Fenestra konkurssissa. Miksi?

Takuut tökkii

Johtiko tälläkin kertaa konkurssiin tuotteiden huono laatu.
Taas nähtiin, että ikkuna ja ovivalmistajan tuote-esite ei vastannut tuotteesta annettua mielikuvaa. Mitenkä ne valmistajan antamat takuut nytten toimivat.

28

5962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jermuliini

      Totuus on, että fenestra valmisti liian hyviä tuotteita markkinoille.. ..muut kilpailevat firmat vaan ovat keskittyneet "sen itensä" työntämisee liukuhihnalta sekä fenestran haukkumiseen.
      ..eli sekundaa seinälle toiminta vaan pahenee, kun laadun esikuva muilta poistuu takavasenpaan=(

      • Näin on

        Taas yksi joka puhuu vaikka ei mitään ymmärrä!


    • parveilija

      Fenestra oli hyvä toimittaja, minullekin toimitti kolme parvekkeen ovea yhden hinnalla. Vasta kolmas oli kelvollinen.

    • ei toimi

      Mitenhän ne takuut toimii konkurssitilantessa, mitä luulet?

      • Kuluttajasuoja

        Kuluttajallahan ei ole ongelmaa, vaan kauppa vastaa reklamaatioista. Takuulappu kädessä vaan sinne koditerraan ja vaatimaan oikeutta. Se on toinen ongelma jos ne ovet ja ikkunat ostanut suoraan tehtaan myyntimieheltä, hieman edullisemmin.


      • ovikaupat
        Kuluttajasuoja kirjoitti:

        Kuluttajallahan ei ole ongelmaa, vaan kauppa vastaa reklamaatioista. Takuulappu kädessä vaan sinne koditerraan ja vaatimaan oikeutta. Se on toinen ongelma jos ne ovet ja ikkunat ostanut suoraan tehtaan myyntimieheltä, hieman edullisemmin.

        Vastaako kauppa myös siitä, kun toimittaja asensi vääränväriset ovet ja lupasi reklamaation tehtyämme toimittaa paremmalla säällä oikean väripinnan oveen ?!

        Toimittaja siis konkurssissa mutta kauppa josta ovet tulivat voimissaan.

        En siis ole ovea maksanut, koska s ei ollut se minkä tilasin. Maksan sitten kun saan oikean värisen jonka tilasin.


    • Tumpero...

      Konkurssin jälkeen takuut raukeavat, kun firmaa ei ole olemassa, noin kai se menee.
      Vaihdoimme ok-talon ikkunat uusiin Fenestran ikkunoihin joku vuosi sitten, eikä niissä ole ollut huomauttamista.

    • tulikoura

      ....toistaiseksi.

    • mattimeikämanne

      konkurssi tehdään eri perustein nykysuomessa kuin ennen, ehkä osansa saa saman kylän puuliikekin?

    • Syy Fenestran konkkaan

      Olen ollut rakennusbusineksessa 25 vuotta. Aina on Fenestra myynyt halvalla, joskus niin halvalla, että hirvitti ostaa. Tuo konkka on ollut odotettavissa vuosia, mutta aina ovat omistajat ja pankki laittaneet lisää rahaa, jottei ole kaatunut. Googlaa ja lue mitä sen Fenestran konkursista kirjoittaa Kauppalehti. Yritys ei ole tehnyt tulosta, eli voittoa, moneen vuoteen, liekkö koskaan. Nuin siinä sitten käypi. Ja polkumyynti on johtanut siihen, että minusta koko toimia- ala pukkaa pelkästään aivan ala- arvoista ikkunaa ja parvekeovea. Onhan se ollut hyvä, että halvalla on saatu, mutta nyt ollaan helisemässä nuiden reklamaatioiden kanssa. Nyt ne maksaa, kun joudumme teettämään korjaukset omille miehillemme ( jotka eivät ole ikkuna-alan miehiä) Voihan perk....
      tuli halvasta kallista.

    • Kierre jatkuu

      Älä huoli. Uusien ikkunoiden kosteus-, vesi- ja lumivaurioit täystyöllistävät korjaus-, huolto- ja tiivistysalan yritykset.
      Tosin näitä huoltotöitä suorittavat pääasiassa alan kouluttamattomat ja taidottamat luulotiedoilla varustetut miehet.
      Pääosiltaan nämä luulotiedoilla tehdyt työsuoritukset ovat vain lumetöitä ja lisäksi heikkokestoisia.
      Ikkunoiden sekä ovien huolto- ja tiivistystyöt ovat taitamattomuuden kilpailuareena.

    • Uskoo ken..

      Huoltotarvetta ei ole. Fenestra mainosti aikoinaan omia tuotteitaan: "Huoltovapaa ikkuna".

    • Sivusta seurannut

      Jos myy kahden euron tavaran eurolla ja kuvittelee sen olevan bisnestä kuten fenestra vuosia teki, tuotteen laatu on toissijainen asia, johdossa olleet tyhmiä bisnestä ymmärtämättömiä joita pankit komppasivat kun eivät heti kärkeen uskaltaneet tyhmyyttään myöntää nyt "nallen" komennossa näyttää järki löytyneen ja peli vihellettiin viimein poikki!

    • Hyvää halvalla

      Keneltä valmistajalta voin ostaa parhaat ikkunat.
      Entä keneltä voisin ostaa halvimmat ikkunat.
      Oliko Fenestran konkurssin syynä huono laatu tai halvat dumppaushinnat vai oliko konkurssin syynä kummatkin asiat.

    • jäbäleisson

      Aivan älytön joukko johtoportaassa. Kymmeniä kovapalkkaisia itseään fiksuina pitäviä ammattilaisia. Niillä ei mitään muuta tekemistä kuin miettivät palkkansa eteen parannuksia ja tuotannon tehostuksia vailla järkeä ja osaamista. Melkeen kaikki toimenpiteet johtanut suurempiin kuluihin ja huonompaan laatuun. Kentän työntekijät vaiennettiin. Harmi homma, muuten kovaa laatua ja tuottoa tekevä firma. Nurin meni kun niitä ei kuunnella ketkä osaa -> duunari. Siitä joku saa huippu tehtaan jos johto jätetään rannalle.

      • läheltä nähnyt

        Kommenttisi käy sellaisenaan kuvaukseksi myös eräästä talotehtaasta/konsernista, jonka olemassaolo lakkasi joku vuosi sitten. Myös talofirman nimi alkaa F:llä.


    • Aika näyttää

      Onko konkurssi vain ns "pöydän puhdistus"?
      Samoilla sapluunoilla valmistetaan vain uudella nimellä varustettuja ikkunoita ja ovia.

    • Hirvimies

      Fenestra teki meille 10 v sitten 15 isoa ikkunaa. 3 kertaisia ja saranallisia sisäänpäin aukeavia.Laadussa ei ole ollut valittamista. Hinta oli kilpailijoita halvempi. Sääli että näin kävi.

    • Huollosta vapaita

      Sinun kehuja ei allekirjoita yksikään kerrostaloasukas.
      Katso netistä mitä heikkouksia sekä vaurioita syntyy puu/alumiini ikkunoille kerrostaloissa : Ikkunoista asiaa ja vaurioista valokuvia (22kpl)

      • mössöä111

        valokuvien laatu vastaa hyvin asiantuntian laatua


    • Sekunda tuotteita

      HS 3.2 "Raju hintakilpailu ikkunoissa syö valmistajia". Kiristyneillä omakotitalo- ja kerrostalomarkkinoilla tingitään ikkunoiden ja ovien laadusta, koska tilaaja ei vaadi laatua rakennusliikkeiltä. Osakkeen ostaja on liian kaukana ikkunapäätöksestä".

      Samoja heikkolaatuisia ikkunoita toimitetaan aina myös ikkunoita ja ovia vaihtaville kiinteistöille. Ei sielläkään tilaajaa osaa, eikä vaadi laadukkaita tuotteita.
      Lasin U-arvoa tärkeämpiä asioita ovat, ikkunoiden rakenteet sekä niiden liitosten ilma- ja vesitiiveydet ja lämpöeristystyöt.

      Tosin nykyisten ikkunoiden huonosta laadusta hyötyy, ikkunoiden huolto- ja tiivistystöitä tekevät yritykset. Harvinainen ala joka on jatkuvasti täystyöllistetty.

    • jaakko vesirotta

      paloheimolta loppuupi rahat

    • pi234öä

      Sitä ennen taisi ostajilta hiipua kiinnostus huonolaatuisiin tuotteisiin.
      Onneksi jäljelle jäänneet valmistajat jatkavat halpatuotteiden valmistusta.
      Eipä pääse ulkomaiset yritykset pilaamaan markkinoita hyvälaatuisilla tuotteillaan.

      • ovet kallistuu

        ovien hinta ainakin nousee, kun Kaskipuu osti Viitasaaren Fenestran pesältä.


    • Vuotavat tuotteet

      Kerros- ja pientaloissa hankintoja ratkaisee ainoataan ikkunoiden ja ovien halpa hinta. Myynti ja valmistus onkin keskittynyt vain lasin U-arvoon.
      Hyvälaatuisia sekä käyttäjäystävällisiä ikkuna ja ovi rakenteita, ei kannata edes valmistaa, koska ostajat ovat täysin alasta tietämättömiä ja osaamattomia.
      Nykyisille halpatuotteille ei ole olemassa laatuvaatimuksia ilma- vesi tiiveydelle eikä rakenteiden elinkaarikestävyydelle.
      Asennustöiden jälkeen etenkin kerrostaloissa itketään, kuinka ikkunoista vetää ja lasien välitilaan kertyy sadevettä ja lunta.
      Sitä saa, kun halpoja tilaa. Siitä vaan mukisematta korjaamaan, tiivistämään ja huoltamaan niitä uusia halpoja ikkunarakenteita.
      Suomalainen laatutietous on täyttä utopiaa, niin valmistajilla kuin ostajilla

      • Testipalikka

        Mistä näitä järjen jättiläsiä löytyy... Hienoa puhua asioista joista ei näemmä tiedetä yhtään mitään. VTT ja Centria testaa ikkunoista vedenpitävyyden, ilmanpitävyyden, äänieristävyyden ja U arvon ja kaikille on olemassa pilkuntarkat kriteerit ja määräykset. Jos näitä haluaa nähdä niin testauksien tulokset on nähtävillä ja löytyvät jokaiselta valmistajalta.


    • Muka määräyksiä?

      Voiko olla näin. Testi-ikkuna on testi-ikkuna ja tuotannosta tuleva ikkuna on jotain aivan muuta. Mikä muu asia voi selittää etenkin kerrostaissa ikkunoiden toistuvia ilma- ja sadevesi vuotoja.
      Ongelmat eivät koske ainoastaan fenestran valmistamia ikkunoita, vaan kaikkien ikkunavalmistajien tuotteissa on täysin samoja puutteita.
      Vai oletko sitä mieltä, että HS toimittaja näki harhoja runsaista ilma- ja vesivuodoista sekä niiden aiheuttamista vaurioista.
      Katso arkistosta HS 11.2-14 " Jopa uudet ikkunat vetävät tiivistysvirheiden takia".

    • Vituttaako?!

      Meille tuli viime syksynä ikkunat ja ovet fenestralta. Toimitus meni kaikkineen niin päin persettä kuin olla ja voi. Ikkunat väärällä karmisyvyydellä (eri kuin tilausvahvistuksessa.) Ulko-ovia 6 kpl, joista 4kpl joutuu vaihtamaan. 2kpl ei saanut asennettua, koska karmi oli liian kapea (ovi ei mahtunut avautumaan, otti kiinni karmiin, eikä säätövaroja ollut ollenkaan. Aluksi ovi toimi ilman peitetulppia mutta saranoiden etsittyään paikkansa ovi ottaa karmiin kiinni eikä voi muuta kuin elää asian kanssa. Fenestra ei takuuseen korvannut mitään edes noita vääriä ikkunoita. Hintaeroa tiiviin oli parituhatta euroa, nyt jälkikäteen ajateltuna olisi pitänyt maksaa. Tiivin ikkunoita asentanut joitain satoja, eikä vastaan ole tullut yhtä paskoja ikkunoita kuin fenestralta tuli tähän omaan talooni.

      Nyt vaihdan nuo ovet omaan piikkiin. Ikkunat jotka tuli 5cm liian pienellä karmisyvyydellä ei sinänsä ole ongelma, mutta toimituksesta puuttuneet hyttyspuitteet vituttaa vielä enemmän. Onneksi meni konkurssiin, laatu huonoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3633
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2469
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2314
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1559
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1372
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      128
      1310
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      268
      1293
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe