Eli, tuhlasin reilut kaksi vuotta opintotukikuukausia amk:ssa ja sain todella surkeasti kursseja kasaan mielenterveysongelmien takia. Samasta syystä sain kuitenkin koko ajan opintotukea, vaikka selvityspyyntöjä tulikin. (Olisi varmaan ollut fiksumpaa vaan jättää selvittämättä ja elää sossun rahoilla, kun rehellisyydellä ei tätä maata peritä.)
Mutta sittemmin keskeytin opinnot amk:ssa kun totesin että on aivan turha opiskella alaa jolla ainoa tapa työllistyä on jatkuvasti kieli syvällä perseessä. Joten vaihdoin järkevämmälle alalle. Nykyään opinnot edistyvät hyvin ja normaalissa tahdissa, kun mt-ongelmat ovat pääosin takanapäin ja motivaatio ihan toisella tasolla. Mutta pelottaa, mitä mulle käy kun tukikuukaudet loppunee silti ennen valmistumista vaikka kuinka kiirehtisin? Jääkö mun opinnot kesken, koska työ opiskelu on koko lailla mahdoton yhtälö jos en saa oman alan töitä. Voinko siis saada esim työmarkkinatukea opiskelun jatkamiseen vai mitä pitäisi tehdä jos (kun) opintotuki loppuu? Sossu on ihan vihoviimeinen vaihtoehto, sinne en lähde ennenkuin nälkäkuolema uhkaa, mutta vuokrakin pitäisi maksaa...
Alan vaihto...
tapansa parantanut
1
684
Vastaukset
- frrff
Täytätkö työttömyysedulla opiskelun ehdot?
http://www.te-palvelut.fi/te/fi/tyonhakijalle/ammatinvalinta_koulutus/omaehtoinen_opiskelu/index.html
Haet tietysti asumistukea sitten Kelalta ja jos työkkäri ei myönnä tuota rahaa sinulle, se on sitten sossu, joka tässä jää vaihtoehdoksi, JOS niitä töitä ei löydy. Työhän on tietysti se, mitä ensisijaisesti sinulta edellytetään.
ps. Miten niin työ ja opiskelu on mahdoton yhtälö, jos työ ei ole omalta alalta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2313011Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1972646Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1121253Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411208Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2991119- 701108
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721091Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211005Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin8833