Tapiowood, onko kokemusta

kesärakentaja

Onko vielä kenelläkään kokemusta firmasta Tapiowood. Millainen tuote, kun ovat aloittaneet hirsituotannon vasta muutama kuukausi sitten. Löytyykö ammattitaitoa.
Miten laatu. Miten toimii toimitukset. Esittävät matkahuolto toimituksia . Ei linja autolla oikein tunnu mahdolliselta.
Kysyin matkahuollosta, max pituus n 2 m ja paino noin 20-30 kg kappale.

8

3465

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?????
    • kesasauna

      Oli kokemus, ei syntynyt kauppaa. Rahdit eivät tästä ajasta. Vastaukset
      ympäripyöreitä.

    • kutistuba köhikkö

      Tapiowood. Köhikön tilauslomake. Miten osan täyttä tämö papri. Mulla ei ole tulostuttava kone
      ja pitäistehdä skanner ja toimitta takasi Tapio. Miten mä huomioi tämä köhikön
      kivijalka, pitäskö tehdä 6% pienempi kui tämä hirren köhikkö, jos ei heti kutistetu tehdaspaikalla.

      • TapioWood

        On korjattu. Kiitos.


    • kuusi prosenttia

      Mikä on tämä 6% kutistuminen Tapiowoodin tuotteilla. Ei vastaavaa löydy keneltäkään muulta toimittajalta. Vai onko karjalan puu niin hottoa että kutistuma
      on 6%. Eihän tämä pysy sokkelin päällä 10 m matkalla 60 cm.
      Vai olenko ymmärtänyt väärin. Selittäkää joku viisaampi.

    • riittävä

      On kokemusta RIITTÄVÄSTI

    • hymyilyttää

      Kyselin referenssikohteita, minulle vastattiin ettei ole omia kohteita vielä suomessa, Mutta toisen firman myymänä muutama kohde löytyy. Eipä taida oikein sukset luistaa. Useaan kertaan vakuutetaan että kaikki mitä valmistetaan
      kootaan tehtaalla ennen lähetystä. Johan on hulinat, jos vaikka valmistetaan yksi
      mökki päivässä, se kootaan ja puretaan, varmasti on palikat sekaisin. Eikä varmasti pintalaatu ole tämän jälkeen kauppakelpoinen. Onko laatu niin sekalaista, että kaikki pitää koekoota, ei tiedetä oman valmistuksen laadun tulosta ilman kokeilua. On parempi kun vaan kokeilette siellä venäjällä, ei suomi ole mikään koepaikka, täällä ostetaan laatua.

      • TapioWood

        Terve. Tehtaalla tuotetaan n. 400 m3 kuukaudessa. Tästä määrästä n. kolmasosa menee Suomeen. Koekasaamme kaikki Suomeen meneviä kehikoita syystä että haluamme varmentaa laatua. Tietyt vaikeudet tuotannossa syntyy joskus ja halumme olla varmoja että rajan yli menevä tavara on laadultaan ok. Ulkonäkö ei kärsi - pois päin, voimme korvata vialliset elementit uusilla. Lopullinen numerointi tapahtuu samalla jo valmiilla kehikolla, jotta välttää virheita. Vaikka ei tässä maailmassa mitään täydellisä ole, pyrimme takaamaan laatua. Sisämaantilauksissa on aina helppoa korjata jotain. Suomen tilauksissa on raja keskellä, minkä vuoksi mahdolliset laatuasiat on varmistettavaa ennen tavaran lähetystä asiakkaalle. Ja lisäksi, asiakas saa kuvat jo tehtaalta omasta kehikosta. Eikö tämä ole kivaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      851
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      441
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe