ongelmana on kummiehdokkaiden puute. Ei ole ketään jota pyytää kummiksi. Väkisin en halua ketään kummiksi ottaa. Seurakunnan omien tyhmien sääntöjen mukaan lapsi jää ilman kastetta, eikä häntä voida liittää seurakuntaan.
Mistä lapsi jää paitsi, jos ei kuulu seurakuntaan. Mitä haittaa siitä olisi tulevaisuudessa?
Onko hirveetä, jos lasta ?
9
453
Vastaukset
- Ei kasteta
No ei mitään haittaa. Olen ennemmin sitä mieltä, että parempi jos lapsi saa itse päättää haluaako kuulua seurakuntaan vai ei.
Hei,
Kuten sanoitkin, lapsella on kastettaessa oltava kummeja. Yleensä kummeja pitää olla vähintään kaksi, mutta kirkkoherran päätöksellä yksikin kummi riittää.
Kummin tehtävänä on tukea lasta hänen kasvaessaan. Tukeminen pitää sisällään niin luotettavana aikuisena toimimisen kuin sen, että kummin tulisi kertoa lapselle, millaiseen uskoon hänet on kastettu. Kummia voisi luonnehtia esimerkiksi opastajaksi, joka auttaa lasta eteenpäin. Tämän takia myös on ajateltu, että on tärkeää, että lapsella on kummeja. Luotettavia ja hyviä aikuisia on tuskin koskaan liikaa lapsen elämässä.
Toki on myös totta, että käytännössä kummius toteutuu vaihtelevasti. Toiset pitävät paremmin yhteyttä lapseen kuin toiset ja joillain yhteys katkeaa, niin surullista kuin se onkin. Ja joskus vanhemmilla tulee vastaan tuo tilanne, että sopivia kummeja ei tahdo löytyä.
Kysyit, mistä lapsi jää paitsi jos häntä ei kasteta. Siihen ehkä parasta on vastata sen kautta, mitä kaste merkitsee. Kasteessa Jumala ottaa lapsen omakseen. Lapsen puolesta rukoillaan ja häntä siunataan. Kaste välittää ihmisille Jumalan armoa ja rakkautta. Kaikki tuo liittyy kasteen sisältöön. Kirkon uskon näkökulmasta katsoen ei ole liikaa sanottu, että kaste on oikeastaan parasta, mitä kirkko voi tarjota. Siinä lahjoitetaan niin suuria asioita.
Vilppu H.
pappi- vinkki
Kummiksi voi alkaa myös vauvan isovanhemmat, jos ei muita sukulaisia / tuttavia ole keitä voi harkita... Itselläni esim. on kummina oma mummo ja pappa jotka kylläkin ovat jo kuolleet.
- 9kh g
Kummi voi olla myös sukulainen. Eikö teillä löydy suvusta ketään ihmistä, joka olisi teille tärkeä ja jonka toivoisitte olevan mukana lapsen elämässä? Entä teidän omat kummit? Haluaisivatko he ryhtyä kummiksi myös teidän lapselle?
- Milla Magia
Mitä turhaan kastamaan, kivempi elämä sille tulee ilman kaikkia kirkollisia hörhöilyjä. Pääsee koulussakin opiskelemaan elämänkatsomustietoa, joka on oikeasti paljon hyödyllisempi aine kuin uskonto...
- Kyllä te löydätte!
Kyllä tähän joku ratkaisu löytyy.
Entä joku naapurisi, entinen luokkakaverisi?
Kysy eläkeläisten kerhosta, jos siellä olisi joku?
Seurakunnasta?
Käy läpi kaikki sukulaisesi vielä kertaalleen ja kerro miten on tilanne. Kyllä joku haluaa ja hänestä olisi kivaa!
Olla kummi on täysin ihana asia!
Ehdottomasti kastakaa lapsenne, elkääkä välittäkö näitten muitten kehoituksista.
Onnea ja siunausta teille koko pikkuperheelle ja sille suloiselle vauvelille! - Jotain hirveetä
Ei ole mitenkään "hirveetä", jos lasta ei kasteta, mutta on aika "hirveetä", että lapsen vanhemmilla ei ole ketään ystävää tai sukulaista, jota pyytää lapselle kummiksi tai haltiakummiksi. Parhaassa tapauksessa kummin ja kummilapsen suhde on aivan korvaamaton.
- Pakanaksi?
On se aika hirveetä, jos lapsi jätetään pakanaksi!
- Nimiäiset jees
Ei ole mitään haittaa, lapsi voi sitten itse päättää uskonnostaan teini-ikäisenä. Me vietimme kauniit nimiäiset isovanhempien luona. Siskoni ja kaksi ystävää olivat "haltiakummeja" :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k733941- 1013515
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823358Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362648- 1241618
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361526Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191144Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221124Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181026