Asbestinäytteiden tutkituttaminen

Elisa87

Mahtaako kellään olla kokemusta mahdollisesti asbestia sisältävien rakennusmateriaalien tutkituttamisesta? Ilmeisesti ainakin työterveyslaitos analysoi näytteitä, mutta heidän nettisivuiltaan ei juuri löydy asiasta tietoa. Ainoastaan analyysitilauslomake. Voiko Yksityishenkilö tilata heiltä analyysin näytteistä ja mitä sellainen maksaa. Entä mihin toimipisteeseen ja minkälainen näyte on toimitettava?

9

1667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkjhgfds

      Kaupunkisi oli?
      Kirjoita googleen vaikkapa asbesti laboratorio

    • THL:n laboratorio sijatsee Helsingissä Topeliuksenkadulla. Sinne voi joko itse kiikuttaa näytteet, tai postittaa ne. Koskee niin asbesti kuin mikrobinäytteitäkin.

      Näytteenotossa tarvitset kertakäyttöhanskat ja minigrip-pussin näytettä varten. Mikrobinäytteiden osalta pussi kannattaa pussin oman sulkumekanismin lisäksi sulkea ilmatiiviillä teipillä. Eli ei ole vaikeaa :)

    • 12+5=?
    • paniikki pois

      onkohan nyt asbesti paniikki iskenyt, venäläinen tuttavani työskenteli kudelkan asbetikaivoksilla 35 vuotta on nyt 82 vuotias eikä han ole sairastunut mihinkään keuhko sairauteen.

      • Joku vaan

        Siltä vaikuttaa, kun neuvotaan ottamaan näyte vain kertakäyttöhansikkaat suojana. Periaatteessa jo yksi asbestikuitu aiheuttaa sairauden. Netistä kun noita asioita katsoo, asbesti kaksinkertaistaa keuhkosyöpäriskin. Tupakka 50-kertaistaa sen.

        Asbestia on vielä niin paljon rakenteissa ym. että tuon yhden kuidun voi saada mistä vain.


      • Shturku

        Mä tiedän monta ketä on saanut keuhkosyövän asbestista..


    • Tosa o! ;-)
      • Tuhkuri Qq

        Asbestikartoitushan on, paitsi lakisääteinen, myös erittäin tarpeellinen. Ei niitä muinaisia rakennusmateriaaleja pysty itse arvioimaan, vaan tarvitaan todellakin sellainen, joka tietää.

        Liian moni rakennus- tai purkumies ja -nainen kärsii tälläkin hetkellä asbestoosista, joka olisi ollut vältettävissä melko halvalla. Hehän ovat oikeutettuja melkomoisiin korvauksiin, jos asbestikartoitus tai -suojaus on laiminlyöty. Jo sairastuneiden lisäksi moni on seurannassa. Jokaisen sairastuneen tai sitä pelkäävän elämässä on yksi hyvin ikävä asia, joka olisi ollut vältettävissä.

        Maailmassa on paljon turhaa pelottelua ja keksittyjä uhkia. Asbesti ei lukeudu niihin, vaan se on oikeasti vaarallista.


    • Remppaa

      En löytänyt Työterveyslaitoksen sivuilta lomaketta, joka ilmeisesti pitäisi toimittaa asbestinäyteen analysointipyynnön mukana. Mistäköhän löytyisi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      48
      1568
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      27
      1112
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      88
      1064
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      88
      980
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      188
      914
    7. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      855
    8. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      851
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      821
    10. 70
      789
    Aihe