Ajokoiralle mahdollisuus metsälle.

symbals

Minulla on metsästysmaat 78 km Helsingistä. Mikäli asut pääkaupunkiseudulla ja sinulla on hyvä metsästyskoira voisit päästä mukaan koirasi kanssa. Mielellään sellainen koira jolla on GPS-seurantapanta, kuten Tracker Hunter jolla voi seurata koiran liikkeitä kännykällä. Kaverillani on hyvä suomenajokoira, mutta käy myös silloin tällöin pohjoisessa metsällä, jolloin koirallesi olisi käyttöä täällä. Mikäli kiinnostaa laita yhteystiedot.

10

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • örk mörk

      Harvemmin pääkaupunkiseutulaisilla on hyviä koiria.

      • Olen metsästänyt yli 30 vuotta täällä etelässä ja kavereillani on ollut eräitäkin suomenajokoiria. Joillakin jo autossa ajavia räksyttäjiä, mutta nykyisellä metsästyskaverillani joka asuu pääkaupunki on jo ainakin 4:s koira ja kaikki ovat olleet huippuluokan koiria. Täysin hiljaa autossa ja kun kahville mennään huoltoasemalle ei kuulu hiiskaustakaan ja odottaa rauhassa kunnes jatketaan matkaa. Kun maille tullaan ja päästetään metsään alkaa tapahtua, eikä putsaa isännän saappaankylkiä. Virhe luulo että pääkaupunkiseudulla ei olisi kunnon ajokoiria. Kaverini on kotoisin Kajaanin läheltä ja metsästää välillä sielläkin ja joillakin tyypeillä siellä on venäjänajokoiria, eivät pärjää hänen koiralleen ollenkaan.


    • ajokokoirajooo

      minulla on kyllä nuori ajokoira, joka on ihan hyvä metsällä, muttei vielä siis valmis. Mutta täällä on kerran aikaisemminkin joku laittanut samanlaisen aloituksen ja paljastui huijariksi jne, joten en varmaan jaksa vaivautua...

      Omakin koirani kyllä pääsee metsälle pohjoiseen, muttei joka viikonloppu, harmi vaan koiran kannalta.

      • Tämä minun tarjoukseni ei ole mikään huijaus. Tarkoitukseni oli vain tarjota mahdollisuus koirallesi silloin kun minun kaverini on pohjoisessa metsästämässä.
        Sääli kun menetit mahdollisuutesi, en välitä epäluuloisista tyypeistä.


    • Jähnis

      Saatampa tulhakki ,kai sie kulungit makshat. Kun tääthä ivalosta lähethään niin viikoksi tulhaan, kai siulla on mökki lämmin ja reilusti evästä meän koira syö pelkkää poronlihaa muuten. Isäntä pärjhää liemiruallakin. Joka kymmenes jänes jää sitten taloon ja loput lastathan junhaan. Koira ajaa ruokapalkalla mutta matkoista velothamma 1000 euroo kun emmä vähämphääkää kehtaa pyytää.

      • Olen minäkin pohjoisessa jopa tehnyt duunia, mutta yleensä olen tavannut hienoja ihmisiä joiden kanssa tulee toimheen. Epäilen ettet ole siellä pohjoisessa edes käynyt, sen verran juntti näytät olevan. Liemiruokia olet näköjään nauttinut tähänkin vastatessasi. Näitähän löytyy Suomesta enemmänkin. Et edes osa pohjosen kieltä.


      • symbals kirjoitti:

        Olen minäkin pohjoisessa jopa tehnyt duunia, mutta yleensä olen tavannut hienoja ihmisiä joiden kanssa tulee toimheen. Epäilen ettet ole siellä pohjoisessa edes käynyt, sen verran juntti näytät olevan. Liemiruokia olet näköjään nauttinut tähänkin vastatessasi. Näitähän löytyy Suomesta enemmänkin. Et edes osa pohjosen kieltä.

        Sanoin tuossa viestissäni "Jos olet pääkaupunkiseudulta" miksi vastasit lapista?


    • ajokoirajoo

      Ihmettelen kyllä kovasti, jos suurin osa tämän ketjun lukioista ei epäluulonen olisi, netissähän pyörii kaikenlaista porukkaa ja tarkoitus ei ollu loukata ketään.

      Minun koiralla olisi kyllä intoa lähteä, mutta ilmeisesti olen sitten se epäluuloinen tyyppi, joka ei pääse matkaan. :)

      No kausi tässä pian loppuukin, mutta onneksi kerkiän viiä koiran omillekkin mehtille 1,5 viikon ajaksi ja ens kautena ongelmat liian pitkän matkan suhteen päättyvät muuton ansiosta. :)

      No ei tuo minun koira sitä paitsi varmaan olis kelvannu, ku huippu kun ei ole ainakaan vielä. :)

      Mutta hyviä loppu kauden metsästelyjä kaikille!

    • Jähnis

      Juu se oli tarkoituskin että huomaat provon. Mestsästyskoirien kasvattajana kirpaisi vaan tuo koirien /jahtimiesten arvostelu ja jopa aliarvioiminen. Huomaat varmaan itsekkin että ilmoituksesi ei aiheuttanut hirmuruuhkaa jahtimaillasi. Vai että hyvät koirat kelpaa ja miehellekkin on asetettu kovat vaatimukset. En tunne yhtään koiranomistajaa joka lähtisi metsälle ko. tilanteessa. Metsälle kun lähdetään nautiskelemaan ja rentoutumaan eikä tappamaan ja koiria/jahtikavereita arvostelemaan. Todennäköisesti kyseessä on maatilkku joka ei sovellu koirametsästykseen ensinkään. Meilläpäin on tällainen sanonta, tää ei ole sitten totta."Senkin äijän maat eukko hameellaan peittää"

      • Sen verran hyvät maat ovat ettei yhtään koiraa ole vielä autonalle jäänyt yli 30 vuoden aikana, ei siis isoja teitä lähellä. Pahoittelen jos otitte herneet nenäänne, ei olut tarkoitus provosoida. Ei tässä mitään eikä ketään arvostella nimeltä mainiten, mutta totuus on se, että on huonoja koiria ja sitten hyviä ja kummistakin on kokemuksia. On myös hyviä ja huonoja koirienkasvattajia. En ole myöskään tappajatyyppiä, jos koira saa ajon ja tuo jäniksen eteeni alta 5 minuuttia annan jänön mennä ihan rauhassa jotta koirakin saa nauttia metsästyksestä.
        Niin jahtikausihan alkaa olla kohta ohi. Toivotan teille kaikille hyvää loppukautta ja erinomaista uutta kautta kun syksy saapuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7199
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3811
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3400
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2542
    5. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2332
    6. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      2316
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2216
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2139
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1878
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1789
    Aihe