Ruokaa Japaniin

keväällä

Vieläkö lentokoneessa täytetään se kaavake jossa kysytään mm. onko mitään ruokaa mukana? Jos laitan rastin kyllä-kohtaan (viemässä tuliaisiksi mm. makkaraa, ruisleipää, ehkä lohta), niin pitääkö mennä matkatavaroiden kanssa jonnekin eri tiskille näyttämään ruoat? Vai siihen "normi"-tiskille jossa kyselevät tavaroista ja onko tullut lomalle jne, ennen kuin pääsee ulos? Selviäähän asia perille päästyänikin, mutta jos jollain on tietoa niin eihän siitä haittaakkaan ole tietää asioista etukäteen. :)

2

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jlkss

      Sama tullikaavake samoilla kysymyksillä siellä on kuin on ollut "aina" ennenkin. Muistaakseni suunnilleen kaikki teollisesti pakattu menee läpi, mutta kannattaa varmaan tarkistaa etukäteen.

      • keväällä

        jlkss: no sitähän tässä juuri yritän, eli selvittää asiaa etukäteen. ;)
        Tiedän että Suomesta saa viedä sinne lähes kaikkea, mutta pitääkö mennä sen "karanteeni"-tiskin kautta vaiko ihan niille normitiskeille? Esim. suomalaista lihaa saa juu viedä, mutta pitääkö se silti käydä viemässä näytille sinne "ruokakaranteeni"-tiskille?
        Olen yrittänyt netistäkin selvittää asiaa mutta en ole löytänyt vastausta tai sitten en ole vain ymmärtänyt. Ajattelin että täällä on ehkä jokunen joka on vienyt ruokaa mennessään, joka osaisi kertoa ihan kokemuksen perusteella miten homma menee. Pitkän lennon jälkeen kun haluaa että kaikki menee niin sujuvasti kun vaan voi ja pääsee nopeasti jatkamaan matkaa lopulliseen määränpäähän. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      160
      2108
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      310
      1793
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      81
      1254
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe