Meillä on noin 8 kuukauden ikäinen uros chihu. Se on ikäisekseen ihan normaali, on leikkisä ja kyselee usein perheen pomoksi. Ruualle se on aivan perso, mikä vain kelpaa (paitsi kasviksia se vähän vierastaa). Kuitenkin aina kun se on syönyt/juonut, niin sillä alkaa kauhea yskiminen ja kakominen, vähän kuin olisi tukehtumassa. Meillä on alettu kutsumaan sitä ''ahmaksi'' koska se on vähän kuin astma joka tulee kun ahmii. Tätä tapahtuu joka kerta kun se syö, joskus jopa ihan itsestäänkin. Mistäköhän voisi johtua? Ei se kuitenkaan ikinä sitä ruokaa ahmi vaan syö pienen nappulan kerrallaan. Voikohan johtua esim ahtaasta kurkusta tai jostain vastaavasta? Esiintyykö tätä muillakin koirilla vai onko meillä vain joku poikkeus?
Vastaukset 3
- moonchild1
Sitä sanotaan chihuahoilla hikaksi. Meillä tuo pikkunen "hikkailee" monesti jos innostuu tai sitä jännittää tai joskus ihan muuten vaan. Esiintyykö tuota muuten kuin ruokailun jälkeen? Minä soittaisin varalta eläinlääkärille.
- Ihana koira
Meilläkin "ahmailee" ja "hikkailee". Menee ohi nopeasti, eikä esiinny kovin usein. Kysy eläinlääkäriltä, kun seuraavan kerran käyt. Tai vaikka kasvattajalta.
- Ei vaarallista
Ihan rodunomaista. Kevyt painallus nenästä, että joutuu vetämään suun kautta henkeä lopettaa hikan. Johtuu pienistä hengitystiehyeistä ja vetää ikäänkuin väärään henkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4011771- 1341287
- 1141276
- 1601237
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh281026- 111872
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.191712- 59671
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i121597- 21583