Mahtaako kellään olla kokemusta mahdollisesti asbestia sisältävien rakennusmateriaalien tutkituttamisesta? Ilmeisesti ainakin työterveyslaitos analysoi näytteitä, mutta heidän nettisivuiltaan ei juuri löydy asiasta tietoa. Ainoastaan analyysitilauslomake. Voiko Yksityishenkilö tilata heiltä analyysin näytteistä ja mitä sellainen maksaa. Entä mihin toimipisteeseen ja minkälainen näyte on toimitettava?
Asbestinäytteiden tutkituttaminen
9
1922
Vastaukset
- kkkkkkkjhgfds
Kaupunkisi oli?
Kirjoita googleen vaikkapa asbesti laboratorio THL:n laboratorio sijatsee Helsingissä Topeliuksenkadulla. Sinne voi joko itse kiikuttaa näytteet, tai postittaa ne. Koskee niin asbesti kuin mikrobinäytteitäkin.
Näytteenotossa tarvitset kertakäyttöhanskat ja minigrip-pussin näytettä varten. Mikrobinäytteiden osalta pussi kannattaa pussin oman sulkumekanismin lisäksi sulkea ilmatiiviillä teipillä. Eli ei ole vaikeaa :)- 12+5=?
Työterveyslaitos vastaanottaa myös yksityisten henkilöiden toimittamia asbestinäytteitä. Näytteet voi toimittaa osoitteeseen Työterveyslaitos, Topeliuksenkatu 41 b, 00250 Helsinki.
Täältä löytyvät näytteenotto-ohjeet ja hinnasto
www.ttl.fi/aerosolilaboratorio
suora linkki
http://www.ttl.fi/fi/asiantuntijapalvelut/tyoymparisto/kemikaalit_ja_polyt/polyanalyysipalvelut/Sivut/default.aspx
Terveisin Työterveyslaitoksen viestintä - paniikki pois
onkohan nyt asbesti paniikki iskenyt, venäläinen tuttavani työskenteli kudelkan asbetikaivoksilla 35 vuotta on nyt 82 vuotias eikä han ole sairastunut mihinkään keuhko sairauteen.
- Joku vaan
Siltä vaikuttaa, kun neuvotaan ottamaan näyte vain kertakäyttöhansikkaat suojana. Periaatteessa jo yksi asbestikuitu aiheuttaa sairauden. Netistä kun noita asioita katsoo, asbesti kaksinkertaistaa keuhkosyöpäriskin. Tupakka 50-kertaistaa sen.
Asbestia on vielä niin paljon rakenteissa ym. että tuon yhden kuidun voi saada mistä vain. - Shturku
Mä tiedän monta ketä on saanut keuhkosyövän asbestista..
- Tuhkuri Qq
Asbestikartoitushan on, paitsi lakisääteinen, myös erittäin tarpeellinen. Ei niitä muinaisia rakennusmateriaaleja pysty itse arvioimaan, vaan tarvitaan todellakin sellainen, joka tietää.
Liian moni rakennus- tai purkumies ja -nainen kärsii tälläkin hetkellä asbestoosista, joka olisi ollut vältettävissä melko halvalla. Hehän ovat oikeutettuja melkomoisiin korvauksiin, jos asbestikartoitus tai -suojaus on laiminlyöty. Jo sairastuneiden lisäksi moni on seurannassa. Jokaisen sairastuneen tai sitä pelkäävän elämässä on yksi hyvin ikävä asia, joka olisi ollut vältettävissä.
Maailmassa on paljon turhaa pelottelua ja keksittyjä uhkia. Asbesti ei lukeudu niihin, vaan se on oikeasti vaarallista.
- Remppaa
En löytänyt Työterveyslaitoksen sivuilta lomaketta, joka ilmeisesti pitäisi toimittaa asbestinäyteen analysointipyynnön mukana. Mistäköhän löytyisi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt414618Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532494Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391014Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161995- 113868
Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh60857Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70834- 137785
- 48780
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48726