ongelmana on kummiehdokkaiden puute. Ei ole ketään jota pyytää kummiksi. Väkisin en halua ketään kummiksi ottaa. Seurakunnan omien tyhmien sääntöjen mukaan lapsi jää ilman kastetta, eikä häntä voida liittää seurakuntaan.
Mistä lapsi jää paitsi, jos ei kuulu seurakuntaan. Mitä haittaa siitä olisi tulevaisuudessa?
Onko hirveetä, jos lasta ?
9
517
Vastaukset 9
- Ei kasteta
No ei mitään haittaa. Olen ennemmin sitä mieltä, että parempi jos lapsi saa itse päättää haluaako kuulua seurakuntaan vai ei.
Hei,
Kuten sanoitkin, lapsella on kastettaessa oltava kummeja. Yleensä kummeja pitää olla vähintään kaksi, mutta kirkkoherran päätöksellä yksikin kummi riittää.
Kummin tehtävänä on tukea lasta hänen kasvaessaan. Tukeminen pitää sisällään niin luotettavana aikuisena toimimisen kuin sen, että kummin tulisi kertoa lapselle, millaiseen uskoon hänet on kastettu. Kummia voisi luonnehtia esimerkiksi opastajaksi, joka auttaa lasta eteenpäin. Tämän takia myös on ajateltu, että on tärkeää, että lapsella on kummeja. Luotettavia ja hyviä aikuisia on tuskin koskaan liikaa lapsen elämässä.
Toki on myös totta, että käytännössä kummius toteutuu vaihtelevasti. Toiset pitävät paremmin yhteyttä lapseen kuin toiset ja joillain yhteys katkeaa, niin surullista kuin se onkin. Ja joskus vanhemmilla tulee vastaan tuo tilanne, että sopivia kummeja ei tahdo löytyä.
Kysyit, mistä lapsi jää paitsi jos häntä ei kasteta. Siihen ehkä parasta on vastata sen kautta, mitä kaste merkitsee. Kasteessa Jumala ottaa lapsen omakseen. Lapsen puolesta rukoillaan ja häntä siunataan. Kaste välittää ihmisille Jumalan armoa ja rakkautta. Kaikki tuo liittyy kasteen sisältöön. Kirkon uskon näkökulmasta katsoen ei ole liikaa sanottu, että kaste on oikeastaan parasta, mitä kirkko voi tarjota. Siinä lahjoitetaan niin suuria asioita.
Vilppu H.
pappi- vinkki
Kummiksi voi alkaa myös vauvan isovanhemmat, jos ei muita sukulaisia / tuttavia ole keitä voi harkita... Itselläni esim. on kummina oma mummo ja pappa jotka kylläkin ovat jo kuolleet.
- 9kh g
Kummi voi olla myös sukulainen. Eikö teillä löydy suvusta ketään ihmistä, joka olisi teille tärkeä ja jonka toivoisitte olevan mukana lapsen elämässä? Entä teidän omat kummit? Haluaisivatko he ryhtyä kummiksi myös teidän lapselle?
- Milla Magia
Mitä turhaan kastamaan, kivempi elämä sille tulee ilman kaikkia kirkollisia hörhöilyjä. Pääsee koulussakin opiskelemaan elämänkatsomustietoa, joka on oikeasti paljon hyödyllisempi aine kuin uskonto...
- Kyllä te löydätte!
Kyllä tähän joku ratkaisu löytyy.
Entä joku naapurisi, entinen luokkakaverisi?
Kysy eläkeläisten kerhosta, jos siellä olisi joku?
Seurakunnasta?
Käy läpi kaikki sukulaisesi vielä kertaalleen ja kerro miten on tilanne. Kyllä joku haluaa ja hänestä olisi kivaa!
Olla kummi on täysin ihana asia!
Ehdottomasti kastakaa lapsenne, elkääkä välittäkö näitten muitten kehoituksista.
Onnea ja siunausta teille koko pikkuperheelle ja sille suloiselle vauvelille! - Jotain hirveetä
Ei ole mitenkään "hirveetä", jos lasta ei kasteta, mutta on aika "hirveetä", että lapsen vanhemmilla ei ole ketään ystävää tai sukulaista, jota pyytää lapselle kummiksi tai haltiakummiksi. Parhaassa tapauksessa kummin ja kummilapsen suhde on aivan korvaamaton.
- Pakanaksi?
On se aika hirveetä, jos lapsi jätetään pakanaksi!
- Nimiäiset jees
Ei ole mitään haittaa, lapsi voi sitten itse päättää uskonnostaan teini-ikäisenä. Me vietimme kauniit nimiäiset isovanhempien luona. Siskoni ja kaksi ystävää olivat "haltiakummeja" :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7053060Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E71953- 42827
- 69766
- 88637
Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi43569Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit50541Harvinaisin persoonallisuustyyppi
Vihdoin löytyi selitys sille mitä olen. En olisi uskonut että löytyisi. Signs You Are the Rarest Personality Type o80475Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k25470Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri
Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.82461