Opintolainan määrä?

Opiskelijatyttönen

Joo elikkäs hain opintolainaa ja kelalta tuli kirje että 300e kuussa ja sitten oli jottai siinä lapussa että jos nostaa kahessa erässä nii eka 600e ja sen jälkeen 900e. Mutta onko tämä 1500e puolelle vuodelle maximi, voinko saada opintolainaa enemmän kuin tuon summan?? En löytänyt kelan sivuilta asiaan minkäänlaista vastausta eivätkä osanneet oikein pankissakaan asiaan kommentoida. Joten ajattelin tulla täältä kysäsemään jos jollain sattus olemaan henkilökohtaista tietoa asiasta :)

1

218

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rfg

      Et voi saada enempää. Kesäkuukausilta voit saada saman 300€/kk, jos silloin opiskelet.

      1500 ei ole puolen vuoden lainamäärä vaan 9 opiskelukuukauden. Seuraavan lukuvuoden alussa tulee sitten jälleen nostettavaksi uusi erä opintolainaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2449
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      955
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      796
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      46
      741
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      50
      724
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      654
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      595
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      594
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      576
    Aihe