Mitä turkista alanyasta

Turkin ensikertalain

Hei... Ooon lähös tos huhtikuussa turkkiin alanyaan ja täs mietin että mitäs kannattas ostaa sieltä basaareilta, kaupoilta, markkinoilta ym.. Haluisin sieltä itelle konverset.... Ei olis välii vaikka oliskin feikit mut mistä saa ja miten halvalla ja riittääks et ottaa noin 400-500€ mukaan?? Aaatttelin et jos otan esim ton 400€ mukaan niin vaihtaisin noin 300€ turkin liiroiks? Oisko mitää vai pitäskö vaihtaa vähän enemmän... Ku oon kuullut että liroilla tulee halvemmaksi maksaa. Nii ja sitten missähän päin tämmönen hotelli on ku Lavinia Apart on?? Onko miten hyvä ja miten pitkiä matkoja esim markkinoille, basaareihin, ruokakauppaan?? Nii ja tosta ruokakaupasta sitten tulikin mieleen että saako sieltä tuoda ihan hedelmii siis tuoreita ja esim kuivattuja taateleitaym..???
Kiitti kaikille

4

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alanyan ensikertalai

      Ja hei sori en osannu pistää tätä juttuu tonne Alanyan puoleiselle palstalle.... Sorry... Ja hei missä päin tota mun hotellia olis lähin ranta ja minkä niminen??? Ja löytyykö rannalta kauniita kiviä ja simpukoita?? Kerään mieluusti matkaan siskolleni!

    • toi sama

      Vastatkaaa nyt mulle!!!!!!!!!!!!!

    • Merve22

      Saat varmasti vastauksia jos käyt kirjoittamassa tämän saman Alanya palstalle. Hotellin sijainnin näät matkanjärjestäjän sivuilta siellä on varmasti kartta !! Rahasta sen verran että kannattaa vaihtaa vähän kerrallaan liiroiksi. Ensimmäisenä päivänä menee rahaa aina enemmän, mutta se tasaantuu ku opit käyttämään.400-500 riittää hyvin, jos et nyt aivan mahdottomasti ala shoppailla. Hedelmiä saa tuoda, mutta esim juustoja ei. Näistäkin löydät tiedot tullin sivuilta. Basaareilta löytyy mitä vaan ja hinta riippuu siitä kuinka osaat tinkiä. Alanyassa on myös kiinteähintaisia kauppoja ja niissä on mielestäni paljon mukavampi ostella.

    • turkin ensikertalain

      Okei kiitti!!! :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4451
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2874
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1697
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1389
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      82
      1176
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      842
    Aihe