Muutin hiljakkoin taloon, jonka ulko-ovi ja eteisen ovi ovat leveydeltään vain 67 cm. Kaikki muut kalusteet on saatu sisälle, mutta sohva on ongelmallinen. Osaisiko joku vinkata, mistä saisi ostaa sohvan niin pienissä osissa, että se mahtuisi ovesta? Vai olisiko järkevämpää nikkaroida sohva kokonaan itse?
Sohva: koottava vai itse tehty?
5
421
Vastaukset
- nostokurkiko
Mahtuuko ikkunasta?
- sohvaton
Ei
- käsityöläinen
Moi...onko sinulla jo sohva vai hankkimassa?lähdetään siitä..jos olet ostamassa sohvaa niin useat sohvat on purettavissa aika pienellä työllä.
Jopa kulmadivaanit/sohvat.
Teen ammatikseni verhoilutöitä joten se on minulle kovin tuttua.
Kaikki on nyt vain kiinni siitä minkä mallista sohvaa olet asutoosi viemässä.- sohvaton
Vanha sohva meni poistoon muuton yhteydessä, ja uutta vasta etsiskelen. Täytyy tutkia tuota purkamisvaihtoehtoa, ongelma vain on, että näin talvella on hankala alkaa purkaa sohvaa, kun se pienin ovi on ulko-ovi.
- käsityöläinen
sohvaton kirjoitti:
Vanha sohva meni poistoon muuton yhteydessä, ja uutta vasta etsiskelen. Täytyy tutkia tuota purkamisvaihtoehtoa, ongelma vain on, että näin talvella on hankala alkaa purkaa sohvaa, kun se pienin ovi on ulko-ovi.
Moi vielä...yleensä sivut on nyky sovissa pultti tai ruuvi kiinnitys...jos purat sen verran pohjakangasta että näet sohvan sisälle(poistat niittejä pohjasta)selviää sulle jutun juoni.Yleensä riittää kun poistaa toisen ...tällöin pystyy paljon paremmin saada tilaa likutella sohvaa.Hiukan vaikea puke sanoiksi mutta ei paha homma kuitenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3066663Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai505817Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1865292Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614073Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383338Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53323HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523237Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293008Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112242Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?381115