Toivon Kokemuksia pääsyistä ja hylyistä.
Lääkärini mielestä paikallaan olisi pitkäkestoinen sairasloma ja että sairauteni etenee nopeasti : ( , ja ainoa vaihtoehto lääkärin mielestä olisi jäädä välittömästi sairaslomalle.
Olen samaa mieltä lääkärin kanssa, että ei minusta ole tasapainoiseen työelämään ja on riski olla työssä, myönnetään : O !
Mutta haluaisin vielä yrittää osa-aikaisena työntekijänä, jota lääkäri vaihtoehtona väläytti.
Kysynkin teiltä osatyökyvyttömyyseläkkeellä olevilta, miten asiat lutviutui, helpottiko sairautenne, onnistuiko työyhteisössä, ja saitteko ensiyrittämällä sen eläkkeen?
Oliko vaikeuksia ? Mikä oli haasteellista?
Mitkä oli hylyn syyt ?
Mistä eläke myönnettiin?
Olisi kiva saada vaikka joihinkin kohtiin vastaus.
Teidän apuanne kaivaten. Ikä pian 59v.
Sairaslomalle, kuten lääkäri ensisijaisesti suositteli?
Vai toissijisesti Osatykyvyttömyyseläkkeelle?
Työelämästä ilman s-lomia suoraan osatyökyvyttömyyseläkkeelle
11
533
Vastaukset
- Suosittelen
Suosittelen lämpimästi siirtymistä osatyökyvyttömyyseläkkeelle, jos terveydentilasi sen sallii. Saisit sairaudestasi huolimatta työvuosia lisää ja pientä eläkekarttumaa lisäksi.
Tietysti riippuen todellisesta sairaudentilastasi, ja ainakin voisit kokeilla, jos uskot pärjääväsi.
Itse sain osa-aikaisesta työstä, huomattavaa helpotusta ja jaksan paljon paremmin niin työssä kuin vapaa-aikanakin. Saan työvuosia lisää, enemmän eläkettä ja mikä parasta parempi laatuista ja kivuttomampaa elämää. - Kääntöpuoli ratkaisu
Sinä olet paras tietämään, miten jaksat.
Muista kuitenkin ottaa huomioon se seikka, onko järkevää vetää itseään aivan loppuun, millä on merkitystä tulevien vuosien kannalta.
Kaikki ei ole tätä päivää ja pitää pitää huolta myös huomisesta.
Ratkaisullasi voi olla merkitystä oletko kykenevä jatkossa selvitytmään itsenäisesti vai joudutko kenties vuodeosastolle loppuiäksi, tai lyhentääkö päätöksesi elin aikaasi.- suosittelen
itse ajoin töissä itseni niin piippuun että lopulta sairastuin,vajaa vuosi sairaslomaa ja tein päätöksen osatyökyvyttömyyseläkkeestä ja työnantajakin oli ihan ok vielä silloin,että alat tekemään sitten jos menee läpi niin lyhempiä työpäiviä,sitten se eläke menikin hetimiten läpi n. 3viikkoa meni vastauksessa ja sitten neuvotteluja työnanatjan kanssa ja eihän se mua enää huolinu,nytpä siis työtön ja työnhakijana joskin mikä se nimi on " rampana" tai jotain :) mutta kyllä on elämä ihanaa nyt kun ei stressiä siitä paska lafkasta ja toivon saavani itseni kutntoon joksin heikolle näyttää.tiukkaa elämä rahallisesti jos et saa töitä mutta muuten mahtavaa.
- Kurja juttu
Sinulla on mahdollisuus hakea työttömyyspäivärahaa. Päivärahasta vähennetään tuo sinun osatyökyvyttömyytesi määrä ja loput on sinulle maksettavaa etuutta.
Edellytyksin, että täytät muut edellytykset työttömyyskorvaukseen.
Jos sairautesi etenee ja vaikeutuu, niin sinulla on mahdollisuus hakea täydelle eläkkeelle, mutta sairauspäivärahakausi on ensisijainen etuus , jonka jälkeen voit kriteerit täyttäessäsi päästä täydelle eläkkeelle.
Lykkyä tykö.- Ikävä juttu -
Työnantajat hyötyvät työntekijän saatua osatyökyvyttömyyseläkkeen, verrattuna täydelle työkyvyttömyyseläkkeelle jäämistä.
Se on yleensä myös työntekijän etu jos on työkykyä jäljellä tarvittava määrä.
Mutta outoa, että työnantajasi käyttäytyi antamalla sinulle potkut. Oliko se sitten työnantajalle jotenkin hyöryllistä, jossainmielessä.
Voi nyt et voi toistaiseksi pidentää työuraasi : ( - niin on
Ikävä juttu - kirjoitti:
Työnantajat hyötyvät työntekijän saatua osatyökyvyttömyyseläkkeen, verrattuna täydelle työkyvyttömyyseläkkeelle jäämistä.
Se on yleensä myös työntekijän etu jos on työkykyä jäljellä tarvittava määrä.
Mutta outoa, että työnantajasi käyttäytyi antamalla sinulle potkut. Oliko se sitten työnantajalle jotenkin hyöryllistä, jossainmielessä.
Voi nyt et voi toistaiseksi pidentää työuraasi : (Kuinka ja miten työnantajat hyötyvät ko. tilanteesta?
- Näin se menee
niin on kirjoitti:
Kuinka ja miten työnantajat hyötyvät ko. tilanteesta?
Yritykselle on todella kallista jos työntekijä joutuu ennenaikojaan täydelle työkyvyttömyyseläkkeelle. Yritys tai laitos tmv. joutuu maksamaan huomattavan sanktion, jos niin tapahtuu.
Mutta jos työntekijä jää pelkästään osatyökyvyttömyyseläkkeelle, työnantajan ei tarvitse maksaa ollenkaan sanktiota.
Sairas ja vajaakuntoinen ei ole tuottava, joten osa työajasta on hukkaan maksettua aikaa ja rahaa.
Mutta kun vajaakuntoisen työpanosta hellennetään työaikaa lyhentämällä, tai oleellisesti keventämällä työtä , niin tämän henkilön voimavarat saadaan paremmin hyörynnettyä ja työkyky paranee, työntekijän voidessa paremmin, kuin kokoaikatyössä. Siinä on voittajia, sekä työnantaja, että sairas vajaakuntoinen työntekijä. Molemmat hyötyvät myös taloudellisessa mielessä.
- Hyvä Osa-Työ : )
Työeläkeyhtiöt ja Yhteiskunta hyötyvät pitkässä juoksussa Ihmisten jäädessä Osatyökyvyttömyyseläkkeelle, silloin jos ihmisten työtehot ja kyvyt heikkenevät ja työntekijä siirtyy osatyökyvyttömyyseläkkeelle.
Sairauspäivärahakaudet ja jääminen täydelle työkyvyttömyyseläkkeelle vähenee ja niin työurat pitenee, samalla kun ihmisten vointi ja jaksaminen lisääntyy, samoin kuin vanhuuden eläkeaikainenkin terveys kohenee.- Kuuntele lääkäriä
Nyt otat järjen käteen ja kuuntelet mitä lääkäri sinulle ensisijaisesti ehdottaa.
Teet niin kuin lääkäri neuvoo, sillä tämä elämä on lyhyt ja liian kallisarvoista tuhlattavaksi riskeeraamalla terveytesi.
Ei ne lääkärit todellakaan turhaan ehdottele.
Itse olen työkyvyttömyyseläkkeellä ja elämä helpottui huomattavasti. Kun yöt särkee, niin voit nukkua päivällä. Kivutkin vähenee, vaikkei kokonaan, mutta pienikin helpotus on tärkeä voimavara.
jaksamista sinulle, minkä päätöksen sitten teetkin. - Uudesti syntynyt
Kuuntele lääkäriä kirjoitti:
Nyt otat järjen käteen ja kuuntelet mitä lääkäri sinulle ensisijaisesti ehdottaa.
Teet niin kuin lääkäri neuvoo, sillä tämä elämä on lyhyt ja liian kallisarvoista tuhlattavaksi riskeeraamalla terveytesi.
Ei ne lääkärit todellakaan turhaan ehdottele.
Itse olen työkyvyttömyyseläkkeellä ja elämä helpottui huomattavasti. Kun yöt särkee, niin voit nukkua päivällä. Kivutkin vähenee, vaikkei kokonaan, mutta pienikin helpotus on tärkeä voimavara.
jaksamista sinulle, minkä päätöksen sitten teetkin.Olen hyötynyt huomattavasti osatyökyvyttömyyseläkkeestä, sillä nyt olen osa-aikaista tehden kuin eri ihminen, paljon energisempi ja paremmassa kunnossa kun silloin kun tein täyttä työpäivää.
Työssäkin saan paljon enemmän ja paremaa tulosta aikaan.
Sain uuden elämän ja jaksan työssä vuosia. Pomo on ollut onnessaan muutoksesta, samoin kun työkaverit.
- Kaikkea hyvää
Voisiko joku valaista, miten sairausoseläkeläinen tienaa? Miten sen jälkeen eläkkee käy? Nouseeko eläke vai putoaako?
Jos sairstuu ja on pakko jäädä osatyökyvyttömyyseläkkeelle, tuskin on valinnan varaa. Terveys on mennyt, menikö eläkerahatkin? Pitäkää toisistanne ja itsestänne huolta
Arvostan kaikkia jotka ovat tehneet työtä. Toivon että sairastuminen ei veisi keneltäkään tuloja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360