Hmmm??

tärpännytkö

Tarkottaako jotain? Ovulaatiosta on 4 päivää ja kahtena iltana ollut lämmöt koholla. Ei oo ennen ollut tämmöstä.

6

359

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko kunnossa?

      Jos 12/32 ei kunnossa, niin i hope: NO!

    • fewoii

      Naisella nousee aina ovulaation jälkeen lämpötila (oli hedelmöittymistä tai ei) 0,3-0,5 astetta, ja kohonnut lämpö kestää seuraaviin kuukautisiin asti. Lämmönnousu siis ei auta raskauden tunnistamisessa, vaan ovulaation tunnistamisessa. Varmaa siis on, että olet ovuloinut. Olettaen, että mittaat aamulämpöä.

      • fewoii

        Niin, jos ei ole ennen ollut tällaista, niin et ole vain sitä huomannut ikinä. Täällä lisää tietoa aiheesta. http://www.mammaksi.fi/info_pages.php?pages_id=17?osCsid=6nmcg680j2d32t3s25q1bqo5r6

        Mahdollinen raskaus voi oireilla vasta viikon kuluttua ovulaatiosta, kun alkio kiinnittyy kohdunseinään, mutta todella harva oireilee ollenkaan ennen plussaa. Monet vain tulkitsevat väärin luonnolliseen kiertoon kuuluvat oireet, kun vauvakuumeissaan (tai peloissaan) ensimmäisiä kertoja tarkkailevat kehoaan tarkemmin. Esim monet eivät ole ikinä huomanneet ovulaatiokipuja, mutta kun vauvan yritys alkaa, niin kummasti nekin huomaa ja tuntee selvästi. Ennen ne on vain ajatellut ohi menevinä mahavaivoina, joille ei ole antanut sen kummempaa painoarvoa. Jos olet vasta lopettanut pillerit, niin sekin on yksi selitys sille miksi lämpö ei ole noussut ennen. Lämmön nousu ovulaation jälkeen liittyy nimenomaan luomukiertoon.


    • tärpännytkö

      Aamulla lämmöt on ihan normaalit 35.2 mutta kun ilta tulee niin lämmöt nousee 36.3..

      • Voi yhen kerran

        Ruumiinlämpö nousee aina iltaa kohden. Usko nyt, että ruumiinlämmöstä ei voi raskautta päätellä. Ruumiinlämpö nousee aina ovulaation jälkeen ja laskee takaisin kuukautisten alkaessa. Vuorokausivaihtelu on myös normaalia. Sitä paitsi mittausmetodisi ei taida olla kovin hyvä, koska harvan ruumiinlämpö todella on noin matala. Ellei sitten ole jotain kilpirauhasen vajaatoimintaa tms..


    • xgxgfhn

      Mulla lämpö normaalisti siinä 36.2-3 tienoilla. Mutta vähän ennen kuukautisia se pärähtää sinne 37.0 tienoille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1329
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1236
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      823
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      599
    7. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      488
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      465
    Aihe