riittääkö menkkojen aikana yksi alapesu päivässä pelkällä vedellä illalla?
alapesut
13
1720
Vastaukset
- johanna
Riittää mainiosti! vesipesu ei ärsytä emätintä kuten esim.saippuapesu, kerran päivässä on hyvä, koska silloin ei ole vaaraa että emätin kuivaa yms.tulee hiivaa yms.emätin puhdistaa jonkin verran "itse itseään"...silloin kun ei ole kuukautisia, pikkuhousunsuojia ei kannata hirveästi käyttää, koska ne voivat kuivattaa/ärsyttää ja jopa aiheuttaa hiivatulehduksen..kun pöpöt tavallaan "muhivat pikkuhousunsuojassa päivän aikana.
- mitämitä?
Pesettekö te hullut EMÄTTIMEN sisäpuolelta? EI sitä tarvitse eikä kuulu pestä, se puhdistaa itse itsensä (minkä te luulette olevan valkovuodon tarkoituksen?!)! Vesijohtovedessä on vaikka mitä näkymättömiä bakteereita, joiden paikka ei todellakaan ole emättimessä vaan sinne joutuessaan ne voivat aiheuttaa allergisia reaktioita esim.hiivatulehduksen muodossa.
Alapesulla tarkoitetaan normaalisti häpyhuulien sisä- ja ulkoalueen pesemistä ja siihen riittää pelkkä vesi.
Terveisin nimimerkki "en ole koskaan 24 elinvuoteni aikan pessyt emätintäni enkä koskaan sairastanut hiivatulehdusta tai muutakaan alapääsairautta" - johanna
mitämitä? kirjoitti:
Pesettekö te hullut EMÄTTIMEN sisäpuolelta? EI sitä tarvitse eikä kuulu pestä, se puhdistaa itse itsensä (minkä te luulette olevan valkovuodon tarkoituksen?!)! Vesijohtovedessä on vaikka mitä näkymättömiä bakteereita, joiden paikka ei todellakaan ole emättimessä vaan sinne joutuessaan ne voivat aiheuttaa allergisia reaktioita esim.hiivatulehduksen muodossa.
Alapesulla tarkoitetaan normaalisti häpyhuulien sisä- ja ulkoalueen pesemistä ja siihen riittää pelkkä vesi.
Terveisin nimimerkki "en ole koskaan 24 elinvuoteni aikan pessyt emätintäni enkä koskaan sairastanut hiivatulehdusta tai muutakaan alapääsairautta"Taas joku idiootti puupää asialla! emätin kannattaa todellakin pestä kerran päivässä( bideesuihkulla)..muuten haju on kyllä aika karmiva!!"vesi vanhin voitehista" sanotaan. ja menkkojen aikana vesipesu on vieläkin tärkeämpää! että järki käteen!!
- Anonyymi
johanna kirjoitti:
Taas joku idiootti puupää asialla! emätin kannattaa todellakin pestä kerran päivässä( bideesuihkulla)..muuten haju on kyllä aika karmiva!!"vesi vanhin voitehista" sanotaan. ja menkkojen aikana vesipesu on vieläkin tärkeämpää! että järki käteen!!
Et taida tietää, mikä emätin edes on. Emätintä ei noin vain pestä bideesuihkulla! Emätintä ei tarvitse pestä ollenkaan, ei koskaan. Pysyy silti kutakuinkin hajuttomana.
Jos alapää haisee, siellä on joku tauti. Mene silloin gynekologille!
- Eulalia
Mikäli käytät tamponeja niin siltikin suosittelisin että pesaiset (pelkällä vedellä) aamulla ja illalla sekä tietysti mahdollisen seksin yhteydessä ennen ja jälkeen.
Mikäli käytät siteitä niin suosittelen vakavasti huuhtaisemaan suihkulla jokaisen siteenvaihdon yhteydessä edes nopeasti. Et kai halua haista?
Muista myös huolellinen kuivaus paperilla. - Meri
Yksi alapesu päivässä riittää. Menkkojen aikana ei haise sen enempää kuin muutenkaan, ellei sitten ole jokin tulehdus.
- mimmu_typynen16
kyllä yksi pesu riittää. Jossakin suositellaan, että kaksi pesua päivässä. Aamulla ja illalla. Itse ainakin pesen kerran päivässä, ja kannattaa muistaa huolehtia ne siteen vaihdot jos vähän alkaa lemuamaan :)
kyl se siitä. men pesulle, mul on menkat ;)
- minä
yleensä käyn pesulla silloin kun siltä tuntuu kerran tai ehkä pari päivässä...riippuu vuodon määrästä. mutta eikös ole pääasia että itsellä on hyvä ja puhdas olo??
- Anonyymi
Olet oikeassa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet oikeassa
eiköhän 19 vuodessa ole ehtinyt pesee alapään yhen jos toisenkin kerran
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eiköhän 19 vuodessa ole ehtinyt pesee alapään yhen jos toisenkin kerran
Hyvä huomio
- Anonyymi
Jos käytät tamponia tai kuukuppia, niin voisi alapään huuhtaista vaihdon yhteydessä, ei tarvitse pesuaineita käyttää. Jos käytät siteitä, niin yksi pesu riittänee . Toisin kuin tuolla sanottiin, niin emätintä ei pidä huuhdella. Alapään kyllä voi. Emätin on itsepuhdistuva ja bakteeritasapaino voi häiriintyä, jos sitä alkaa huuhtelemaan jatkuvasti.
- Anonyymi
En minä jatkuvasti huuhtele emätintä vaan kerran päivä huuhtelen sen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746354MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415428Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624279NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun764159Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673901Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.761247- 3281105
- 601070
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32890Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831