Tästä asiasta saattaakin olla jo aikaisemmin keskustelua, mutta ongelmana on 9kk ikäisen vauvan yöheräileminen. Välillä heräilee ehkä nelisen kertaa ja saattaa huutaa yöllä puolitoista tuntiakin putkeen. Välillä yöt menevät puolen tunnin välein heräillessä...eli omatkin uneni/miehen unet ovat tällä hetkellä aika vähäiset. Korvat on nyt käyty tarkistamassa ja maitohappobakteereja annan tällä hetkellä joka päivä. Yösyötöt on jo lopetettu, joten tissin peräänkään vauva tuskin enää huutaa. Korviketta saa todella harvoin, joten sekään ei taida olla syynä. Päivisin vauva on erittäin tyytyväinen, syö, leikkii ja nukkuu hyvin. Onko jollain ideoita/kokemuksia, mitä kannattaisi kokeilla seuraavaksi, jotta yöt nukuttaisiin paremmin!? Itselläni kokemusta useamman lapsen verran, mutta vanhemmat lapset ovat nukkuneet yönsä pääsääntöisesti hyvin...nyt alkavat niksit olla vähissä! Kiitos asiallisista vastauksista!
Kun vauva ei vaan nuku...
7
208
Vastaukset
- 43523523
Jonkun vuoden takaa kuulostaa tutulle....
Silloin koitettiin vaikka minkälaista kikkaa unien rauhoittamiseksi, mutta ainoa mikä sitten lopen tehosi niin, että herätyksiä oli enää 1-2 yössä, oli oma huone.
Tietysti kannattaa blogata alkuun näitä liian valoisaa/ pimeää, kuuma/kylmä jne.- Väsynyt äitinen
Lueskelinkin netistä aiheesta ja ajattelin juuri ihan samaa, että pitää varmaan kokeilla laittaa vauva omaan huoneeseen nukkumaan. Jospa vaikka auttaisi ja onpa sitten sitäkin kokeiltu.
- velajee
Se täytyy kestää kun lapsia hankkii... Ethän ajatellut, että vauva-arki olisi ruusuilla tanssimista?
- Superihminen
Muistathan sinäkin, ettet koskaan valita mistään? Ei töistä, parisuhteesta, ystävistä, asunnosta... Itsehän olet elämäsi valinnat tehnyt, ne pitää vaan kestää.
- Väsynyt äitinen
Lue uudelleen: "Kiitos asiallisista vastauksista!" Tämä ei niihin kuulu.
- KahdenLapsenÄiti
Meillä myös täällä nukutaan huonosti heräämällä öisin useaan kertaan.
Ikää siis 8 kuukautta.Ilalla kun laitetaan nukkumaan niin ei itse vanhemmatkan kerkeä nukkumaan tunnin-puolen tunnin päästä kun jo inahdetaan ja mennään laittamaan tutti suuhun niin rauhoittuu.Sama on myös yöllä useaan kertaan kun tutti laitetaan suuhun ja jatketaan unia.Mutta ei tätä vaa enää jaksa kun se on päivästä toiseen toistuvaa.Mikäköhän avuksi? - mamma x2
Sellaista se on.. :O Vauvat näkevät vilkkaita unisa ja heräävät ja ääntelevät tuon tuostakin. Vauvaa voi taputella takalistoon ja hyssytellä mutta muihin höpinöihin ei yöllä kannata ruveta.Meilläkin sitekä yöhuutaja huuti viikon ja joka yö aina vähemmän kunnes oppi että yöt nukutaan .Aina vaan taputeltiin ja huutoaika pieneni. Voi sitä ihanuutta kun sai nukkua sitten itsekin. Asia erikseen toki jos lapsi sairastuu yölää tms. Tsemia ja unikoulua..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4483069Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372265- 1322093
Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71395Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281368Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081334Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511273- 81086
- 571056
- 37795