Retki Santiagoon kannattaa, jos all incl. lomanvietto jo tympii!

Reppu selkään vaan

Koin, että 2 viikon loma Riu Touaragessa ja Boavistalla ei tarjoa tarpeeksi vaihtoehtoja tutustua maan kulttuuriin ja historiaan syvemmin ja nähdä myös vehreätä vuoristoa vaihteeksi hiekkadyyneille. Kokemukseni mukaan etenkin 2 viikon hiukankin seikkailunhaluisille ja kielitaitoisille matkaajille myös lasten kanssa tarjoaa Santiagon saari tähän oivan mahdollisuuden.

Tosin koneessa Santiagon pääkaupunkiin Praiaan oli myös viikon matkalaisia mm. Norjasta meidän hotellistamme. Ylipäänsä koneessa n. 1/3 oli turisteja Hollannista, Saksasta, Ruotsista, Norjasta ja Tanskasta, joten kiinnostusta näytti all incl-meiningeistä ulospääsyyn muillakin löytyvän. Osa tosin oli matkalaisia, jotka olivat lentäneet saarikierrokselle omin nokkineen Lissabonin kautta TAP:lla.

Santiagolla itsekseen liikkuvat turistit, joihin törmäsimme olivat suurimmaksi osaksi 50 ikäisiä. Praia vaikutti hyvin rauhalliselta, Treen kokoinen kaupunki ja ihmiset avuliaita ja ystävällisiä kaikkialla. Itse olin reissussa kaksin 5-vuotiaan lapseni kanssa.

Lennot Praiaan on helppo tilata netin kautta esim. e-dreamsilta tai suoraan paikal lentoyht. TACV:n sivuilta. Meille tosin lennot hoiti hiukan edullisemmin Boavistalta Morabitur, tstot kentällä ja Sal Reissä. www.morabitur.com p. ( 238) 918 73 09/28/42 menopaluun hinta kahdelta oli TACV:n koneella 228e. Matkan kesto 25min, lennot olivat n. 20 min aikataulusta myöhässä.

Morabitur bookkasi meille Praia Turin kautta erittäin pätevät ja kokeneet, hyvää englantia puhuvat oppaat p. 2615746 / 261 57 47. Privaattiopastettu retki autokuskeineen ja lounaineen maksoi 137e per pvä. Meidät haettiin hotellilta klo 9 ja tuotiin takaisin klo 18.

Ensimmäisenä päivänä tutustuimme vanhimpaan Santiagon osaan, jossa osa 1400-1500 -luvuilla rakennetusta Ciudade Velhasta on edelleen hyvässä kuosissa merirosvouksen takia rakennettuine linnoituksineen ja kirkkoineen. Praian 1800-luvulla rakennettuun portugalilaisessa keskustassa kiertelimme myös sekä näimme modernin keskustan shopping centereineen. Kävimme Praian vilkkailla markkinoilla, jonka jälkeen jatkoimme vuoristoon Rui Vaziin ja Quinta da Montangnasille lounaalle 1400m korkeuteen. Maisema muistutti andeja vehreäine laaksoineen ja tulivuorten jäänteineen. Pysähdykset kaikkialla, missä meitä kiinnosti pysähtyä esim. kuvaamaan toteutuivat toivomuksestamme.

Toisena päivänä kiersimme koko saaren, pysähdyimme mm. kasvitieteellisessä puutarhassa, chorizon valmistuspaikassa, luonnonpuistossa sekä Santiagon toiseksi suurimmassa kaupungissa Assomadassa ja sen torilla. Sieltä jatkoimme Salazarin aikaiselle "keskitysleirille" Tarrafalin liepeille, jossa kidutetiin ja surmattiin mm. Angolan, Guinea-Bissaun ja Kap verden poliittisia itsenäisyttä tavoittelevia ja toisinajattelijoita aina vuoteen 1974 saakka! Tarrafalissa uimme kivalla pikkurannalla, jonka aallokko oli leppeä ja söimme rantaravintolassa lounaan. Sieltä jatkoimme itärannikon kautta takaisin Praiaan, tämä maisema on dramaattista mustine laavakivihiekkarantoineen ja suurine tyrskyineen. Näimme matkalla kylän, jossa eletään omasta halusta sähköttä ja vailla mitään nykymukavuuksia 1800-luvun tapaan ja harjoitetaan mm. mustaa magiaa.

Hotellin meille bookkasi Riu Touaragen respasta avulias työntekijä nimeltään Suely: Hotelli Limeira Ciudade Velhassa, 33h huoneen rauhallinen hotelli upeine merimaisemin 70-78e yö sis. aamiaisen, avintola auki klo 22 saakka. http://www.caboverde.com/pages/627075.htm Suelyn setä ajaa taksia Praiassa ja hän oli vastassa kentällä nimikyltin kanssa ja hoiti myös paluukyydin kentälle 2000-3000 escudon hintaan.

0

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        83
        7121
      2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        26
        7073
      3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        116
        6198
      4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5414
      5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        84
        5248
      6. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        63
        5215
      7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        40
        5108
      8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        27
        4605
      9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        18
        3481
      10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

        vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
        Maailman menoa
        300
        3400
      Aihe