TRE:lta JKL:ään

Mä oon nääs tulossa Tampereelta käymään viikonloppuna Jyväskylässä. Minne siellä voi mennä iltaa viettämään ja mitä tekemistä päivällä sielä? Mukava saada vähän vaihtelua, nääs, kun täällä Tampereella ei tapahdu mitään.
20205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Hahaa ja toihan oli vitsi?itse ahkerana Tampereen vierailijana jykylä on kärpäsen paska teidän kaupunkiin verrattuna.Ei täällä näin talvella ole yhtään mitään...

Äänestä
  • Eipä sitä sen enempää kesälläkään.

    Äänestä

Kumpa olisit jaksanut rullata etusivulla pari riviä alemmas samantapaseen aloitukseen, niin ei tarvis miljoonaan eri kertaan vastailla samoihin kyssäreihin.. Tervetuloa silti

Äänestä

Kiitos, kattoin nyt mutta ei mua toi kulttuuri kovin kiinnosta, nääs. Eikä urheilukaan, onko muuta? Mihin baariin kannattais mennä? Onko keilailua tms. jossa sais samalla olutta?

Äänestä
  • Laajavuoressa on keilahalli saa samalla tilata olutta no keskustassa on baareja yökerhosta pubeihin.Jyväshovi on enemmän tekarijengi meininkiä.

    Äänestä

  • jotain löytyy kirjoitti:

    Laajavuoressa on keilahalli saa samalla tilata olutta no keskustassa on baareja yökerhosta pubeihin.Jyväshovi on enemmän tekarijengi meininkiä.

    Ei itseasiassa ole kovin kummoisia noi keilahallit. Jos niinkun ihan Tampereelta asti tulee niin välttämättä ei menetä mitään jollei niissä käy. Kumma kyllä niitä on kolme kun muutama vuosi sitten ei ollut yhtään.
    http://www.jyvaskylankeilahalli.fi/
    http://www.hutunki.fi/lajitiedot/keilailu

    Vertailun vuoksi
    http://www.kaupinkeilahalli.fi/
    http://www.tampereareena.fi/kaatopaikka-hohtokeilaus/
    http://www.ravintola.fi/spacebowling

    Äänestä

  • "Mihin baariin kannattais mennä? "

    Kyllä ne Fun Pub ja Vemmelsääri on palstalla kehutuimmat. Niihin siis.

    Äänestä

Harjun torni!
Ei tarvii maksaa ylösmenosta kuten Tampereella vaan hissi on ilmainen!

(Tai kuulemma oli jokin viitisen vuotta sitten, en ole vuosikausiin käynyt. Houkuttelivat mua sinne syömään mutten viittinyt lähteä, kallista on. Jokin ruokaravintola siellä. Enkä tiedä tarviiko nykysin Tampereella, olen siellä kyllä käynyt syömässä jokin vähän päälle kymmenen vuotta sitten muutamaankin kertaan kun myyntimiehenä olin ja pakko oli ravintelissa käydä koska pomo käski.)

Äänestä
  • Niinkun siinä sikäläisten tornissa.

    Äänestä

Juna-asemalle odottelemaan junaa Tampereelle.

Äänestä

Mää katseleen anden anaalia.Näkkyykö järvi.Ei näy.
Kävele promenaatilla,Tsauseski-becilla.Kulttuuria
koet torimulkun patsaalla.Ja sitten Onnipussilla Tampereelle heti.

Äänestä

Tamperelaiset ei kirjoita nääs-sanaa keskusteluihin. Se on fakta.
Miksi jyväskyläläinen esiintyy tamperelaisena tällä palstassa. Ihmettelen.

No, mene nyt vaikka Jyväsjärvelle luistelemaan.

Äänestä

Eipä ne toisaalta myöskään lähde Jyväskylään baarissa käymään.

Äänestä

Mää oon NÄÄS oikeesti TamPeReelta! Usko huvikses!
Missä muualla sais kaljaa?

Äänestä

Jos pelaat biljardia, keskustassa on mesta nimeltä snooker. Suht halpa bisse, eikä kallista pelaaminenkaan. Ihmeen hyviä baareja ei ole, mutta bub katse on parhaimmistoa.
Samalla kadulla myös punainen lyhty, kerran yks strippari vei mut sieltä kämpilleen duuninsa jälkeen. Ei mitään hääppösiä akkoja, mut tää yks oli ainakin antautuvainen ja aika nynfo.

Äänestä

Mä oon ny taas täällä Mansessa nääs. Kyllä oli mahtava viikonloppu siellä Jyvääääskylässä! Kyll tuun taas joku viikonloppu takasi!

Äänestä
  • No missäs nää nääs kävit kun Jyväskylässä kävit nääs?

    Äänestä

Meni vähän tovi kun kerkesin vastaa nääs kun tääl TampeReella on niin paljon tekemistä.
Kävin nois paikois mitä suasittelitte eli pelasin biljardia Snookerissa ja otin kalijaa ja sit kävin keilaamassa ja otin sielläkin kalijaa. Sit kävin vielä tuolla Vemmelsääressä, otin sielläkin kalijaa, oli huuten hyvä paikka nääs. Tuun kyllä toistekkin! Fun pubissa en käyny enkä pilkillä enkä luistelemassa, meinasin mennä Punaiseen lyhtyyn mutta siinä matkan varrella olikin yksi pubi jonka nimeä en muista mut menin sinne ja otin kalijaa. Sit kävin siellä juna-asemalla ja lähin siitä takasi Manseen, nääs.
Kyllä tuun joskus takasi, on niin hyvä mesta se Jyväääääääääääskylä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juti Huti kirjoitti:

Mä oon nääs tulossa Tampereelta käymään viikonloppuna Jyväskylässä. Minne siellä voi mennä iltaa viettämään ja mitä tekemistä päivällä sielä? Mukava saada vähän vaihtelua, nääs, kun täällä Tampereella ei tapahdu mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu