Minulla on vm 06 Mondeo- sedan.
Siinä on tuulilasin lämmitys, tosin ei toimi kuten ennen.
Tuulilasi lämpenee tasan puolet, onneksi kuljettajan puoli. Apumiehenpuoli jää kylmäksi.
Onko muuta vaihtoehtoa kuin tuulilasin rikkoutuminen
Mondeon tuulilasin lämmitys
11
4552
Vastaukset
- sepposeppä
Vastuslanka poikki. Tuskinpa tuota korjata voi muutoin kuin uusimalla lasin.
- ota lainaa
Ja maksaa maltaita-- ei alle 1000 ekun selviä...
- Mondeo2.5V6
Vaihdoin kesällä lämmitettävän lasin Mondeo vm.2004. Hintaa tuli tasan 500€
- mondeo2
Mondeo2.5V6 kirjoitti:
Vaihdoin kesällä lämmitettävän lasin Mondeo vm.2004. Hintaa tuli tasan 500€
Ei muuta kuin kuukkeloimaan. Vaihdatin juuri lämmitettävän lasin 350,-. Jonkun sortin kusetusta 1000,- hinta, vai liekö provo.
- ja sitten
mondeo2 kirjoitti:
Ei muuta kuin kuukkeloimaan. Vaihdatin juuri lämmitettävän lasin 350,-. Jonkun sortin kusetusta 1000,- hinta, vai liekö provo.
MK4 lämmitettävä sävylasi äänenvaimennuskalvolla 670 ekee vaihdettuna.
Olisiko jo tuossa vuosimallissa omat sulakkeensa tuulilasin vasemman ja oikean puolen vastuslangoille. Uudemmassa 2007 mallissa näin on.
"F34 40 oranssi Lämmitetty tuulilasi, vasen puoli
F35 40 oranssi Lämmitetty tuulilasi, oikea puoli"
ks.sivu 197
http://www.fordservicecontent.com/pubs/content/~WO7MND/~MFI~LFI/pdf/FI_FI07MNDog1e.pdf- 96 kutosessaki!
on sulakkeet molemmil ja samas paikas rele!Aloittajal on käyny ihme,kun yleensä juuri kuljettajan puoli pimeenee!
- proput palanu jo!
Ei provoilla ole lainkaan sulakkeita!!
Jos meni kerralla pimeäksi, niin sulake tai liitin.
- lasiseppä
liitin irti tai hapettunu lasi jaettu kahteen sekmenttiin.ota pyyhkiät irti lähtee lyömallä varteen tai käytå ulosvetäjää.helpompi tässä tilanteessa.irrota muovi osat.5kpl torkseja muovin alareunassa.sitte kynnet lasin ja muovin väliin ja repäset irtoo helposi.sitten näet liittimet.jos ei irti irrota ja suhauta crctä
- Anonyymi
Sulakkeet tais olla konehuoneen puolella molemmille lasin puolille oma. Ja rele löytyy myös konehuoneen sulakerasiasta. Valojen rele vieressä jolla helppo ja nopea poissulkea relevika.
Mk3 Mondeo
Tämä vain tähän, kun ei heti google kertonut tuota releen sijaintia, piti itse selvittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2664654Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232590Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591400
- 951282
- 471169