Kun seuraa ohjelmaa Suomen tulli nousee karvat pystyyn. Tulilla on oikeus tarkastaa matkatavarat ja muut ettei tuo huumeita maahan yms. Mutta rajavartioille kuuluu passintarkastus ja katsastusviranomaiselle ajoneuvon tarkastus.
Minä en ainakaan antaisi tullille passia koska rajavartiolaitos on sitä varten ja poliisi katsoo ajoneuvon kunnon. Tulli ei mielestäni saa toimia muuta kuin rajan välittömässä läheisyydessä niillä ei ole mitään oikeutta sisämaassa puuttua ihmisten asioihin okein nostaa enempi kuin vihan pintaan kun katsoo Suomen tulli ohjelmaa.
Tulli
16
2624
Vastaukset
- 6+1000
Tulli on verottaja, jolloin sillä on paljon suuremmat valtuudet, kuin poliisilla.
- 2+19
Oikeassa olet, tulli mm. kerää autoverot, ja valvoo, että tieliikenteessä diesel-autoissa käytetään verollista polttoainetta.
Aloittajan kannattaisi pyytää jotakin rauhoittavaa asiantuntijalta. - 6+1000
2+19 kirjoitti:
Oikeassa olet, tulli mm. kerää autoverot, ja valvoo, että tieliikenteessä diesel-autoissa käytetään verollista polttoainetta.
Aloittajan kannattaisi pyytää jotakin rauhoittavaa asiantuntijalta.Tulli saa tullialueella pysäyttää ja tarkastaa kenet hyvänsä, mutta jos tullimiehen/-naisen rinnalla seisoo poliisi, niin hän saa tehdä saman vain, jos on syytä epäillä rikosta.
- dsfecsef
Mitä? Senhän mukaan tässä maassa tietysti mennäänkin mitä sinun mutu tuntumasi sanoo. Ja oikein vihaksi laittaa kun maailma ei pyörikkään kuten sinä haluat? Mistä näitä ihmisiä oikein löytyy...
- hohhoijjjaa...
Älä anna, mutta se ei ole sinun halustasi kiinni. Ihme homma tämä Tullin toiminnasta purnaaminen. Joku oli oliko se Liikenne-palstalla sitä mieltä, ettei Tullilla ole sisämaassa misään oikeutta pysäytellä autoja, kun niiden pitäisi kuulemma valvoa vain maahan tulevaa tavaraa. Valitettavasti Tullilla, Poliisilla, ja Rajavartiolaitkoksella on kuitenkin samat oikeudet. Googleta PTR-yhteistoiminta.
- mutu vs. laki
"Tulli ei mielestäni saa toimia muuta kuin rajan välittömässä läheisyydessä niillä ei ole mitään oikeutta sisämaassa puuttua ihmisten asioihin"
Sinun mielestäsi ei varmaan saa, mutta laissa ei ole mitenkään määritelty, että tulli saa toimia vain rajan välittömässä läheisyydessä. Tullille kuuluu esimerksi ajoneuvojen ja veneiden polttoaine- ja verovalvonta. Aika erikoista, että tulli saisi näitä tarkastaa vain "rajan välittömässä läheisyydessä" ja sisämaassa voisi huoletta ajella löpöt tankissa ja verot maksamatta.- Anonyymi
Vanhaa tietoa, ne kuuluvat nykyisin verohallinnolle.
- katsastus vai?
"katsastusviranomaiselle ajoneuvon tarkastus"
En tiennytkään, että katsastusviranomaisilla on oikeus pysäytellä autoja ja suorittaa esim. polttoainevalvontaa, tai että sitä suoritettaisiin katsastuksen yhteydessä.
Joten eiköhän jätetä sekin ihan vain Tullin tehtäväksi, kuten se lain mukaankin on, ja lopeteta tuo ainainen Tullin oikeuksista itkeminen. - 5+17
Ainahan se ei mene niinkuin toivoisi. Tullimiehen oikeudet ovat kaduntallaajan näkökulmasta hyvin lähelle samat kuin poliisin. Jos sua epäiltäis vaikkapa huumeiden maahantuonnista niin olis täysin mahdollista, että sun ovesta paukkaisi sisään poliisimiesten sijasta tullimiehiä täydessä varustuksessa ja veisivät mukanaan.
Mitä rikoslain 3 luvun 8 §:ssä säädetään poliisimiehen oikeudesta käyttää eräissä tapauksissa voimakeinoja, sovelletaan vastaavasti tullimieheen.- 11+5000
Lisää taatelintallaajille tullimiesten oikeuksista.
9 §
Pidättämiseen oikeutettu virkamies
Pidättämisestä päättää pidättämiseen oikeutettu virkamies. Pidättämiseen oikeutettuja virkamiehiä ovat:
2) Tullin rikostorjunnan päällikkö, Tullin rikostorjunnan toimintayksikön päällikkö sekä Tullin rikostorjunnan tulliylitarkastaja, jonka Tullin rikostorjunnan päällikkö on määrännyt tutkinnanjohtajaksi..
- Takastaja
Nää on niin hauskoja nää teidän mietinnät. Lukekaa Tullilaki: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1994/19941466 niin ymmärrätte (jos ymmärrätte) että Tullilla on hyvin paljon oikeuksia siis hyvin paljon oikeuksia virkatehtävissään.
Kyll, tää Tullin toiminta on aika idioottimaista eli ne on idiootteja.
Satamissa kytätään ja tutkitaan vanhusten autot, josko siellä olisi jotakin ylimmääräistä.
Ja sit nuoremmat Tulli-virkamiehet vittuilevat ihmisille, koska ovat saaneet koskemattoman virkamiehen statuksen.
Sillä aikaa, kun Tulli ilkeilee kantasuomalaisille, niin kukka-autot päräyttää Suomeen huumelastissa ?
Tässä on Suomen Tullin älykkyys.
Onko suomalaisen virkamiehen tärkein tehtävä kyykyttää kantasuomalaisia !
On, on ja on, myös Terveyskeskuksissa ja Kunnan virastoissa.- Anonyymi
Misätköhän johtuu, että itselleni ei ole koskaan tullimies tai poliisikaan v**tuilut? Olisikohan omalla käytökselläkin jotakin merkitystä asiaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Misätköhän johtuu, että itselleni ei ole koskaan tullimies tai poliisikaan v**tuilut? Olisikohan omalla käytökselläkin jotakin merkitystä asiaan.
Olet harvinaisen oikeassa. Aina ennen, kun ryhtyy epäilemään eri viranomaisten oikeuksia, niin kannattaa tutustua lainsäädäntöön, missä kunkin viranomaisen oikeudet on säädetty.
Jos sen jälkeen huomaa jotain, mitä ei laissa sallita, niin silloin saa vittuilla, tai jopa tehdä kantelun.
Kun poliisin, tai tullimiehen asiakkaan suusta valuu kuolaa, kitarisat näkyvät ja kuuluu hirveää huutoa, niin silloinkin viranomaisen pitäisi hallita hermonsa. Mutta, ihmisiä hekin ovat. Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan, vaikka ei pitäisi.
- Anonyymi
Vuonna 2013 elimme erilaisessa maailmassa...
- Anonyymi
Tullin kakara kävi kiinni ja hoki Vaan ootko rauhallinen poliisin kans laivalla vaikka itte repi tyhjensi taskut vieres oli porukkaa umpikännis nämä hyeenat mitään ei tietenkään ollut. 5v.kulunu NS.valitus nyt Eussa jotai yrittävät palauttaa ei onnistu ku kulujen kaasu.nämä välitys,valitus Laitokset samaa sakkia jätettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset16310978Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti1146232Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1705577Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..865501Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1724462Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut764366Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa463861Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät553856Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali173504IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k853110