Ehdotus Suomen Kennelliitolle:
Kennelliitto palkitsee vuosittain sankarikoiria, jotka ovat pelastaneet ihmishenkiä. Hieno juttu!
Mitäpä, jos Kennelliitto ryhtyisi palkitsemaan myös sankari-ihmisiä, jotka ovat pelastaneet ihmisiä kuolemalta koirien raatelemana.
Ensimmäiseksi palkittavaksi ehdotan vihtiläistä koulutaksinkuljettajaa, joka oman henkensä vaarantaen pelasti 7-vuotiaan koulutytön ilmeiseltä kuolemalta hurjistuneen presa canarion hampaissa.
http://yle.fi/aihe/mot/
Kennelliitto palkitsee vuosittain sankarikoiria, jotka ovat pelastaneet ihmishenkiä. Hieno juttu!
Mitäpä, jos Kennelliitto ryhtyisi palkitsemaan myös sankari-ihmisiä, jotka ovat pelastaneet ihmisiä kuolemalta koirien raatelemana.
Ensimmäiseksi palkittavaksi ehdotan vihtiläistä koulutaksinkuljettajaa, joka oman henkensä vaarantaen pelasti 7-vuotiaan koulutytön ilmeiseltä kuolemalta hurjistuneen presa canarion hampaissa.
http://yle.fi/aihe/mot/
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä taksikuskille vähintään Hengenpelastusmitali kuuluu.
Mutta samaa mieltä, asiallista olisi jos nimenomaan Kennelliitto palkitsisi tämän miehen.
voisi kuitenkin himmentää taksikuskin tilanteessa esittämä kommentti: "ja pyytänyt koulutaksin kuljettajaa apuun. Kuski oli tokaissut: ***** sunhan se koira on".
Tämän tokaisun voit todentaa tästä keskustelusta(http://keskustelu.suomi24.fi/node/12018006) viestistä jonka on kirjoittanut nimimerkki "mummeli57".
Että enpä nyt oikein tiedä onko tuo nyt ihan sellainen sankariteko että kehuskella kannattaisi?
Tätä sankaritekoa arvioitaessa kannattaa pitää mielessä aikajana jolla tapahtumat etenivät. Miten on mahdollista että omistaja ehtii kotoaan paikalle ennen taksikuskia suojaamaan lasta ruumiilllaan? Ja vielä rukoilemaan kuskia tulemaan autosta auttamaan koiran pitelemisessä? Kun sitten tulee, niin sen verran härnää että saa koiran kimppuunsa ja livahtaa autoon takaisin turvaan. Tästähän oli ohjelmassa dokumentoituna oma lausuntonsa. Jotenkin olisi olettanut että raavas mies sentään ehtii paikalle ensin ja antaisi lapselle suojan.
Tuo nimimerkki mummeli57:n kirjoitus laittaa muutenkin tapahtumalle vähän toisenlaiset taustat. Kannattaa lukasta itse kunkin.
Onhan se tuollaisessa hirveässä tilanteessa varmasti kuitenkin omistajan turvallisempi mennä paikalle koiraa irroittamaan,kun vieraan.
Omistaja varmasti kouluttanut koiransa,ja saa sen lopettamaan repimisen.Ei vain nyt tainnut ihan siinäkään onnistua.
Harva meistä ihmisistä vapaaehtoisesti haluaa tuollaisen koiran hampaisiin,sehän on hengen vaarallista,varsinkin kun näkee mitä koira tekee jo vieraalle lapselle.
Kyllä mitali kuuluu taksikuskille,hän auttoi tilanteessa.Otti pureman ,eikö?
Eihän koiran omistajaa voi palkita,hänen vastuultaanhan se peto karkasi.
Toivottavasti koiran omistanut,ottaa tästä opikseen,eikä kymmentäkiloa enemmän koiraa itselleen ikinä ota.
Eniten harmittaa tälläisissa se,että lapsi joutui kärsimään,ja se jatkuu lopun elämää.
Miksi,ihmisten pitää ottaa tuollaiseen tekoon pystyviä koiria?
"Kyllä mitali kuuluu taksikuskille,hän auttoi tilanteessa.Otti pureman ,eikö?"
Otti joo pureman, toki. Mutta jotenkin tästä tulee mieleen se italialaisen CostaConcordian kapteeni, jota meripelastajat joutui monta kertaa käskyttämään mennä laivaansa katsomaan onko siellä vielä pelastettavia. "En voi, kun siellä on niin pimeää" vastasi kapteeni. Menikö viimein, en tiedä.
Kyllä aikuisen ihmisen kuuluisi mennä väliin jos lapsi on vaarassa. Ainakin jos mielii sankarin sädekehää kantaa. Oikea sankari toimii eikä odota käskytystä. Tämä nyt ei ehkä aivan täytä kuitenkaan sitä mittaa siltä osin.
Viimeinen kysymyksesi on kyllä ihan aiheellinen. Toisaalta voidaan kysyä myös miksi ihmiset antaa lastensa härnätä naapureiden koiria?
Mummeli57 kirjoitus on törkeää sontaa. Joutaisi poistaa, mutta ei viitsi pyytää ylläpidolta. Antaa olla siellä todistusaineistona. Solvasihan Lepomäen tappajakin uhrinsa omaisia ja saanee siitä uuden tuomion.
Jäljet johtavat sylttytehtaalle.
ilmoittamatta sitä viestiä. Näin saat itse lukea sen uudelleen kun isommaksi kasvat ja ensimmäisen kerran joudut huomaamaan että yleinen totuus saattaa olla eri kuin sinun totuutesi.
Vertauksesi Lepomäen tappajan pikkuapulaiseen oli kyllä aika asiaton. Mutta nimimerkkiisi ajatuksesta olen samaa mieltä.
Vai voi tokaisun "todentaa" antamastasi linkistä. Vähänpä vaadit todentamiselta!
"Mitäpä, jos Kennelliitto ryhtyisi palkitsemaan myös sankari-ihmisiä, jotka ovat pelastaneet ihmisiä kuolemalta koirien raatelemana."
Hyvä ajatus. Vasikan kokoisten sekopäärakkien omistajien mieliksi pitää perustaa sarjat koon mukaan. Mainitut, kun väittävät edelleen kiivaasti pienten koirien olevan hyökkäystilanteessa vaarallisempia kuin ties mistä maahamme roudattujen ja hulluiksi iät ajat tiedettyjen sekopäärotujen.
1. luokan kultaisen sankariristin saa, jos pelastaa lähimmäisen alle 5 kiloisen tappajakoiran hampaista
2. luokan hopeinen risti alle 10 kiloista petoa vastaan taistelleelle
jne.
Perinteisen isokokoisen sekopäärodun suhteen ei jaeta mitään. Uhrille haukut siitä, kun häiritsi meidän dogoa tms. sekasikiötä.
Näitä 1. luokan sankariristejähän jaetaan sitten kourakaupalla, sillä en muista yhtään uutista, jossa pikkukoira olisi raadellut koululaisen sairaalakuntoon. Kuitenkin tappajakoirien omistajat väittävät tätä tapahtuvan jatkuvasti ja koska pieniä koiria on maassame vielä suuria määriä, näitä ihmepelastuksia tapahtunee useita päivittäin?!!