Ahvenanmaa vois itsenäistyä Suomesta Ruotsin kielensä kanssa, ja alkaa elää omilla verotuloillaan, eikä kärkkyä avustuksia Suomen valtiolta.
Tai liittykää tänne Ruotsiin. Mutta ai niin, meillä Ruotsissa on laki, että jos jotain kieltä puhuvia kunnassa yli 5% on kunta silloin kaksikielinen. Maarianhaminassa 5,3% Suomenkielisiä. Ruotsiin liittymällä joutuisitte laittaan kaikki kyltit Suomeksi, sekä tietty palvelut Suomeksi, jne..
Mut en ymmärrä miksi haluatte roikkua Suomessa kiinni? Itse asun Ruotsissa Haaparannalla, ja kunnassa kaksikieliset kyltit, Ruotsi/Suomi. Eli palvelu pelaa. Esim Haaparannan Ikea: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:HPIM1023.JPG
Mut onnex Ahvenanmaan ainut nähtävyys on, että laiva meni jo..heh.. en kyllä ikinä poikkee vahingossakaan tuohon takapajulaan. Google maps kuvissa näky, et 30zon kyltit jokapuolella Maarianhaminan nähtävyys...hehhhheeeee :D
Ahvenanmaa/ Perch in March
10
358
Vastaukset 10
- Valitse itte
Sinä ei tiedä mikä on Åland?
- Syrjintä on rumaa
Minäpä tiedän Åland on oikeasti rasistien ja röyhkeilijöitten paratiisi.
Ihmisten erottelu ja syrjintä on erittäin halveksittavaa ja sitä harva pitää hyvänä
toimintana. Åland voi korjata politiikkaansa ja alkaa sovelta tasavertaisuutta
ihmisten kohtelemisessa. - ilkka.
ylläkirjoittaja puhuu asiaa. sitä paitsi, jos gotlannin vallottaa venäläiset, niin annetaan ahven(nan)maa ryssille kaupan päälle! noinhan jotkut maalailee:
http://www.lopunaika.com/ukrainan-kriisi/ - ilkka.
Tullaan ajeleen pohjanmaalta ahvenanmaalle toukokuussa. Takaan, että ojennan autosta jokaiselle hurrille 500€ setelin, jos löydät autostamme yhtään ruotsinkielistä sanaa.
http://www.harmanliikenne.fi/images/big/auto_17pTzo.jpg - Julius oli petturina
Totuus on karua mutta Ålandilaiset haluavat ettei suomalaiset matkustaisi enää heidän pyhille rannoilleen eli sama on sävel mitä oli silloin kun evakoita piti asuttaa.
Maarianhaminassa on harvinainen nähtävyys siellä puistonpäässä hallitustalon kupeessa siellä nimittäin on kerjäläistä esittävä patsas joka on käsiojossa hinkumassa avustuksia emämaasta mikä on Suomi.
Tuo patsas esittää Ålandilaisten suurmiestä Julius Sumblommia joka yritti henkipihisten liittää Ålandi ruotsiin mutta joutuikin siitä linnaan mutta hänet armahdettiin tuosta maanpetturuudesta ja nyt hän on siellä kuin patsaana esittämässä kerjäläistä.
Tietysti tuo sopii hyvin hyljeksytylle maanpetturille eikä hänelle sen parempaa kunnioitusta voisi edes ajatellakkaan kuin tuo koirien kusetuspatsaana oleminen siellä ruotsalaisten paratiisissaan. - Ålandiko itsenäisenä
"Ahvenanmaa vois itsenäistyä Suomesta Ruotsin kielensä kanssa, ja alkaa elää omilla verotuloillaan, eikä kärkkyä avustuksia Suomen valtiolta."
Epäilen pahasti että tuo itsenäisenä oleminen ei onnistuisi koska yksikielisyys romuttuisi ja muille vähemmistöille pitäisi antaa kielioikeuksia ?
Myös talous ei kestäisi yletöntä muuttovirtausta saarelle koska sitä ei voisi enää estää omintakeisilla syrjintä argumenteilla mitä nykyisin on kohdistuen lähinnä suomenkielisiin muuttajiin. Tietysti Ålandi valitsee kaikki sinne pyrkivät pakolaiset ja muut muuttajat paitsi ruotsalaiset joita he oikeastaan suosivat erityisillä palkkioilla jotka Suomi kustantaa. - Ålandi on kaunista
Missä on nimimerkki "Juntti" sitä pitää jo ihmetellä sillä hän vastailee ahkerasti Ålandilaisten asioista? Miettiikö hän harakanaivoillaan ehkä vastauksia kun aivosolukko on hapantunut liiasta kiihkoruotsalaisuudesta tai onko hän syönyt hapansilakkaa joka on siirtynyt hänellä sinne pähkinään?
- lobo
Tässä ollaan seurailtu ton ålandivihaaja pekkasiitoin-tyypin kirjottelua. Jos sillä väittäis olevan harakanaivot,niin se olis harakan pilkkaamista
- Ålandi on rasistinen
lobo kirjoitti:
Tässä ollaan seurailtu ton ålandivihaaja pekkasiitoin-tyypin kirjottelua. Jos sillä väittäis olevan harakanaivot,niin se olis harakan pilkkaamista
OIkeinko siellä rasistienpesässä luokitellaan vihaajiksi kaikki ne jotka mainitsevat, että Ahvenanmaalla syrjitään suomenkielisiä? Mitä tuommoinen siitoin tekeen siinä asiassa ettei hyväksytä syrjintää eikä se ole ihmisarvoista kun se tapahtuu röyhkeästi omiin kansalaisiimme? Olisikin parempi että te alkaisitte seurailemaan omianne siellä rasistienpesässä.
- lobo
Googleta Pekka Siitoin, on sielunveljesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3551438Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä2198602 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk71827- 54793
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28775- 40769
- 57702
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa66679- 59675
- 60659