Apua! Tankki on melkein tyhjä, mutta tankin luukku ei aukea. Kyseessä on Linea Sol Wagon vm. 2009. Alkutalvesta luukun rakoon oli pari kertaa mennyt lunta tai jäätä, mutta kun luukkua täräytti napakasti kämmenellä, jäät karisivat ja luukku aukesi normaaliin tapaan ratin sivussa olevasta nappulasta. Vaan nyt ei sekään konsti auta, eikä myöskään luukun kevyt vääntäminen samalla kun nappia painetaan.
Saanko luukkua auki helpoilla kotikonsteilla? Vinkkejä?
Saanko luukkua auki helpoilla kotikonsteilla? Vinkkejä?
Vastaukset 41
Vanhimmat
vie sulamaan prisman lämpöiseen parkkihalliin.
Kuinka pitkään pitäisi näillä pakkasilla sulatella? (-17C) Ei viitsisi kovin montaa tuntia Prismassa shoppailla. :)
meän prismassa ei ole parkkihallia
Jos ulko-ovet sulkeutuvat ja lämpötila on plussan puolella (näet sen autosi ulkolämpömittarin näytöstä) reilu tunti riittää. Voitele aseöljyllä niin ei temppuile enään.
sitten kuse luukkun niin aukeaa.
Takakontissa on manuaalinen avaus.eli tankin korkin kohdalla on vetonaru.Vedä siitä ja jos on pikkasen jäässä ni pieni kopautus täyttöluukun kanteen ni aukee.itellä toiminut monasti.
Ja avauksen jälkeen hieman lukkoöljyä siihen lukitustappiin ja muutama tapin liikautus.
Muovikassiin kuumaa vettä ja painat sitä pensa läppää vasten ja välillä käyt napista koittamassa joko aukee, itellä kassi vähän vuoti ja lorotin suoraan nauhana kassista lunkkuun niin oli kohta sula ja aukes.
Itsellä oli kanssa Ave-98 kanssa sama ongelma vuosia vuosia sitten..... kyllä se lopulta aukesi, käyttäen vaimon fööniä...... huomioitavaa on, noi föönit EI le tarkoitettu pakkasille, eli jos ulkona on kovin kylmää (-10 tai enemmän) ei noista tukkalaiteista kovin lämmintä ilmaa tule.......
Kova on mies.
Aina sua kovempi. Sillä on sentään Avensis.
kenelle vastasit?
tosi mies aukoo kuumala permalla
On se aikamoista touhuumista noitten tojojen kanssa. Kuumis vesipusseja, föönejä, prisman lämpimiä halleja... Miksi omassa saksalaisessa ei ole ollut kertaakaan tuollaisia ongelmia?
Turha provota..... meidänkin työpaikalla on monta saksalaisautoilijaa, joka ovat sanoneet etteivät uskalla lukita auton ovea lukkojen jäätymisen pelossa..... -miksi minulla ei ole ollut kertaakaan tuollaisia ongelmia?
PS. minun bensaluukku tapauksessani oli satanut jotain alijäähtynyttä vettä ja mennyt luukku jäästä umpeen, voi se osua sinulllekin.......
Ajoin ennen Toyota-aikaani Opeleilla noin 500000km.
Niissä oli myös ovien, bensaluukkujen ja lukkojen jäätymisongelmaa. Tarkemmin muisteltuna huomattavasti enemmän.
Jaa, kyllä minun omistamissani saksalaismerkeissä on ollut kaikenlaista jäätymistä ja ryytymistä.
Ovien lukkojenkaan jäätyminen ei haitannut niin kauaa, kun se kauko-ohjaus pysyi kunnossa, saksalainen laatu hajosi tuttuun tyyliin n. 8 v iässä ja sen jälkeen piti siirtyä avaimen kääntöön, jos lukko ei ollut jäässä.
Suurempi riesa oli kun ovet eivät pysyneet kiinni pakkasilla, kun ne oli ensi saanut auki, kun keskieuroopan spekseillä rasvatut ovien lukkolaitteet eivät toimineet.
Ehkä sen takia kun se tahtoo lämpimään korjaamohalliin korjaukseen kun pakkaset tulevat. Siellä on harvemmin pakkasta. Asiakasjonossa on sitten sosiaalisen keskustelun paikka muiden automaattikahvilla vztsojaan korventavien töllojen kanssa.
Oletteko ihmetelleet miksi huoltopäälliköllä on läpi vuoden aina hieno rusketus ihollaan? Tuskin solariumissa käy?
Aukaise se.
vatipää, tuoko oli elämäsi tuotos tänne palstalle? no vetäydypä ansaitulle eläkkeelle niin kaikki kiittää.
Kuusankoskella avaavat tojon pens.tank,korkin.
Ulkona 4"C eiköhän kansi jo auennut?
Jäätyneet lukot aukeaa kätevästi sisätilalämppäriä fööninä käyttämällä. Tehokkaampi kuin hiusfööni, miedompi kuin kuumailmapuhallin..
Kiitos, vihdon joku auttaa ja nyt sain vaihdon luukun auki ja bensaa tankkiin.
Kuumaavettä muovipussiin ja pidät sitä kantta vasten hetken aikaa.
Voi siihen kantta vasten ihan pullosta kaataa kuumaa vettä , muistaa vaan öljytä aseöljyllä kaikki liikkuvat osat kun saa kannen auki.
Mun Avensiksesta meni pakkasella se lukitustappi poikki. Täytyy varmaan repiä verhoilu takakontista ja tehdä uusi liitos moottorin ja tapin väliin.
Kuse siihen .
Minähän täällä taas oksentelen vaikka käry kävikin. Olin vain varomaton ja paljastin itseni.
en palijastelis nuinh pienhellä vehkheellä
Toyotan kaikkia liikkuvia osia pitää öljytä jotta ne ei ruostu kiinni. Suositeltqvinta on juuri aseöljy eikö lukkoöljy koska aseöljy tuntuu ihanan miehekkäältä.
P.S. aseöljyä ei kannata käyttää.jäätyneisiin antureihin eikä huurtuneeseen tuulilasiin.
Voi Penttiä. On se nolo.
Kuse siihen niin jää sulaa ja luukku aukee..
Samanlaisiq ongelmia konepellin kanssa. Lukkolaite jumissa.
Sulla on jokin ongelma lukossa, mihin ei edes öljy auta.
Jos lukitsin on jäässä, hiustenkuivaajalla/kuumailmapuhaltimella saa lukon sulamaan ja aukemaan.
-olen kerran joutunut 98-mallissa näin tekemään.
Koskaan en ole kokeillut, mutta siellä pitäisi olla takalokasuojan verhoilussa naru,
jolla myös voi yrittää vetää lukitsinta auki.....
Tatti luukkua vasten niin aukeaa jos on tatti kovana.
Sun tattis toimii ainakin hitaasti kuukauden päästä, joten tilanne on aina ohi osaltasi.
On se sama juttu joka viestiketjussa , alkaa asiallisesti mutta jossain vaiheessa joku idiootti alkaa poikkeamaan aiheesta jollaki älyttömällä kommentilla, onko niin vaikeaa olla puuttumatts kskusteluun johon äly ei riitä?
Nämä autosivut ovat olleet jo vuosia noiden höppänöiden kokoontumispaikkoja.
Oletko käynyt lukemassa muiden merkkien sivuja? Niistä useimmat ovat vielä enemmän saastuneita.
Ei noille sivuille enää kukaan järkevä ihminen mene mitään kirjoittelemaan.
Ikävää, mutta totta.
Ovessa on se nappi mistä tankin luukku aukee pakkasella ei tahdo aueta. Ite hakkaan nyrkillä hanskalla kevyesti luukkua ja sit painan oven nappia nii sillä lähtenyt auki