Minkä verran niitä kertyy? Millä perusteella niitä saa? Silläkö että on ollu laitoksessa sijoitettuna? Mun sossu ei oo kertaakaan melkein kahen vuoden jälkihuollon aikana kertonu, että onko mulle koskaan niitä kertyny. Sen piti jo toissa kesänä kysyä entisen kaupungin sossulta sitä, mut se sano, että ne ei vastannu sillon puhelimeen eikä siitä ole sen koommin puhuttu!!!
Tällein lukee jossain nettisivulla; Sijoituksen aikana kunnan on varattava rahaa lapsen tai nuoren itsenäistymistä varten. Lastensuojelu säästää varat lapselle tai nuorelle sijoituksen aikana tulevista tuloista tai tuista. Jos lapsella tai nuorella ei ole tuloja, kunnan pitää antaa itsenäistymisvarat omista rahoistaan.
Itsenäistymisvarat?
7
7355
Vastaukset
- kyselijä x
Ja mun vanhemmilta ei peritty mitään lapsilisiä tmv laitossijoitusaikoina..
- jarppa3211
Olit ilmesesti avohuollon tukitoimena sijoitettu laitokseen. Olin siinä ymmärryksessä ettei tuolta ajalta kerry itsenäistymisvaroja, mutta olin väärässä.
http://www.sosiaaliportti.fi/fi-FI/lastensuojelunkasikirja/tyoprosessi/jalkihuolto/#otsikko5
Tarkkaa summaa en osaa sanoa. Suosittelen tosiaan ottamaan yhteyttä omaan sosiaalityöntekijään tai tarvittaessa käymään paikan päällä ja kysymään asiasta. Sinulla on oikeus tietää asiasta.- kyselijä x
Avohuollon sijoituksena olin, mut vikat puolvuotta sijoitettuna kiireellisesti. Huostaanottoa ne eivät saaneet koskaan tehtyä.(Luojan kiitos!)
Eilen laitoin just sossulleni viestiä tosta aiheesta. Sanoi ottavansa edellisen kaupungin sossuun yhteyttä ja ilmoittaa sitten kun tietää, että onko itsenäistymisvaroja jäljellä.
- Laki sanoo näin
Lastensuojelulaki
"77 §
Itsenäistymisvarat
Kun lapsi tai nuori on sijoitettu kodin ulkopuolelle sijoitusta avohuollon tukitoimena, 40 §:ssä tarkoitettua sijaishuoltoa tai jälkihuoltoa koskevien säännösten mukaisesti, hänen itsenäistymistään varten on kalenterikuukausittain varattava määrä, joka vastaa vähintään 40 prosenttia hänen sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuista annetun lain 14 §:ssä tarkoitetuista tuloistaan, korvauksistaan tai saamisistaan. Määrää laskettaessa ei lapsilisää kuitenkaan oteta huomioon.
Jollei lapsella tai nuorella ole sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuista annetun lain 14 §:ssä tarkoitettuja tuloja, korvauksia tai saamisia taikka jos ne ovat riittämättömät, sosiaalihuollosta vastaavan toimielimen on tuettava sijoituksen päättyessä itsenäistymässä olevaa nuorta asumiseen, koulutukseen ja muuhun itsenäistymiseen liittyvissä menoissa tarpeellisilla itsenäistymisvaroilla.
Sosiaalihuollosta vastaavalla toimielimellä on oikeus päättää itsenäistymisvarojen maksamisen ajankohdasta. Lähtökohtaisesti itsenäistymisvarat on annettava lapselle tai itsenäistymässä olevalle nuorelle jälkihuollon päättyessä taikka lapsen tai nuoren itsenäistymisen tukemiseen tai turvaamiseen liittyvästä erityisestä syystä viimeistään hänen täyttäessään 21 vuotta.
Sosiaalihuollosta vastaavan toimielimen on annettava selvitys itsenäistymisvarojen kertymisestä ja maksamisesta sijoituksen päätyttyä ja huoltajan, edunvalvojan tai 15-vuotiaan lapsen sitä pyytäessä myös sijoituksen aikana."
Eli, jos vanhempien tai lapsen omista tuloista( esim. perhe-eläke, elatusmaksut tms.) on otettu sijaishuollon korvaamiseksi maksuja, näistä on otettava 40 prossaa sivuun nuoren itsenäistymisvaroiksi.
Jos vanhemmilta tai lapselta varoja sijaishuollon korvaamiseksi ei voi viedä, sosiaalihuollon on silti itsenäistymistä tuettava. Meidän paikkakunnallamme on käytäntönä tukea 1500 eurolla itsenäistyvää nuorta sijoituksen jälkeen. Lapseni ei halua jälkihuoltoa, mutta itsenäistymistä on tuettava. meillä käytännössä raha menee luultavasti vuokravakuuksiin kun asunto löytyy...
Jos on ollut vuoden sijoitettuna muualle, silloin sossun on ainakin velvollisuus tukea taloudellisestikin. - Anonyymi
Minä olen ollut huostaan otettuna 10 Vuotiaasta 18 ikä vuoteen asti ja sain niitä kertyi minulla yhteensä noin 20 000 euroa olen siis jo täyttänyt 18 kuusi vuotta sitten ja varat on tuhlattu aika päiviä sitten
- Anonyymi
Voikohän itsenäistymisvaroja saada tilille?
- Anonyymi
saa tilille kun päättää jälkihuollon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191170
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89874Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18699- 77697
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat276665- 88653
- 107604
- 27537
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49533Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet107477