Hotelli hollywood vai downtown?

ensimmäinen kerta USA

Olen lähdössä kesällä perheeni kanssa Los Angelesiin muutamaksi päiväksi josta matka jatkuu Las Vegasiin. Auto on vuokrattu mutta hotellia ei vielä. Olemme ajatelleet varata hotellin hollywoodista (koska haluamme nähnä esim. Walk of fame yms.) mutta monet ovat sanoneet että ei kannata. Kannattaako siis ja olisiko hyviä ehdotuksia hotelleista sieltä? Kriteerinä hotellille olisi hyvä sijainti ja suht edullinen hinta. VAI kannattaako varata hotelli downtownista ja käydä sieltä päivä reissu hollywoodissa?

5

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • USA_1974

      Itse olen tykännyt Long Beachista. Siellä on kohtuullisen hintaisia hotelleja, Long Beachin keskustassa kaikki palvelut, metrolla pääsee Los Angelesin Down Towniin (n. 50min), ja Univerasaliin. (metrolippu$5/päivä tms)

      Long Beachilla:
      - Queen Mary (joka kyllä kannattaa käydä jos tykkää vanhoista risteilyaluksista). Tuolla on tullut majoituttakin monta kertaa
      - Kauppoja, ruoka ja juomaravintoloita
      - Kiva kävelytie rannassa, jota pitkin pääsee Belmont Shorelle (n. 5km)
      - Aquarium (ei minusta kummoinen)

    • 1009

      LA:n downtownissa on vain virastoja ja plastiikkakirurgeja. Virastoajan jalkeen sinne jaa vain spurguja. Ei ole maan paras kaupunki ensimmaiseksi USAn kokemukseksi.
      Joka paikkaan on pitka matka ja ruuhkat saattavat olla mahtavia. Nahtavyydet kaukana toisistaan.
      t.usalainen

    • USA_1974

      Minusta taas LA on hyvä kohde lentää, ja sieltä on aika kiva visiteerata monessa paikassa.
      - Shoppailua: Outletteja löytyy useampiakin.
      - Beacheja.
      - Kivoja kaupunkeja lähistöllä: aiemmin mainittu Long Beach, Santa Monica, Santa Barbara, Ventura. Eteläänpäin: Beacheja. Laguna Beachilla kannattaa visiteerata Selänteen ravintolassa. Vielä kun etelään menee niin Ocean Beach, Carlsbad ja tietenkin San Diego.
      - Ei mahdoton matka ajella vaikka Las Vegasiin tai San Franciscoon.

      Tuo on totta että LA:ta ei voi ajatella kaupunkina. Itse ajattelen että se on semmoinen 'lääni' jossa on paljon kohteita. Osaan pääsee julkisilla, osaan tarvitaan autoa. Downtownissa ei tosiaan ole paljoa nähtävää.

    • eeza

      Hei! Sanoisin että katsokaa hotelli jostain läheltä rantaa kuten venice beacheltä tai santa monicasta. Santa Monicassa on esimerkiksi pacific park (pieni huvipuisto laiturilla) ihania ruokapaikkoja, ostoskeskuksia, kauppoja niin pienelle kuin isolle budjetille sekä ranta. Santa Monicasta löytää myös kauniita pastellitaloja jonkin verran. Hollywood on likainen ja rähjääntynyt kaupungin osa jossa ei juuri ole enää muuta kuin tuo kyseinen walk of fame sekä tietenkin Oscar juhlien teatteri. Walk of fame ei ole niin Glamouria täynnä kuin voisi luulla...olen kuullut kaikkien sielä käyneiden sanovan sen olevan pettymys. Myös itse jouduin toteamaan sen. Kadut ovat osasta haljenneita, lähes kaikki kaupat ovat krääsä ja matkamuistomyymälöitä jotka pyytävät toinen toistaan kovempia hintoja turistikrääsätä. Kadut ovat roskaisia, niitä ei siivota ja myös niillä liikkuu paljon kodittomia jne. elannon toivossa. katu on myös täynnä Hollywood Star Tour myyjiä jotka noin kolmen metrin välein yrittävät myydä jos jonkinlaista matkaa. Luulen myös että kauenpana saatte hotellin ilmaisella autopaikalla kun välttämättä Hollywoodista ei löydy hotellia jossa olisi autopaikka.

      • Matka varattuna taas.

        Suosittelen Hollywoodia, mutta länsiosaa. Itäinen osa on juuri tuota rähjäistä jossa krääsäkauppoja.
        Downtownissa ei tosiaan ole oikein mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4481
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2448
    3. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2385
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      51
      2178
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1697
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1531
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1476
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1274
    9. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    10. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      40
      1124
    Aihe