Mitä mieltä satakuntalaisena olet eläkeiän nostosta?

Suvi Tuuli

3

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivottavasti poliitikkojemme eläkeikää ei nostettaisi, jospa olisi mahdollista että jossakin vaiheessa saisimme poliitikkoja, jotka ajaisivat koko kansamme asioita, siis myös vähävaraisten, tavallisen kansanosan.

    • tasajako

      Julkisuudessa puhutaan, miten isoja työeläkkeitä duunarikin tienaa työssäolo aikanaan. Artikkelissahan oli todettu, että keskimääräinen eläke on 1500 euroa kuukaudessa. Eipä silla rahalla herroiksi elellä. Monellekin se on puolet kuukausipalkasta.

      Toisaalla taas kirjoitellaan suurista johtajien eläkkeistä jotka kuukaudessa ovat kymmeniä tuhansia.

      Nyt on alannut tuntua, että koko eläkejärjestelmäkin kaipaisi jotain remonttia ja tasausta. Suuremmista eläkkeistä roimasti pois ja pienempiin lisää. Kaikille sama eläke, se olisi tasapuolisinta.

      Suomi lähtisi varmasti nousuun kun pienillä eläkkeillä kitkuttelevilla olisi enemmän rahaa kulutukseen. Nyt kaikki menee elämiseen eikä piisaakaan.

      Ja jos eläkeikää nostetaan, miten nuoret pääsevät töihin? Hölmöläisten touhua leikata peitettä toisesta päästä ja jatkaa toisesta.

    • onko oikein?

      Taitaa olla sitä samaa sumutusta meitä kansalaisia kohtaan tämä eläkeiän nosto kuin kaikki muukin.

      Oudolta tuntuu myös se, että jo eläkkeellä oleva joutuu maksamaan työeläkemaksua jos tekee eläkkeensä lisäksi töitä.

      Samoin eläkeläiset, jotka ovat työkyvyttömyyseläkkeellä saavat tienata lisätuloa nykyään vain vähän yli 700 e/kk menettämättä eläkettään. Se on väärin. Yrittääkö Kela pullauttaa vajaakuntoiset eläkeläiset takaisin työttömyyskorvauksen piiriin vai miksi näin on? Kukaan järkevä työnantaja ei palkkaa vakituiseksi työntekijäkseen sairasta ihmistä, koska nuoria ja tervettä työvoimaa on tarjolla.
      Pienituloisen eläkeläisen, ei kannata edes etsiä itselleen mitään ylimääräistä tuloa, koska eläke on vaarassa. Helpompaa on nuokkua hakemassa toimeentulotukea, jos rahat eivät riitä lääkkeisiin ja asumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      539
      4609
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3701
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2342
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      482
      2211
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      88
      1555
    6. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      114
      1497
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1403
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1321
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      70
      1313
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1164
    Aihe