Autoa ostamassa, suosituksia?

jannejanne

Eli hakusessa olisi auto joka kiihtyisi jo vakiona hyvin. Lähinnä etsin porrasperää, mutta muitakin saa ehdottaa.
(Ei bemareita)

25

320

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saw5

      Volvo T5

    • ,,, , ,,,

      Bora 1.8T, ei toki mikää tykki, mutta viriteltävissä kuitenki.

    • jannejanne

      Heittäkkä lisää ehdotugsii. Ajokortti taskussa puolentoista vuoden päästä ja ajattelin hommata katukilpurin valmiigs, ni kerkee duunaa sen valmiigs, et saa rauhassa ajaa, ku kortti lapasessa. Duunaan ledit kaikkiin valaisimiin ulkoo ja sisällä ja hakkaan korin tonttiin huolella, niin alas ku vaan voi. Mageet 19" Cummit iha alugs.
      Ehdoteltaa myös valmiigs duunattuja katutyggejä, hinta haarukka tyyliin n 900-1200 egee.

      • retro esa

        Osta vitun urpo jopo niin voit elää 19 vuotiaaks jos joku ei ammu tyhmyyden takia.


      • jannejanne
        retro esa kirjoitti:

        Osta vitun urpo jopo niin voit elää 19 vuotiaaks jos joku ei ammu tyhmyyden takia.

        Turha rupeen repii päätä. Mulla on tapana pistää idiootteja pataan.
        Eli eli, listatkaa katukilpureita rohkeasti, joko vapareita tai sit turboja. Niin ja muistutan, et Biimeri amispellet, älkää vaivautugo.


    • Volovoracing

      volvo 740 ;-)

      • retro esa

        Sä siis vitun nuija luulet saavas oikeen kilpurin sun kutusella budjetilla? Mistä helvetin sairaalasta sä olet karannu?


      • määvaan
        retro esa kirjoitti:

        Sä siis vitun nuija luulet saavas oikeen kilpurin sun kutusella budjetilla? Mistä helvetin sairaalasta sä olet karannu?

        Kenelle Esa vastaat?


    • . . .

      Saab 9000 2.3T.

      • 1. Takaveto

        Miksi BMW ei kelpaa, kerro ihan omin sanoin? Terveisin 42 vuotias "amispelle".


      • tyhmäjanne
        1. Takaveto kirjoitti:

        Miksi BMW ei kelpaa, kerro ihan omin sanoin? Terveisin 42 vuotias "amispelle".

        Sun lienee viisainta jatkaa sen mopo-auton ratissa.


      • hyi hel.....
        tyhmäjanne kirjoitti:

        Sun lienee viisainta jatkaa sen mopo-auton ratissa.

        Bora kuuluu listalle: rumimmat autot top 10


      • . . .
        1. Takaveto kirjoitti:

        Miksi BMW ei kelpaa, kerro ihan omin sanoin? Terveisin 42 vuotias "amispelle".

        Miksi minulta kysyt, en ole ketjun aloittaja?
        Jos olisin töissä, niin voisin harkita BMW 325 mallia..


      • g4h4grew
        1. Takaveto kirjoitti:

        Miksi BMW ei kelpaa, kerro ihan omin sanoin? Terveisin 42 vuotias "amispelle".

        1.Järjettömät vakuutusmaksut 2.Lähes kaikki amisten raiskaamia patentti hirmuja 3.Eivät ole nopeita


    • scoopy81

      Tolla budjetilla ei pahemmin ratakireitä saa, Mutta halvimmasta päästä japsit toyota honda on luotettavimpia /käytttökustannuksiltaan verot/vakuutukset yms. Taitaa säkällä jonkusortin golffeja kans saada, löytyy osaa ja mahollisuuksia. Vanhat volvot mutta syö bensaa vähän enemmän ku japsit. Japseis sisämelu kovempaa kun saksalaisis varuste erot. 1ominaisuus on 2 vikaa. Että siinä välillä sitte tasapainotella =)

      Halvimman tehopainosuhteen saat peugeot 205 gti malleista. toki pieni auto ja bemarimiesten naurunaihe. Monet jää kyllä viivallekkin jos luulet olevan kovaki kuski. Mutta ei pökötti ensimmäiesenä mun listalla oo vaikka kyseisellä paljo ajellutkin.
      Taitaa 19" vanteet renkainenn maksaa jo 1200e Ja vanteiden ostamises laatuvanteet maksaa. Muista niissä myös painoerot. Jos laatuvanne painaa 7kg ja "joku muu vanne" painaa 18kg /kpl niiin vaikuttaa suorituskykyyn ja kulutukseen 120heppases pirssis jo kummasti.
      Ite suosittelen japsia tossa hintaluokassa, helppoja yksinkertasia ja sopivan vireitä kevyen korin ansiosta, vakka olis raskaampi kaasujalkakin niin menovettä menee vähemmän ku bemareis tms. 5000 budjetti asia on sitte jo eri 10saa jo sitte kunnon subarun =P

      • Tykkivanne

        Ei sen vanteen paino vaikuta juurikaan suorituskykyyn. Suunnilleen saman verran kuin muutkin painoerot. Inertiat on niin pieni tekijä auton kiihtyvyydessä. Toki pienissä tehoissa jokainen kilo merkitsee jotain.


    • kyllä lähtee.

      Mersu w 124 3,0 diesel turbolla.

    • lancer rulez
      • retro esa

        Jos idiootilla on max 1200€ niin ei tosta hirveen kireetä saa.


    • rontti88

      Supraa oisin ehottelemassa, mutta jos pieni budjetti niin en osaa sanoa hyvää silloin. MK4 supra 2jz mosalla kestää mainiosti yli tehojen tuplauksen (600-700hp) ainakin mitä omistajia kuunnellut ja muualta lukenut, mutta huonoilla huolloilla ja väärällä pidolla saa kaiken hajoamaan. :)

      Oikeastaan huonoja kokemuksia ole tuosta mk3 7mgte suprastakaan. Miinukseksi korkeintaan laskisin, että raskas auto sportiksi. EIpä tuo näytä menoa haittaavan.

    • Halpa ja hyvä

      Myin just äsken Opel Vectra 2.5L V6. Vuosimalli oli 2000. Kevyt auto ja 170Hv. Auto tuntui todella ripeeltä ja mukavat murinat.

    • frfdfd

      täs ois muutama vaihto ehto

      1. vw golf 1.8t

      2 . vw golf 2.3l

      3. vw golf 2.8l

      4. volvo s60 R

      5. volvo s/v40 t4

      6. saab 9.3 2.3l

    • nödis94

      BMW 328i vuosmali 96

    • Kilpailija provoilee

      Sama häirikkö postaa tälle palstalle jatkuvasti kilpailijansa linkkejä. Hän yrittää saada ihmiset haukkumaan uhriaan piilomainostamisesta. Miksi Ylläpito ei bannaa provoilijaa?

    • Bannia provoilijalle

      Kilpailija(?) postaa tänne koko ajan halvalla autoja myyvän liikkeen linkkejä. Tuon häirikön tarkoitus on yrittää saada ihmiset haukkumaan uhriaan mainostamisesta.

      Jokainen tätä palstaa seurannut ymmärtää, että mikään liike ei hehkuttaisi täällä itseään, kuten tuo provoilija nuo "mainokset" yleensä esittää.

      Miksi Ylläpito ei bannaa kyseisten linkkien massapostittajaa?

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      71
      1118
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1074
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      943
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      65
      895
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      870
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      827
    7. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      790
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      775
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      751
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      676
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      661
    12. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      643
    13. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      627
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      622
    15. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      621
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      610
    17. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      602
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      594
    19. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      590
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      579
    Aihe