Mulla on Soneran 4 G liittymämokkula ja uudehko iPAD 32. Ohjelmistoversiot ovat aina uusimpia sekä Ios ja facebook. Aika usein iPad ei pysy facebook-sovelluksessa vaan nakkaa ulos. Mistä moinen voi johtua, nettitikusta vai tabletin ominaisuuksista? Näyttää kuitenkin täysiä 3G yhteyksiä noissa tilanteissa.
iPAD ja facebook-sovellus
harmittavaa
9333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Morjesta,
Minulla tekee samaa, tosin käytän iPhone5 :sta mutta kuitenkin. Otaksun sen liittyvän vain itse Facebook-sovellukseen, syystä tai toisesta se nakkaa minut ulos ja pitää kirjautua sisään uudelleen.
Kieltämättä harmittavaa, mutta eipä sille ole oikein mitä tehdä :) Tai no, oikeastaan voipi sen että laita sovelluksesta palautetta. Kokeilepa onko tämä polku samanlainen sinun iPadissa kuin minun iPhonessa:
Kun sulla on FB-sovellus auki niin täppää "Lisää"-painikkeesta -> valitse "Ilmoita ongelmasta".
Tuota kautta voit raportoida/ilmoittaa ongelmista eteenpäin :)
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio
Kiitti! Sen teen. Nyt tosin aamulla yritin lueka nettilehteä, ilmoitti, että java script ei ole päällä ja kehotti lataamaan flash playerin. Sekin oli outoa.
Se on kieltämättä outoa jos sama nettilehti on toiminut aikaisemmin :) iOS-laitteet kun eivät tue javaa eikä flashia ollenkaan --> http://hopeinenomena.net/viewtopic.php?f=90&t=198219 ja https://discussions.apple.com/message/21549901#21549901
Joten olisko sitten kyse jostain muutoksesta nettilehden palvelussa/tekniikassa. Ihan vain arvaus kuitenkin :)
Yksi vaihtoehto voisi olla sellainen että oliko ko nettilehdestä omaa appsia?
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio
Mulla ei ole iPadissa vielä edes appseja, mutta silti nakkaa minut ulos niin facebookista kuin muiltakin sivuilta... Ärsyttävää, mietin aluks että voiko laite olla viallinen mutta kaipa tämä on sitten ihan normaalia :/
Ei se nyt normaalia ole, siinä mielessä, mutta joskus toi FB tekee minullakin tuota.
Mitä tarkoitat että nakkaa ulos? Voisko olla, että nettiyhteys katkoo ja siitä tulee noi probleemat?
Taikka toinen, jos tarkoitat sellaista että esim joku keskustelufoorumi ei muista enää kirjautumistietoja vaan ne pitää aina erikseen näpytellä uudelleen niin silloin ongelma on esim evästeissä/asetuksissa taikka siellä keskustelupalstan softassa.
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio
Yleensä mulla käy vaan niin että selaan esim. facebookissa tai twitterissä uutisvirtaa alas ja yhtäkkiä se ikkuna vaan räpsähtää kokonaan pois. Joskus tähän liittyy netin hidastumista hetkeä aiemmin mutta usein tapahtuu ihan yllättäen. Usein käy niin että kun sitten kirjautuu takaisin (vaikka montakin kertaa), niin aina siinä samassa kohtaa uutisvirtaa räpsähtää ikkuna pois.
^Ensiapuna nollaisin selaimen välimuistin, tai oikeastaan tarkemmin sanoen "Poista evästeet ja data". Se nollaa muistin, salasanat yms, voi auttaa asiaan.
Jos ei auta niin sitten vaan kokeilemaan niitä appseja ;)
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio
Yleensä nakkaa minut ulos facebookista selaimelta kun yritän kommentoida kuvaa tai ladata kuvaa.
Ei ole kyllä normaalia. Itse käytän facea niin iPhone 5s:llä että iPad Airilla enkä ole noita ongelmia koskaan kohdannut.