Pitäisi asentaa painava TV-teline kerrostalon kantavaan betoniseinään. Itsellä ei ole kokemusta poraamisesta, joten onko parempi palkata ammattilainen?
Vai onnistuuko poraaminen iskuporakoneella 'keneltä tahansa'?
Kunnollinen iskuporakone on saatavilla ja sähkötunnistinkin pitäsi löytyä. Voiko kerrostalon seinään porata n. 5-6 cm reiät lupia kysymättä (asunto on oma)?
Painavan TV-telineen asennus betoniseinään
10
7222
Vastaukset
- Kirveenä ja miähenä.
Kunnollinen porakone, terä, ja ruuviin, sekä porattuun reikään sopiva proppu, ellei kiila-ankkuria lait, 5-6 cm syvä reikä ei seinää mitenkään heikenä, kyllä ne porata saat.
- poravasara
Kunnollista iskuporakonetta ei ole olemassakaan. Sellaisen kanssa menee kovaan betoniseinään porattaessa vaan ikä, terveys ja hermot.
Se kunnollinen työkalu on poravasara, jolla reikä syntyy muutamassa sekunnissa. 8 mm muoviproput sopivat ruuvit ovat sopivia tuohon tarkoitukseen, kestävät satavarmasti. Kiila ankkureit menee jo överiksi..
Piuhat lähtee katkaisijoilta ja rasioilta yleensä suoraan ylös, tai alas. Hyvähän tunnistinta on käyttää, mutta itse uskaltaisin porata keskelle seinää ihan huoletta.
Voi ja saa porata, ei ole sen luvattomampaa kuin hyllyn, tai taulun kiinnityskään.Kyllä betoniin saa iskuporakoneellakin reiän, kunhan terä on kunnollinen. Huonolla terällä ei tule reikä kuin rappauksen syvyydeltä.
- mopo mikä mopo
The_Rat kirjoitti:
Kyllä betoniin saa iskuporakoneellakin reiän, kunhan terä on kunnollinen. Huonolla terällä ei tule reikä kuin rappauksen syvyydeltä.
Mopoimmilla iskuporakoineilla saa hyvän/upouuden teränkin kanssa jyystää yhtä 6 mm reikää usemman minuutin. Mistä syystä ne terätkin ovat melkein kertakäyttökamaa & naapurit kiittää. 8 mm reikiä en edes kehdannut koittaa.
Eikä sittenkään onnistu, edes ajan kanssa, jos betoni on "säästöbetonia" ja kohdalle osuu nyrkin kokoinen kivi. Nimim kokemusta on.
Jämerämmällä iskuporalla onnistuu, muttei poravasaran vuokraaminen huono idea ole, jos reikiä tarvitaan useita. Säästää naapurien hermoja, kun yhden reiän teko kestää 15 s.
- kirveenä ja miähenä
niin no, onhan seiniin reikiä saatu ennen poravasaran keksimistä, ja saadaan edelleen, itsellänikin sellainen toki on, iskuporaa ei taida toimivaa tällä hetkellä edes olla.
- röllikölli
Syvyyden kanssa kannattaa olla huolellinen, ettei seinän toiselta puolelta poksahda
kämmenen kokoista betonilämpärettä irti. 50 mm voi painaa huoletta poravasaralla mutta sen jälkeen vähän kevyemmällä otteella. Väliseinäelementti ei usein ole kuin 80 mm ohut.
Vielä nolompaa jos se reikä poksahtaa naapurin puolelle.
- 16+15
joo poraa pois.
kantava seinä on vähintään 10cm paksu.
ja jos se oikeasti on kantava betoniseinä niin YLEENSÄ ei kovin paljoo talotekniikkaa pidä sisällään.
Mutta pitää kuitenkin muistaa että vaikka omalla puolella ei näy pistorasiaa tms niin naapurin puolella voi olla vaikka suihku. Tai koko sähkö pääkeskus.
Jos itse joutuisin pari reikää porata niin tekisin sen sillä vehkeellä mikä sattuu löytyä.
Joku tietysti on aina sitä mieltä että lähdet hakemaan poravasaraa esim vuokraamosta niin saat reiän "nopeasti...." paitsi että joudut hakea sen koneen ja palauttaa... - varaposara
Honkkarista pitäis vielä löytyä poravasara 40 egellä. Jos ei mukana tule sopivaa terää niin terä maksaa muutaman euron. Itellä on poravasara hankittu reilu 10 vuotta sitten ja hyvin pelittää. Liitäntäjohtoa on pitänyt kerran korjata kun salkussa johto menee tiukalle mutkalle.
- Ei iskuporalla
Sattumalta kunnon ammattilaisen poravasara taitaa maksaa monelle tavikselle vähä liikaa suhteessa tarpeisiinsa mutta tekee betoniin reikän ku juustoon sekunneissa.
jote lainaa Hiltiä, Bochia tai vastaavaa vaikka joltain "ammattimieheltä".
Nykyään löytyy uskomattamoman tehokkaita ladattaviakin laitteita.
Älä ainakaan rääkkää naapureitasi millään harrastelija B&C leikkitavara iskuporilla
metelöimällä. - dsa dsa
Hanki "painavan TV-telineen" tilalle kevyempi teline !
Nykytelkkarithan ovat kevyitä ( 40"= n. 10kg) ) ja roikkuvat vaikka taulukoukussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3472784Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201549Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481370Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan151026Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa57997Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta27944En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm82923Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149898- 80898
Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205839