Olen nykyään puninnut tätä omaishoitajuutta että miksi me teemme näin vaativaa ja raskasta työtä 24t vuorokaudessa.Emme ainakaan rahasta sillä palkkio on kuin pisara Itämeressä.Tulin siihen tulokseen että rakkaudesta puolisoon,vanhempiin ,lapseen.Vaikka monesti ajattelen parempi olisi puolisoni päästä pois mutta kuitenkin se luopumisen ajatuskin tekee kipeää.Moni ihmettelee miksi teen tätä,aion seuraavan kerran esittää kysymyksen että tiedätkö mitä rakkaus on?
onkohan näin?
2
201
Vastaukset
- *****
Noin minäkin ajattelen, olisi armollista jos puoliso pääsisi pois.
Mutta toisaalta menetyksen tunne tulisi voimakkaana, vaikka hidasta kuolemaa on tehty vuosia.
Samoin on intervallien aikana, vaikka tarvitsen irtiottoa välillä oman jaksamiseni takia, ei ole hyvä olla, ihan kuin tekisi jotain pahaa kun jättää hoidettavansa vastahakoisena toisten käsiin.
Tiedän että en ole korvaamaton, mutta tunteilleen ei voi mitään. - aviovaimo
Olet kuin minäkin,kun mieheni on kotona nukun paremmin eikä ole sitä ikävää ja haikeutta mikä ainakin muutaman päivän on käsin kosketeltava.
Onneksi hoitopaikka on lähellä,käyn viikon aikana ainakin pari kertaa.
Ei sitä voi tunteitaan muuttaa mutta ei he ymmärrä jotka ei ole kokeneet samaa,se on niin helppo sanoa...älä käy,älä mene ja unohda hänet siksi ajaksi.
Niin on meilläkin hidasta kuolemaa tehty kauan mutta vielä rakkaani odotta että vien hänelle yölääkkeet pian.Hän on nyt kotona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1522860Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.272754- 1811618
- 2051475
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig3161408- 971363
Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,671174Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �151168Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja711118- 741064