Maa on syntinen laulu

Timo K. Mukan esikoisromaani tarttui jostakin syystä matkaani kirjastossa käydessäni. Ehkä sain hetkellisen mielijohteen, että repertuaaria pitäisi laajentaa; en muista.

Lopetin eilenillalla lukemisen siihen kohtaan, jossa puoli tusinaa äpärää aikaansaanut kuolee keskenmenossa, kuten keskonenkin. Noin kolmasosasta kirjaa selvittyäni (ja siihen lopetettuani) siinä on ollut lisäksi yksi syntymättömän vasikan paloittelu, puukotustappo, pidätys, hautajaiset, yritystä insestiin, pikapano, masturbaatiota, sokean koiran monipuolista pahoinpitelyä, vähämielisyyttä, panettelua, vittuilua ja riitaa.

Esittelytekstin mukaan Mukka on ollut 19-vuotias kirjan kirjoittaessaan. Mietin eikö hänellä tuota kauhugalleriaa kirjoittaessaan y h t ä ä n ole ollut kieli poskessa? Enempää kamaluuksia kun tuohon sivumäärään ei oikein tunkemallakaan mahtuisi.

J o s teksti on vakavalla mielellä kirjoitettu, niin aikamoinen mörhö on kirjoittaja ollut, enkä ihmettele, että hän olisi Hymyn kirjoittelusta ottanut niin pahasti nokkiinsa että henkensä heitti.

2

209

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinnillä loppuun

      Teksti on naturalismia. Se muistaen sisällys on hyvää, joskin tosi karkeaa. Lue silti kirja loppuun. Se palkitsee kyllä.

    • Maan korvessa

      Ehkä sinun tulisi ottaa huomioon sellainenkin mahdollisuus, että jospa tässä maailmassa on ihan oikeasti ihmisiä joiden mielenmaisemissa on, syystä tai toisesta, hurjempia syvänteitä kuin mihin omakokemuksesi ja katseesi yltävät?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      853
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      633
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      619
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      552
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      507
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      27
      426
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      409
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe