Ahvenanmaa/ Perch in March

Haparanda+

Ahvenanmaa vois itsenäistyä Suomesta Ruotsin kielensä kanssa, ja alkaa elää omilla verotuloillaan, eikä kärkkyä avustuksia Suomen valtiolta.

Tai liittykää tänne Ruotsiin. Mutta ai niin, meillä Ruotsissa on laki, että jos jotain kieltä puhuvia kunnassa yli 5% on kunta silloin kaksikielinen. Maarianhaminassa 5,3% Suomenkielisiä. Ruotsiin liittymällä joutuisitte laittaan kaikki kyltit Suomeksi, sekä tietty palvelut Suomeksi, jne..

Mut en ymmärrä miksi haluatte roikkua Suomessa kiinni? Itse asun Ruotsissa Haaparannalla, ja kunnassa kaksikieliset kyltit, Ruotsi/Suomi. Eli palvelu pelaa. Esim Haaparannan Ikea: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:HPIM1023.JPG

Mut onnex Ahvenanmaan ainut nähtävyys on, että laiva meni jo..heh.. en kyllä ikinä poikkee vahingossakaan tuohon takapajulaan. Google maps kuvissa näky, et 30zon kyltit jokapuolella Maarianhaminan nähtävyys...hehhhheeeee :D

10

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valitse itte

      Sinä ei tiedä mikä on Åland?

    • Syrjintä on rumaa

      Minäpä tiedän Åland on oikeasti rasistien ja röyhkeilijöitten paratiisi.

      Ihmisten erottelu ja syrjintä on erittäin halveksittavaa ja sitä harva pitää hyvänä
      toimintana. Åland voi korjata politiikkaansa ja alkaa sovelta tasavertaisuutta
      ihmisten kohtelemisessa.

    • ilkka.
    • ilkka.
    • Julius oli petturina

      Totuus on karua mutta Ålandilaiset haluavat ettei suomalaiset matkustaisi enää heidän pyhille rannoilleen eli sama on sävel mitä oli silloin kun evakoita piti asuttaa.

      Maarianhaminassa on harvinainen nähtävyys siellä puistonpäässä hallitustalon kupeessa siellä nimittäin on kerjäläistä esittävä patsas joka on käsiojossa hinkumassa avustuksia emämaasta mikä on Suomi.

      Tuo patsas esittää Ålandilaisten suurmiestä Julius Sumblommia joka yritti henkipihisten liittää Ålandi ruotsiin mutta joutuikin siitä linnaan mutta hänet armahdettiin tuosta maanpetturuudesta ja nyt hän on siellä kuin patsaana esittämässä kerjäläistä.

      Tietysti tuo sopii hyvin hyljeksytylle maanpetturille eikä hänelle sen parempaa kunnioitusta voisi edes ajatellakkaan kuin tuo koirien kusetuspatsaana oleminen siellä ruotsalaisten paratiisissaan.

    • Ålandiko itsenäisenä

      "Ahvenanmaa vois itsenäistyä Suomesta Ruotsin kielensä kanssa, ja alkaa elää omilla verotuloillaan, eikä kärkkyä avustuksia Suomen valtiolta."

      Epäilen pahasti että tuo itsenäisenä oleminen ei onnistuisi koska yksikielisyys romuttuisi ja muille vähemmistöille pitäisi antaa kielioikeuksia ?

      Myös talous ei kestäisi yletöntä muuttovirtausta saarelle koska sitä ei voisi enää estää omintakeisilla syrjintä argumenteilla mitä nykyisin on kohdistuen lähinnä suomenkielisiin muuttajiin. Tietysti Ålandi valitsee kaikki sinne pyrkivät pakolaiset ja muut muuttajat paitsi ruotsalaiset joita he oikeastaan suosivat erityisillä palkkioilla jotka Suomi kustantaa.

    • Ålandi on kaunista

      Missä on nimimerkki "Juntti" sitä pitää jo ihmetellä sillä hän vastailee ahkerasti Ålandilaisten asioista? Miettiikö hän harakanaivoillaan ehkä vastauksia kun aivosolukko on hapantunut liiasta kiihkoruotsalaisuudesta tai onko hän syönyt hapansilakkaa joka on siirtynyt hänellä sinne pähkinään?

      • lobo

        Tässä ollaan seurailtu ton ålandivihaaja pekkasiitoin-tyypin kirjottelua. Jos sillä väittäis olevan harakanaivot,niin se olis harakan pilkkaamista


      • Ålandi on rasistinen
        lobo kirjoitti:

        Tässä ollaan seurailtu ton ålandivihaaja pekkasiitoin-tyypin kirjottelua. Jos sillä väittäis olevan harakanaivot,niin se olis harakan pilkkaamista

        OIkeinko siellä rasistienpesässä luokitellaan vihaajiksi kaikki ne jotka mainitsevat, että Ahvenanmaalla syrjitään suomenkielisiä? Mitä tuommoinen siitoin tekeen siinä asiassa ettei hyväksytä syrjintää eikä se ole ihmisarvoista kun se tapahtuu röyhkeästi omiin kansalaisiimme? Olisikin parempi että te alkaisitte seurailemaan omianne siellä rasistienpesässä.


    • lobo

      Googleta Pekka Siitoin, on sielunveljesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      129
      4845
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      16
      3514
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      158
      3327
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      30
      2772
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      88
      2523
    6. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      18
      1833
    7. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1452
    8. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      135
      1368
    9. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      6
      1354
    10. Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?

      Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut
      Elokuva
      11
      1267
    Aihe