Miten vanha eristämätön mökki saadaan talviasuttavaksi, rossi pohja ei eristyksiä lattiassa katossa tai seinissä
sähköt tietty on ja patteri tulossa ym
plajon maksaa, 1,5 kerroksinen n 80 neliöinen puutalo
vanha mökki talviasuttavaksi
6
1749
Vastaukset
- Työtä
Purkamalla runkoa myöten sisältä ja ulkoa kaikki pois ja rakentamalla uudestaan. Ei siitä muuten oikein kunnollista saa.
Miksi sen pitäisi olla talviasuttava? Se mitä ilmeisimmin on vapaa-ajanasunto niin siellä ei virallisesti saa asua vakituiseen, eli ei voi olla kirjoilla. Jos sitä ajat takaa.- taas ens vkl mennään
TÄH?!?
Kuka sinne nyt oliskaan kokonaan muuttamassa. Pitäähän mökillä nyt pystyä käymään muulloinkin kuin kesä-heinäkuussa.
Talviviikonloppuina siellä mukavinta on!!!
- se kannattaa....
" Purkamalla runkoa myöten sisältä ja ulkoa kaikki pois ja rakentamalla uudestaan. Ei siitä muuten oikein kunnollista saa.
Miksi sen pitäisi olla talviasuttava? Se mitä ilmeisimmin on vapaa-ajanasunto niin siellä ei virallisesti saa asua vakituiseen, eli ei voi olla kirjoilla. Jos sitä ajat takaa. "
Ei hemmetti, jos joku meinaa vähän laittaa villoja mökkiin, niin heti ollaan muuttamassa sinne vakituisesti ja vaatimassa lapsille koulukyytiä, ja emänälle siivousapua kunnalta.
Nimimerkki "Työtä", sun kansii mennä tarkistuttamaan pääsi, se ei voi olla kunnosssa.
Esim lattia: Altapäin jos on tilaa, kannattimien paksuus villaa ja tuulensuojalevy siteeksi.
Seinät: Sisältä tai ulkoa, kumpi helpompi
Katto: Villaa väikattoon 200mm ja joku levy päälle, mikä tahansa käy.
Pitää muistaa tarvittaessa laittaa kosteussulkuja.
Ei ole kova homma, n 1 viiko menee.- se kannattaa.
Jahas, luin huonosti, ei tarvi välikattoa eristää kun on 1,5krs talo.
- jokusia tehnyt
Onhan siinä hommaa kyllä jonnin verran. yllätyksiäkin voi tulla.Riippuu niin paljon rakenteesta. Onko kyseessä pystyrunkotalo vai hirsitalo? Pidetäänkö mökki lämpimänä koko talven vai peruslämmöt päällä vai päästetäänkö kenties kylmilleenkin välillä? Onko pesu/saunatilat mökissä vai erikseen? Millaiset ikkunat ja ovet? Avoin rossipohja? Kuinka paljon ryömintätilaa? Kuinka vanha mökki? Onko viemäreitä?
- mek
Koolaa ulkoseinät ulospäin ja noin 150-200mm lisäeristys ja esim 100 villa on noin 8€ neliö eli 100m2 maksa 800 egee ja se siitä. Sisäkaton voi tehdä puhallusvillalle ja vähintää 200 ja lattia kanssa 200 ja ulommainen levy lattiaan vesivanerista niin kestää. Kun eristät mökin kunnolla niin sitä joutuu talvella pitämään peruslämpöisena ja riippuu määristä niin 10 tonni menee euroja niin hyvä tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272860- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391331