Painavan TV-telineen asennus betoniseinään

Remppaamaan

Pitäisi asentaa painava TV-teline kerrostalon kantavaan betoniseinään. Itsellä ei ole kokemusta poraamisesta, joten onko parempi palkata ammattilainen?

Vai onnistuuko poraaminen iskuporakoneella 'keneltä tahansa'?

Kunnollinen iskuporakone on saatavilla ja sähkötunnistinkin pitäsi löytyä. Voiko kerrostalon seinään porata n. 5-6 cm reiät lupia kysymättä (asunto on oma)?

10

7409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirveenä ja miähenä.

      Kunnollinen porakone, terä, ja ruuviin, sekä porattuun reikään sopiva proppu, ellei kiila-ankkuria lait, 5-6 cm syvä reikä ei seinää mitenkään heikenä, kyllä ne porata saat.

    • poravasara

      Kunnollista iskuporakonetta ei ole olemassakaan. Sellaisen kanssa menee kovaan betoniseinään porattaessa vaan ikä, terveys ja hermot.
      Se kunnollinen työkalu on poravasara, jolla reikä syntyy muutamassa sekunnissa. 8 mm muoviproput sopivat ruuvit ovat sopivia tuohon tarkoitukseen, kestävät satavarmasti. Kiila ankkureit menee jo överiksi..

      Piuhat lähtee katkaisijoilta ja rasioilta yleensä suoraan ylös, tai alas. Hyvähän tunnistinta on käyttää, mutta itse uskaltaisin porata keskelle seinää ihan huoletta.

      Voi ja saa porata, ei ole sen luvattomampaa kuin hyllyn, tai taulun kiinnityskään.

      • Kyllä betoniin saa iskuporakoneellakin reiän, kunhan terä on kunnollinen. Huonolla terällä ei tule reikä kuin rappauksen syvyydeltä.


      • mopo mikä mopo
        The_Rat kirjoitti:

        Kyllä betoniin saa iskuporakoneellakin reiän, kunhan terä on kunnollinen. Huonolla terällä ei tule reikä kuin rappauksen syvyydeltä.

        Mopoimmilla iskuporakoineilla saa hyvän/upouuden teränkin kanssa jyystää yhtä 6 mm reikää usemman minuutin. Mistä syystä ne terätkin ovat melkein kertakäyttökamaa & naapurit kiittää. 8 mm reikiä en edes kehdannut koittaa.

        Eikä sittenkään onnistu, edes ajan kanssa, jos betoni on "säästöbetonia" ja kohdalle osuu nyrkin kokoinen kivi. Nimim kokemusta on.

        Jämerämmällä iskuporalla onnistuu, muttei poravasaran vuokraaminen huono idea ole, jos reikiä tarvitaan useita. Säästää naapurien hermoja, kun yhden reiän teko kestää 15 s.


    • kirveenä ja miähenä

      niin no, onhan seiniin reikiä saatu ennen poravasaran keksimistä, ja saadaan edelleen, itsellänikin sellainen toki on, iskuporaa ei taida toimivaa tällä hetkellä edes olla.

      • röllikölli

        Syvyyden kanssa kannattaa olla huolellinen, ettei seinän toiselta puolelta poksahda
        kämmenen kokoista betonilämpärettä irti. 50 mm voi painaa huoletta poravasaralla mutta sen jälkeen vähän kevyemmällä otteella. Väliseinäelementti ei usein ole kuin 80 mm ohut.
        Vielä nolompaa jos se reikä poksahtaa naapurin puolelle.


    • 16+15

      joo poraa pois.
      kantava seinä on vähintään 10cm paksu.
      ja jos se oikeasti on kantava betoniseinä niin YLEENSÄ ei kovin paljoo talotekniikkaa pidä sisällään.
      Mutta pitää kuitenkin muistaa että vaikka omalla puolella ei näy pistorasiaa tms niin naapurin puolella voi olla vaikka suihku. Tai koko sähkö pääkeskus.

      Jos itse joutuisin pari reikää porata niin tekisin sen sillä vehkeellä mikä sattuu löytyä.
      Joku tietysti on aina sitä mieltä että lähdet hakemaan poravasaraa esim vuokraamosta niin saat reiän "nopeasti...." paitsi että joudut hakea sen koneen ja palauttaa...

    • varaposara

      Honkkarista pitäis vielä löytyä poravasara 40 egellä. Jos ei mukana tule sopivaa terää niin terä maksaa muutaman euron. Itellä on poravasara hankittu reilu 10 vuotta sitten ja hyvin pelittää. Liitäntäjohtoa on pitänyt kerran korjata kun salkussa johto menee tiukalle mutkalle.

    • Ei iskuporalla

      Sattumalta kunnon ammattilaisen poravasara taitaa maksaa monelle tavikselle vähä liikaa suhteessa tarpeisiinsa mutta tekee betoniin reikän ku juustoon sekunneissa.
      jote lainaa Hiltiä, Bochia tai vastaavaa vaikka joltain "ammattimieheltä".
      Nykyään löytyy uskomattamoman tehokkaita ladattaviakin laitteita.
      Älä ainakaan rääkkää naapureitasi millään harrastelija B&C leikkitavara iskuporilla
      metelöimällä.

    • dsa dsa

      Hanki "painavan TV-telineen" tilalle kevyempi teline !

      Nykytelkkarithan ovat kevyitä ( 40"= n. 10kg) ) ja roikkuvat vaikka taulukoukussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      131
      1746
    2. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      16
      1452
    3. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      329
      1012
    4. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      61
      1000
    5. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      90
      874
    6. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      66
      851
    7. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      1
      770
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      46
      751
    9. Kysyit firman bileissä..

      .. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta
      Ikävä
      9
      681
    10. Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin

      Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta
      Maailman menoa
      62
      668
    Aihe