Retki Santiagoon kannattaa, jos all incl. lomanvietto jo tympii!

Reppu selkään vaan

Koin, että 2 viikon loma Riu Touaragessa ja Boavistalla ei tarjoa tarpeeksi vaihtoehtoja tutustua maan kulttuuriin ja historiaan syvemmin ja nähdä myös vehreätä vuoristoa vaihteeksi hiekkadyyneille. Kokemukseni mukaan etenkin 2 viikon hiukankin seikkailunhaluisille ja kielitaitoisille matkaajille myös lasten kanssa tarjoaa Santiagon saari tähän oivan mahdollisuuden.

Tosin koneessa Santiagon pääkaupunkiin Praiaan oli myös viikon matkalaisia mm. Norjasta meidän hotellistamme. Ylipäänsä koneessa n. 1/3 oli turisteja Hollannista, Saksasta, Ruotsista, Norjasta ja Tanskasta, joten kiinnostusta näytti all incl-meiningeistä ulospääsyyn muillakin löytyvän. Osa tosin oli matkalaisia, jotka olivat lentäneet saarikierrokselle omin nokkineen Lissabonin kautta TAP:lla.

Santiagolla itsekseen liikkuvat turistit, joihin törmäsimme olivat suurimmaksi osaksi 50 ikäisiä. Praia vaikutti hyvin rauhalliselta, Treen kokoinen kaupunki ja ihmiset avuliaita ja ystävällisiä kaikkialla. Itse olin reissussa kaksin 5-vuotiaan lapseni kanssa.

Lennot Praiaan on helppo tilata netin kautta esim. e-dreamsilta tai suoraan paikal lentoyht. TACV:n sivuilta. Meille tosin lennot hoiti hiukan edullisemmin Boavistalta Morabitur, tstot kentällä ja Sal Reissä. www.morabitur.com p. ( 238) 918 73 09/28/42 menopaluun hinta kahdelta oli TACV:n koneella 228e. Matkan kesto 25min, lennot olivat n. 20 min aikataulusta myöhässä.

Morabitur bookkasi meille Praia Turin kautta erittäin pätevät ja kokeneet, hyvää englantia puhuvat oppaat p. 2615746 / 261 57 47. Privaattiopastettu retki autokuskeineen ja lounaineen maksoi 137e per pvä. Meidät haettiin hotellilta klo 9 ja tuotiin takaisin klo 18.

Ensimmäisenä päivänä tutustuimme vanhimpaan Santiagon osaan, jossa osa 1400-1500 -luvuilla rakennetusta Ciudade Velhasta on edelleen hyvässä kuosissa merirosvouksen takia rakennettuine linnoituksineen ja kirkkoineen. Praian 1800-luvulla rakennettuun portugalilaisessa keskustassa kiertelimme myös sekä näimme modernin keskustan shopping centereineen. Kävimme Praian vilkkailla markkinoilla, jonka jälkeen jatkoimme vuoristoon Rui Vaziin ja Quinta da Montangnasille lounaalle 1400m korkeuteen. Maisema muistutti andeja vehreäine laaksoineen ja tulivuorten jäänteineen. Pysähdykset kaikkialla, missä meitä kiinnosti pysähtyä esim. kuvaamaan toteutuivat toivomuksestamme.

Toisena päivänä kiersimme koko saaren, pysähdyimme mm. kasvitieteellisessä puutarhassa, chorizon valmistuspaikassa, luonnonpuistossa sekä Santiagon toiseksi suurimmassa kaupungissa Assomadassa ja sen torilla. Sieltä jatkoimme Salazarin aikaiselle "keskitysleirille" Tarrafalin liepeille, jossa kidutetiin ja surmattiin mm. Angolan, Guinea-Bissaun ja Kap verden poliittisia itsenäisyttä tavoittelevia ja toisinajattelijoita aina vuoteen 1974 saakka! Tarrafalissa uimme kivalla pikkurannalla, jonka aallokko oli leppeä ja söimme rantaravintolassa lounaan. Sieltä jatkoimme itärannikon kautta takaisin Praiaan, tämä maisema on dramaattista mustine laavakivihiekkarantoineen ja suurine tyrskyineen. Näimme matkalla kylän, jossa eletään omasta halusta sähköttä ja vailla mitään nykymukavuuksia 1800-luvun tapaan ja harjoitetaan mm. mustaa magiaa.

Hotellin meille bookkasi Riu Touaragen respasta avulias työntekijä nimeltään Suely: Hotelli Limeira Ciudade Velhassa, 33h huoneen rauhallinen hotelli upeine merimaisemin 70-78e yö sis. aamiaisen, avintola auki klo 22 saakka. http://www.caboverde.com/pages/627075.htm Suelyn setä ajaa taksia Praiassa ja hän oli vastassa kentällä nimikyltin kanssa ja hoiti myös paluukyydin kentälle 2000-3000 escudon hintaan.

0

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

        Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
        Maailman menoa
        260
        9057
      2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

        "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
        Maailman menoa
        312
        6289
      3. Verinen koira

        Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
        Imatra
        66
        1370
      4. Mira Luoti, Vain Elämää

        kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
        Maailman menoa
        6
        1311
      5. Faktat kehiin!

        kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
        Ikävä
        109
        1111
      6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

        Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
        Maailman menoa
        79
        995
      7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

        Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
        Kotimaiset julkkisjuorut
        60
        877
      8. Mopokeulija

        Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
        Haapavesi
        43
        788
      9. MUISTATTEKO SEN?

        Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
        Joukkoliikenne
        311
        703
      10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

        Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
        Ähtäri
        23
        696
      Aihe