Kysymys ?

Kysyn nyt

Miksi terv.alan henkilöt huseeravat maalikkohemmojen kanssa, jossa kaikenmaailman Jammunössöt leikkivät terapeuttia.

Eiks yhtään hävetä. Eiks.

13

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hävetkää

      Muistan tässä muutamia vuosia sitten, kun MOT ohjelmassa oli tämä maalikkohypnoositapaus, niin sen jälkeen monet terv.alan henkilöt oli maalikkokoulutuksissa "pussi päässä". Hävettiin, että kuuluttiin maalikkohypnoosiin.
      Nyt tuo häpeä on vähän kadonnut ja henkselit paukkuu koulutuksissa.
      Oikein itseään tyrkytetään kouluttajiksi.

      Naurettavaa takin kääntöä.

    • Jebulis....

      Onko kiva keskustella itsensä kanssa? Tuskin kukaan muu tuohon älyttömyyteen vastasikaan!

      • Näin perjantaina

        Ei mitään älytöntä, vaan täyttä totta. Terv.alan suggerit olivat kovin hiljaa, kun tämä MOT PIM olet hypnoosissa tuli ulos telkusta. Porukka häpes niin sen jälkeen, et moni veti nimensä pois maalikkohypnoosin terapeuttilistoilta.
        Koulutuksissakin oltiin "pussi päässä", et ei kukaan huomaa.

        Tätähän on yksi varoitellut jo monta vuotta. Maalikkoliitot kaikenmaailman Jammuineen ja terv.alan henkilöt eivät saisi huseerata yhdessä.

        On aivan selvää, kun taas tullee joku Jammutapaus maalikkoliitossa, niin valviran porukkaa katoaa listoilta vähäksi aikaa.


      • Vai miten se olikaan
        Näin perjantaina kirjoitti:

        Ei mitään älytöntä, vaan täyttä totta. Terv.alan suggerit olivat kovin hiljaa, kun tämä MOT PIM olet hypnoosissa tuli ulos telkusta. Porukka häpes niin sen jälkeen, et moni veti nimensä pois maalikkohypnoosin terapeuttilistoilta.
        Koulutuksissakin oltiin "pussi päässä", et ei kukaan huomaa.

        Tätähän on yksi varoitellut jo monta vuotta. Maalikkoliitot kaikenmaailman Jammuineen ja terv.alan henkilöt eivät saisi huseerata yhdessä.

        On aivan selvää, kun taas tullee joku Jammutapaus maalikkoliitossa, niin valviran porukkaa katoaa listoilta vähäksi aikaa.

        Niin, häpesivätkö he vai painostettiinko heitä?!

        Eihän ihmisen tarvitse hävetä TOISTEN puolesta, omasta puolestaan vain. Jos ei ole mitään väärää tehnyt, ei tarvite hävetä.

        Painostuksesta löytyy kyllä juttua pilvin pimein. Valviraan alettiin tehdä kanteluja... Ymmärtääkseni mm. maallikkoyhdistysten kouluttajista. Vai olenko ymmärtänyt väärin?


      • Käsikirjoitus
        Näin perjantaina kirjoitti:

        Ei mitään älytöntä, vaan täyttä totta. Terv.alan suggerit olivat kovin hiljaa, kun tämä MOT PIM olet hypnoosissa tuli ulos telkusta. Porukka häpes niin sen jälkeen, et moni veti nimensä pois maalikkohypnoosin terapeuttilistoilta.
        Koulutuksissakin oltiin "pussi päässä", et ei kukaan huomaa.

        Tätähän on yksi varoitellut jo monta vuotta. Maalikkoliitot kaikenmaailman Jammuineen ja terv.alan henkilöt eivät saisi huseerata yhdessä.

        On aivan selvää, kun taas tullee joku Jammutapaus maalikkoliitossa, niin valviran porukkaa katoaa listoilta vähäksi aikaa.

        Tarkoittanet Pim! Olet terapeutti -ohjelmaa?

        http://www.yle.fi/mot/mv050502/kasikirjoitus.htm

        "Seksuaalisen hyväksikäytön epäilyt eivät kohdistu tässä ohjelmassa esiintyviin henkilöihin eivätkä Suomen hypnoosiyhdistyksen tai Hypnoosiliiton jäseniin. "

        Ei kerrota kohdistuvatko epäilyt Tieteellisen jäseniin.

        Tässä Lauerma kertoo oikeastaan ainoana tietävänsä hyväksikäyttöjä ja samalla hän sanoo miksi hypnoosi olisi kiellettävä maallikkoterapeuteilta:
        " niin tämä heikentää huomattavasti sen käytettävyyttä, sen mielekkyyttä, sen uskottavuutta yleisön silmissä.”

        Kyse on siis uskottavuudesta, Tieteellisen uskottavuudesta??!


        Eettisyydestä ohjelmassa näin:

        "Hypnoosiyhdistyksen koulutuksessa käsitellään paitsi terapiasuhteessa vaarallista seksuaalisen väärinkäytön riskiä, myös muita hoitoeettisiä kysymyksiä.

        Paunonen: ”Ne ovat selkeästi käsitellyt siellä ja tuota mä puhuin nimenomaan siitä eettisyydestä, niin eettisyys toteutui monella tasolla siellä ja käytiin hyvin paljon keskusteluja.”

        Myös Hypnoosiliitto on kiinnittänyt huomiota alan eettisiin ongelmiin. Yksi niistä liittyy hypnoottisella suggestiolla aikaansaatuihin valemuistoihin."


    • Nauraa kaikki

      Luulen, että ne häpes kuuluvansa kaiken maailman Jammuhypnoosilafkaan.
      Mutta tuosta ohjelmasta on jo aikaa ja häpeä on kadonnut ja nyt ollaan niin kouluttajaa...niin kouluttajaa.
      Ja on aivan varmaa, että pian taas saamme lukea maalikkosuggereiden touhuista ja silloin valviralaiset katoavat taas jonnekin häpeämään piiloon.

      Eikö ne koskaan opi ? Terv.alan henkilöt ja loitsusuggerit ei saisi puuhastella samoissa järjestöissä.
      Johan jo ihmiset nauraa......

    • Jebulis.....

      Kerta kaikkisen säälittävän naurettavaa tuo sinun Jammu-fiksaatio!

      Olen ollut maallikkoyhdistysten toiminnassa mukana yli 30 vuotta ja nuo väittämäsi ovat täysin poskettomia!

      Minua ei muuten tippaakaan hävetä kuulua "Jammuhypnoosilafkaan" , vaikka terv.huollon henkilö olenkin!!

      Jos sulla viemärirotta on esittää faktaa noista väittämistäsi, niin otan ilolla vastaan.

    • Kuka tahansa

      Maallikkohypnologiksi pääsee kuka tahansa. Ei kukaan koskaan tarkista, onko maalikkosuggeri tuomittu esim. lapsiin sekaantumisista.
      Vai tarkistaako joku sen ? Sanoppa..


      Tässä on yksi SUURI EPÄKOHTA maalikkoliikkeessä, koska sinne on ovet avoinna kelle tahansa..

      Suomen helpoin ammatti. Ei MITÄÄN pääsyvaatimuksia. EI MITÄÄN ja tittelinkin voi keksiä omasta päästä.

    • Ed....

      Joopa joo rotta! Jos olisin Tieteellisen jäsen ja panisin vastaanoton pystyyn, niin tuskin kukaan tarkistaisi taustojani? Sinä ja sun juttusi!

    • Herätkää ihmiset

      Mut sun pitäsi olla lukenut lekuriksi tai psykolologiksi ekaks..

      Ei tää niin vaikea ole ymmärtää.. vai onko kaikki maallikot noin lahopäitä.

      Esim. maalikkoskenessä on järjestetty koulutuksia, johon pääsi kuka tahansa. Ei tarkistettu, vaikka oppilaana olisi istunut joku Jammusetä, kunhan maksoi koulutuksen.
      Ja sitten vain vastaanotto pystyyn.

    • Sama ed.......

      Et kait ole Jammun inkarnaatio, kun aina palaat häneen! Antaisit sen jo olla! Etkö tiedä että Tieteelliseen kuuluu myös teologeja, kasvatustieteilijöitä ja esim.muutama Psyk. sair.hoitaja.
      Älä nolaa rotta itseäsi enempää! Tämä riittää mulle.....

      • sama vielä....

        Saat mesota ihan rauhassa itsesi kanssa!


      • Huh .. huh ..

        Kyllä tiedän.. mutta ja mutta...
        Myös tieteellinen on ottanut kantaa tähän avoimeen maalikkohypnoositouhuun.
        Avoimet ovet rikollisille ja muille Jammusedille.


        Jos oot valviralainen, niin ihmettelen kovasti, miten voit huseerata kaikenmaailman
        henkisuggereiden kanssa. Et voi yhtään tietää, vaikka joukossa olisi joku lapsiin sekaantunut tai raiskaaja.

        Mut onnea vaan valitsemallasi touhullesi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3898
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1324
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1266
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1135
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      911
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      878
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      861
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      851
    Aihe