Onko kenelläkään kokemusta agomelatiinista/valdoxanista?
Lääkäri määräsi unettomuuteen ja nyt olen viikon ajan yö yöltä nukkunut vaan huonommin ja huonommin. Viime yö menikin sitten semmoisissa 15-30min pätkissä.
Jalat tuntuvat tajuttoman levottomilta ja oli pakko nukkua ikkuna auki kuin hikoaa niin paljon.
On siis pahentanut unettomuutta ja päiväaikaista väsymystä ihan tuhottomasti.
Pitäisikö yrittää sinnitellä vielä toinen viikko jos ns. aloitusoireet katoaisivat ja alkaisin nukkumaan kunnolla vai lopettaa lääkkeen käyttö?
Agomelatoniini/valdoxan aiheuttaa unettomuutta?
10
3176
Vastaukset
- Nukuttaapi
Siis näemmä niin väsy ettei osaa kirjoittaa, agomelatiini
- o000o00o0o0
Valdoxan ainakin mulla valvotti. Sehän valmistajan mukaan muistuttaa melatoniinia ja sen johdosta olisi väsyttävä. Paperilla väsyttää käytänössä ei.
- Nukuttaapi
Kiitos vastauksesta :)
Lopetit sitten käytön? Valdoxan aiheuttaa myös ihan kamalaa motorista levottomuutta, pakko kokoajan jalkoja heilutella ja käsiä. Oli ihan kamalaa yrittää nukkua niiden oireiden kera. - Kokemuksesta.
Lääkeyhtiö ei kerro, mutta vaikuttaa siltä että koukuttaa VARMASTI !
Minä kokeilisin tuon sijasta seuraavaa satsia;
- melatoniini 1-8mg (puolet tavallista, puolet hidasvaikutteista)
- teaniini 100-200mg
- tryptopfaani 500-1000mg
Aloittaisin pienillä annoksilla ja kuulostelisin.. Lisäisin jos ei toimi. Tuohon merkittyjä annoksia en ylittäisi. - Nukuttaapi
No siis ihmettelen että miten lääke joka aiheuttaa tuollaiset aloitusoireet voi olla muka koukuttamaton. No viime yö olin ilman ja nukuin paaaaljon paremmin kuin pillerien kanssa, silti yhä pillerien aiheuttama levottomuus pääsi yhä vaivaamaan.
Tuota melatoniinia 3mg ja tryptofaania jauheena minulta löytyykin.- Näinkin voi olla;
Ns. levottomuuteen auttaa ainakin liikunta, ja hyvä ruokailu. Lisäksi esim. teaniini rauhoittaa hermoja...
- Nukuttaapo
Juu kyllä siinä hytkyessä ja itseään ravistellessa liikuntaa tuli kerrakseen. Kyllä kävelykin auttoi. En vaan tiedä onko ihan normaalia että unilääkkeeksi määrätty lääke voi tehdä tuollaisia oloja. Tuskin tuokaan ajan kanssa olisi pois mennyt kuin päivä päivältä oli tuskaisempi olla se jalkojen ja käsien heiluttelun kanssa.
- Voi auttaa;
Magnesium auttaa raajojen hyvinvointiiin.
Sitä saa myös hyvänä voiteena;
https://www.terveysmarket.fi/tuoteryhmat/54-magnesium/tuote/1259-magnesium-in-magnesiumvoide/
Ainakin tuollainen on olemassa, voi olla muitakin...
- Aku-30v
Diagnoosi: masennus ja paniikki / yleinen ahdistuneisuushäiriö
Itselläni vastaavia kokemuksia. Söin reilut 6kk sitten muutaman kk:n ja muuten olo kyllä helpotti ja masennus oikeastaan hävisi (ei oo kymmeneen vuoteen ollu jollain tavalla niin pirteä ja reipas olo), mutta nukuin jotain 4-5h max yössä. Lopetin ja nyt syönyt 6kk mirtatsapiinia ja lyricaa, masennus ei kyllä palannut ja voin jo huomattavasti paremmin. Uniongelmia tosin on edelleen ainakin ajottain ja koitinpa viime yönä valdoxania ja lyricaa, jos toimisivat yhdessä (kun se tosiaan auttaa muuten se valdoxan): En ainkaan huomannut että olisin nukkunut minuuttiakaan ja törkeen kuuma olo kokoajan (oli kyllä kuuma yökin). Aina kun meinas nukahtaa tulee sellainen säpsäys että jes, nyt unta ja heräät sitten siihen. Oli sitten tänään aika raskas päivä töissä, taitaa nuo valdoxanit lentää roskiin.
Käyn lisäksi terapiassa, kuten kaikkien joilla näitä ongelmia pitäisi. - depis16
mä oon käyttänyt Valdoxania joulukuu 2015 - elokuu 2016, 25 mg iltaisin. vaikeata nukkua, jatkuvasti uniongelmaa. Masennukseen ja ahdistukseen on kyllä auttanut. kesällä söin vain puolikasta valdoxania ja lisäksi otan puolikkaan mirtatsapiinia eli 7,5 mg. nukuin paremmin. mutta - masennus tuli takaisin :( no, nyt sitten otan 3/4 osan Valdoxania ja 7,5 mg mirtatsapiinia, mutta uni ei oo parantunut vielä. On kyllä hirveetä olla unettomuuden kanssa, mutta masennus pitäisi saada jotenkin pois. Luulen että koetan vaihtaa Valdoxanin johonkin toiseen lääkkeeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t214809Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1633561Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo412921Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel112844HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1352759Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1111873Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861560Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi41518Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271406Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211375