Osaako muut siristää korviaan? Tarkoitan siristämisellä sitä, että voin halutessani siristää korviani, jolloin korvista kuuluu pieni sirkutus (hankala kuvailla, ns. korkeataajuuksinen raksautus) ja samalla korvat aukeaa. Tekniikalla voi siis avata tukkeutuneet korvat, on hyödyllinen esim. Lentokoneissa tai sukeltaessa. Nyttemmin on käynyt ilmi, että kukaan tuttava ei ainakaan kykene vastaavaan. Kyse on todennäköisesti korvakäytävän rakenteesta, onko kellään muulla vastaavaa ominaisuutta? Siristäminen tapahtuu myös nielaisemisen yhteydessä helposti, mutta halutessani voin myös nielaista ilman sirahdusta.. Ikää on 25 ja olen kyennyt siriatämään korviani aina, ihan pienestä pitäen. Lapsena oli usein korvatulehdus ja aikuisenakin tuntuu että korvat menee helposti runkoon, mutta toisaalta myös avaaminen on helppoa siristämällä.. Vaikea selittää. Aloin miettiä asiaa kun muut puhui korvien aukaisemisesta nielaisemalla..
korvien tahdonvaltainen siristäminen
1
208
Vastaukset
- korva simo -77
Joo et oo ainut itsellä sama. Asiaa on vaikea edes selittää. Välillä korvani menevät tilaan jossa kaikki kaikuu, kun niistän sisäänpäin korvani palautuvat normaaliksi. Tiedostin joskus 10 vuotiaana kai että näin ei ole monellakaan kanssaihmisellä. Lapsena mullakin oli runsaasti tulehduksii. Tänä keväänä johtuen kai siitepölystä sain inhottavan korvatulehduskierteen vasempaan korvaani. Lääkäri laittoi korvaani putken ja kehui että se auttaa. Järkytyksekseni huomasin että putkituksesta lähtien korva on kaikunut ja olo on kun korvaani vasten olis painettu ämpäri kokoajan. Lääkäri sanoi et on normaalia et korva tuntuu vähän aikaa oudolt putkituksen jälkeen. En saa enää sisään niistämällä kuuloa normaaliksi. Tätä jatkunu 2 viikkoa ja kohta pitää kai lähtee kyselee apuja arvauskeskuksest.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1913145
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.662862- 2032260
- 741896
- 1021803
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91731- 1081585
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191186- 811140
- 951099