Vaihdoin taannoin Tele Finland liittymään ja olen muutoin ollut tyytyväinen operaattoriin, mutta miksi ihmeessä kyseiseen liittymään soittaissa hälytysaika on vain 30 sekuntia vaikka vastaaja on otettu pois päältä.Kova äänisessä työympäristössä ei heti kuule soiton aloitusta ja mene aikansa kun puhelimen kaivaa jostain taskusta.Olenkin töissä pitänyt mukana toista puhelinta.
TF liittymien hälytysaika
Ei kerkiä vastata
5618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ota soitonsiirto pois päältä puhelimen asetuksista. Siellä se siirtoaikakin määritellään.
Kyllä soitonsiirto on pois päältä.Tämä lyhytkestoinen hälytys taitaa olla TF liittymien ominaisuus,ainakin DNA hälytti minuuttitolkulla samoilla puhelimen asetuksilla.
Moro Ei kerkiä vastata,
Puhelun tullessa puhelin pirisee tuon aikaa ja jos siihen ei vastaa niin puhelu menee vastaajaan tai puhelu katkeaa. Tuota aikaa ei pääse itse ruuvaamaan :)
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio
Miksi? Perusteluja kaivataan.
Soitonsiirrot ymmärrän, viivesiirron maksimi on 30 sek. Mutta jos soitonsiirto tai vastaaja ei ole käytössä, niin miksi puhelu katkeaa silti?
Toisilla operaattoreilla GSM-puhelin soi sen ~2 min, sitten varattu (jos siirtoa tai vastaajaa ei ole käytössä).
Ei minulla ole sen kummempia perusteluita. Aika liki sama aika on myös meidän liittymissä minkä puhelin hälyyttää puhelun tullessa.
Kiitos palautteesta ja kommenteista, laitan tiedoksi asianomaisille :)
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio