Olen lähdössä perheeni kanssa ensimmäistä kertaa kaukolomalle pariksi viikoksi. Suurin pulma on se, että matkamme kohde on vielä epäselvä. Valintaa, kun on runsaasti. Kerrothan, että miksi juuri ko. kohde lapsiperheelle on paras valinta. Vaihtoehdot ovat: Playa del Carmen, Akumal ja Cancun.
Meksikon rantalomakohteista tärkeä kysymys matkailunnälkäisille:
9
500
Vastaukset
- juupa jee
Riippuu varmaan siitä mitä ko. lapsiperhe tykkää lomillaan tehdä..
- matkakuumeessa v.14
I. Nauttia lomasta ll. Nauttia lämpimästä merivedestä ja kävellä kauniilla hienohiekkaisella meren rannalla lll. Saada kulinaarisia nautintoja lV. Käydä jossain teemapuistossa ja/tai retkellä V. Nähdä/kokea jokoa Cancun tai Playa del Carmen, jos hotelli sijaitsee Akumalissa VI. Tallentaa kaikki nautinnot muistiin ja lähteä rentoutuneena ja levänneenä takaisin kotimaahan.
- käynyt
Valitse Playa del Carmen!
Olimme perhelomalla siellä pari vuotta sitten.
Ostoksia saa hyvin tehtyä, Xcaret lähellä. Cozumelin saarelle pääsee kätevästi.
Mikä matkatoimisto? Mitä hotellia olette katsoneet?
Tjäreborgin Gran Porto Real on hyvä hotelli myös lapsiperheelle. Toki Finnmatkoillakin näyttää olevan hyviä vaihtoehtoja, mutta tuon Gran.. etu on keskustan läheisyys.- matkakuumeessa v. 14
Vinkistä kiitti. Playa del Carmen on ollut mietintämyssyjemme alla pisimpään, Cancun ilmaantui näkökenttään vastikään? Akumal ilmaantui lomasuunnitelmien puolivälissä. Tarjollahan on myös muita vaihtoehtoja, kuten isla de Holbox, Puerto Morelos, Puerto Aventuras jne.
Tärkeimmät asiat ovat, että hotelli sijaitsee merenrannalla ja, että hotellista löytyy lapsille jotain ja tietenkin, että arska paistaa enemmän kuin on pilvessä ja, että merivesi on uimakelpoista. Hyvätasoinen majoitus olisi mieleen.
Hyvää aurinkolomaa Meksikon hienohiekkaisilla rannoilla & turkoosinsinisen veden äärellä! - ei härdelliä
matkakuumeessa v. 14 kirjoitti:
Vinkistä kiitti. Playa del Carmen on ollut mietintämyssyjemme alla pisimpään, Cancun ilmaantui näkökenttään vastikään? Akumal ilmaantui lomasuunnitelmien puolivälissä. Tarjollahan on myös muita vaihtoehtoja, kuten isla de Holbox, Puerto Morelos, Puerto Aventuras jne.
Tärkeimmät asiat ovat, että hotelli sijaitsee merenrannalla ja, että hotellista löytyy lapsille jotain ja tietenkin, että arska paistaa enemmän kuin on pilvessä ja, että merivesi on uimakelpoista. Hyvätasoinen majoitus olisi mieleen.
Hyvää aurinkolomaa Meksikon hienohiekkaisilla rannoilla & turkoosinsinisen veden äärellä!Ihan tuore kokemus Gran Bahia Principe hotellista, on siis Akumalissa. Iso hotellialue, isoja allasalueita. Todella pitkästi rantaa. Hotellin Coba-alueella lapsille pieni vesipuisto. Lähellä Xel-Ha, vesipuisto, jossa viihtyy kaiken ikäiset. Xcaretiakin kehuvat kovasti, me ei tosin siellä käyty. Hotellin ravintoloissa myös kivasti lapsille eri ruokavaihtoehtoja ja mahdollisuus a la carte ruokailuun. Viihtyisät puutarha-alueet.
Kävimme matkan aikana Cozumelilla ja Playa del Carmenissa sekä Chichen-Itza, Tulumin raunioalue, Playa Akumal/Turtle Beach. Emme pitäneet ollenkaan PDC:stä, koska siellä oli liikaa härdelliä, ihmisiä ja ärsyttävästi tyrkyttäviä kauppiaita. Akumalissa oli rauhallista, vaikka hotelli oli siis todella suuri.
MItä siis kukanenkin arvostaa. Me koimme, että Gran Bahia Principe oli nappivalinta.
- vamos a la playa
Bahia Principen kohdalla on surkeahko, kivikkoinen rantakaistale. Aikamoinen pettymys Playacarin, Tulumin etc hienojen rantojen. jälkeen mutta jos keskittyy allaselämään ei tietty niin haittaa.
- mui esta bueno
Siinä kivikkoisella kohdalla ei ole edes rantatuoleja. Rantatuolien kohdalla rannat ovat ok, suosittelen toki uimakenkiä.
Itse olen löytänyt Meksikoa paremmat rannat muualta - on tullut koluttua paratiisirantoja, joissa ei välttämättä ole edes muita. Mutta ei se Meksiko huono kohde ole!
- Gran Bahia Principe
Mikäli olen kässännyt oikein, niin melko läheltä Akumalia löytyy maailman kauneimmaksi rannaksi kehuttu ranta, etteiköhän ko. rannalle jollain kulkupelillä näin halutessa pääse.
Tuon kommentin luotan olevan totta, että Playa del Carmen on eläväinen kaupunki ja tokkopa Cancunkaan kovin hiljainen on. Ja täällähän julistetaan spring breakin seurauksista jne,
En nyt voi siten vakuuttaa, että uni olisi makoisasti maistunut hyvätasoisissa hotelleissa Espanjassakaan. Kyllähän tuo uni yl. maistuu parhaimmalta omassa vuoteessa.
Ja sitten täytyyhän nähdä Playa del Carmen ja/tai Cancun. Tulumin tai Chichen Itzan rauniot, Xplor, Xcaret tai Xel-Ha jne.
Akumalista löytyy myös aurinkoa, kaunis ja suuri uima-allasalue, mahdollisuus uida meressä ja ennenkaikkea se tärkein, että ON LOMAA..
Lentomatka on todella pitkä, joten totta on, että ko. matka lienee tulevan lomani suurin huolenaihe. Vatsataudeista en jaksa huolestua enää.
HYVIÄ MEKSIKON LOMAREISSUJA KAIKILLE - Vasta käynyt
Kokemuksesta , tuoreesta sellaisesta suosittelen valittavaksi Cancuunin ja hotelli Gran Caribe Real , jos olette menossa lapsien kanssa. Hotellialueelta löytyy lapsille oma kulmaus altaineen ja liukumäkineen , sekä myös järjestettyä ohjelmaa.
Hyvää hiekkarantaa n 25 km , hotelli aivan rannassa. Erittäin helppo ja halpa kulkea paikkarilla Cancuunin keskustassa , maksaa 0,50 - 0,70 senttiä per/hlö ja paikkarit kulkee tosi tiuhaan.
Erinomaiset ruuat all inclusive , snäcks baari auki 24h/vrk , juomat ja ruuat vapaassa käytössä. Rauhallinen ja turvallinen paikka koko Cancuun , ei mitään ongelmia , ei muuta kuin sinne vaan , hyvää matkaa !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3752700Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata632150Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1111732- 771452
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1861445- 1091435
- 271407
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva191293- 801287
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois401176