suomessa kaikki on toisin, ei meillä ole mitään syytä mihinkään kieltolistaan.

http://www.iltasanomat.fi/lemmikit/art-1288645947335.html?pos=ok-nln

Voi räkä noita selittelijöitä. Olisiko selittelijöille ihan oma rotu perustettava, Suomen Selittäjä. Mitkähän olisivat rotutuntomerkkejä?

Sanoisin, että Tanskan lista on oikeansuuntainen mutta riittämätön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu