Meillä on rahaa ostaa kaikki mitä tarvitaan muutenkin. Miksi tuputta jotain keinotekoista lahjaa?
lahjan osto on typerää.,
päänvaivaa,,
1293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Huomionosoitus vai kalenteriin liittyvä velvollisuus? Siitähän on kysymys.
En ole koskaan ostellut merkki- tai juhlapäiviin liittyviä lahjuksia mutta jonkin verran eri tyyppisiä esineitä ja palveluja joita tiedän lahjonnan kohteen toivovan.
HKyse ei ole puutteen täyttämisestä vaan halusta tuottaa lahjonnen kohteelle mielihyvää.
Mielihyvän tuotto aidosti. Kaikkea, kun on ja saatavilla..
Silloin varmaan joku kukkapuska varmaan riittää. Ja jos on joku läheinen niin korut ovat ainakin (uskoisin) hyvä lahja.
Kukkapuska? Kasvien sukupuolielimiä tuliaisiksi! HYIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII !
Kaikkea on saatavilla mutta kaikkea ei voi saada!
Minä yritän olla jossakin määrin yllätyksellinen lahjuksissani.
On asioita joita tiedän nuukan vaimoni halunneen mutta ei ole perussaitana ostanut kunten joku koru. Bismarkketju, kultaleijona, yhden timun sormus jne.
Noiden suhteen olen onnistunut yllättämään koska lahjomisajankohta ei ole määräytynyt kalenterista.
Sitten on toisen tyypin mielitekoja.
Esimerkkeinä jotkut matkat. Aina joskus vilahti keskusteluissamme vaimon mielenkiinto Irlantiin. Ok. Irkkujen kieromatka.
Tai Karibian risteily lisäviikko Dominikaaneissa.
Yms.
Toki en lyönyt tikettejä kouraan vaan ehdotin, että mielesi ilmeisesti tekee?Mennään.
Alkupäässä yläasteikäiset lapsemmekaan eivät olleet esteenä.
Ajatuksenani on ollut "haju" lahjottavan mieliteosta ja toisaalta tuo tietyn asteinen yllätyksellisyys.
Ajatuksemme kulkevat niin pitkälle samoja latusia, ettei mielitekojen täyttäminen ole ollut ylivoimaista ja ne ovat sattuneet myös minulle. Erinomaisesti, hyvin tai kohtuullisesti.
Rättireisuista olen kieltäytynyt. Menkkön naisporukalla!
Noo... huomaavaisuus on sellainen juttu jota ei voi selittää sellaiselle jolta tuo ominaisuus puuttuu.
Tiedän, että saan aina merkkipäivinä ja joululahjaksi teatteriliput joko kahdelle tai kolmelle. Yllätys on siinä, mihin esitykseen ne ovat. Joskus se lahjan käyttöönotto tapahtuu vasta kuukausien päästä lahjan saannista. Arvostan huippuun asti sellaisia lahjoja, kun on sitten joku päivämäärä, minkä vuoksi elää. Pettyisin varmaan, jos en joku kerta saisikaan.
Yleensä itse ostan myös lahjaksi jotain sellaista, mikä ei jää sitten kaappeihin lojumaan. Vanhemmalle ostin laskuvarjohypyn ja nuoremmalle Sarah Brightmanin konserttiin lipun (minne itsekin aion työntyä). Jotain sellaista, minkä käyttää pois, mutta mistä tietää toisen pitävän.
Ideaa..
Mut mää ko sai leffalipu joululahjaks, ja meni eläviikuvvii niin joku saamarin muija repisen kahtia siin ovel, ei kun piti uus mennä ostaan. Sain väisteltyy ettei se hyäkänny taas ovel kimppuu.
Minusta on vain se typerää, että tekee asioita, joita pitää typerinä.
Mikä pakko kenenkään?
Huomaavaisuus ja toisen ajatteleminen ei tule koskaan vanhanaikaiseksi eikä niistä saa tekemälläkään typerää.
Lahjan pitäisi vain passata vastaanottajansa makuun ja tarpeisiin, mutta se puoli hoidetaan usein heikommein eli siis ostetaan sellaista mitä itsekin haluaisi.
Ei käväissyt pienessä mielessänikään ajatus että lahja ostetaan koska päivänsankarilla ei ole itsellään varaa ostaa mitä haluaa. L-L:n esimerkki korulahjasta vaimolle joka ei itse raaski ostaa haluamaansa korua itselleen on malliesimerkki onnistuneesta lahjasta.
Tietenkin voi ostaa paistinpannun tai silityslaudan jollekin jonka luulee niitä tarvitsevan, mutta ei ne tarvi olla merkkipäivänä.
Kukkakimppu, suklaarasia, teatterilippu, kylpyläviikonloppu etc sopivia lahjoja niille "joilla on jo kaikkea".
Loppupeleissä ei se ole se lahjan arvo joka on tärkeää eikä sen tarpeellisuus, vaan se ajatus, se huomaavaisuus jota osoitat toista ihmistä kohtaan.
Ei se ole typerää, vaan ystävällinen ele. Minä vien ystävälleni villasukat lahjaksi, kun hän keväämmällä syöpähoidoista toipuu.