irtoperien veto

tietämätön0

Kuten otsikko jo kertoo ni tähän vois joku asiasta tietävä kertoa että minkälaista työtä on. Esim. Onko ajot pääasiassa etelässä vai onko ajoa myös "syrjäkyliin"? Arvatenkin paljon kylki ja katto lastauksia/purkuja? Mitä tavaraa yleensä tulee Suomeen ja mitä lähtee maailmalle? Kuinka homma pelaa satamissa kun haet ja viet kärrin? Ja sitten vielä se ainainen kysymys: kellä parhaat kärryt? :D

Asialliset kommentit otetaan huomioon ja ei tarvitse kenenkään päteä huonosta palkasta, työajasta jne..
Kiitos jo etukäteen kommenteista!

11

5893

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilpo Irtoperä

      1. On ja ei
      2. On
      3. Ruokaa ja juomaa
      4. Puuta,paperia ja rautaa
      5. Hyvin pelaa
      6. Leasing yhtiöillä

    • irtoperä

      No ajot on suurin osa oulun alapuolella, joskus sit ylemmäkskin. Kaikenmaailman kinttupolkuja ja syrjäkyliä joutuu tosinaan koluamaan, talvisin varsin mukavaa 2 akselisella rekkavetruilla mennä kun maajussit tilailee tavaraa suoraan ulkomailta, esim. jotain koneita tai sitten vaikka sikalan rakennustyömaalle tavaraa. Maailmalta tänne tulee milloin mitäkin, kappaletavaraa, teollisuuden raaka-aineita, erilasia koneita, paperia, rakennustarvikkeita, elintarviketta, kukkia, yms. mitä nyt kyseisiin vaunuihin voidaan lastata. Täältä lähtee suurimaksi osin lankkua, vaneria ja paperia, toki kaikkea muutakin mahdollista. Satamissa asionti aika simppeliä, eri satamissa hiukan erilaiset toimintatavat mut kysymällä asiat selvii. Kylhän noi kärrit nykyään alkaa kaikilla olemaan suht ok tasoa, kun vanhat läskikapellit on ruenneet katoamaan. Toki paskoja reuhkoja mahtuu mukaaan, mut esim. LKW walterilla on siisit kärrit. Parastahan tässä hommassa on se kun on hyvin vaihtelevaa, kahta samanlaista päivää ei ole. Reissuhommaa pääsääntöisesti, viikot kuluu autossa. Harmi vaan et vetohinnat on niin huonot että varmaan alle 10n vuoden sisällä hommat siirtyy virolaisille/polakeille ym. halpamiehille. Ite kyl oon hommasta tykänny.

      • irtsikka

        ja se jäi sanomatta että työ on ajoittain aikaa fyysistä ulkotyötä, kun jossain sahan lastauskentällä kiskot kapelleja auki ja heittelet liinoja tuulessa ja tuiskussa. Ei sovi ulkotöitä vierastavalle.


      • huh4
        irtsikka kirjoitti:

        ja se jäi sanomatta että työ on ajoittain aikaa fyysistä ulkotyötä, kun jossain sahan lastauskentällä kiskot kapelleja auki ja heittelet liinoja tuulessa ja tuiskussa. Ei sovi ulkotöitä vierastavalle.

        niin ei ne hommat sovi puukenkä eikä lommikorville


    • tietämätön0

      Jos vetasee huolintaliikkeiden, esim shenkkeri ta älkoowalkkeri kärrejä omalla veturilla, niin saako veturin vapaasti koristaa ledein teipein ja viirein?

      • RahtiSimo

        Tosi LERVO ei näitä hinttarimaisia ledejä, teippejä ja viirejä arvosta. Itse käyn ainakin taukopaikkojen pihoissa repimässä puppelipoikien ledit helvettiin jos ovat päällä ja helposti irti lähtevät!


      • huk

        ei saa pitää olla ihan perusversio,eikä saa olla puukenkiä


      • ipana

        Hahahahehehe


    • Wanha Punaniska

      Oikein Simo!
      ite tapaan trukkikuskina, jos ei homma oikein toimi ja auton tuulilasi viirejä ja mitalleja täys, ni pisttän rukin parkkiin ja sanon lommikorvalle (ylleensä on), että siivoos poika tuulilasi puhtaaks ni jatketaan sit hommia!

    • puusilmä

      Oikein. Tässä taas nähdään miten tosi puukenkä rahtari käyttäytyy. Kannattaa varmaan muistaa että jokainen ollaan se firman "käyntikortti" tuolla liikenteessä ja baarien pihoilla. Joten kannattaa vissii keskittyä siihe omaa hommaa eikä jonku ledivirityksiin

    • puunkuskaaja

      Mun mielestä on siistin näköstä kun semmonen tosi rekkamies viirit, tinkentankelit, lompsaketjut, nahkaliivit, ponnari, puhuu slangia, n.40vuotias, haukkuu aina poliisia, kertoo jonkun "hyvän läpän" aina tankkaus paikalla tuntemattomalle kolleekalle, ei tajuu, että muista suoritteista saa enemmän rahaa puolet lyhyemmällä päivällä ja viimeisenä on aivan TÄYDELLISESSÄ kusessa kun on vähänkin liukasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2421
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      44
      1670
    3. 118
      1215
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1179
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1081
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      60
      1023
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      91
      962
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      55
      891
    9. 63
      841
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      831
    11. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      794
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      42
      760
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      759
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      37
      697
    15. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      678
    16. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      580
    17. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      58
      569
    18. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      55
      558
    19. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      545
    20. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      532
    Aihe