iso tiedosto,latausongelma

Kun yritän ladata netistä isokokoista tiedostoa, esim 350MB, niin lataus aina keskeytyy n. 170MB kohdalla. Missäköhän vika? Laajakaistayhteys, selaimena Firefox ja käyttiksenä Vista.

Toisaalta 2. läppärissäni jossa win XP lataukset yleensä onnistuu. Onko tuttu tilanne kenellekään muulle?
8334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Onko nettiyhteys kuinka vakaa ja nopea? Kokeilitko toisella selaimella?

Äänestä

Jos lataus katkeaa aina samassa kohtaa, vika voi olla tiedostosssa ja palvelimessa, eli siellä toisessa päässä.
Pätkivään nettiyhteyteen voi auttaa ohjelma, joka osaa jatkaa latausta, jos palvelin tukee ominaisuutta. Voi olla, että Firefox osaa tuon itsekkin.

Äänestä

Tuttu juttu.
Liittymän kiroja.
Väistin ongelman käyttämällä latausohjelmaa, joka jatkaa latausta pysähdyksen jälkeen, mutta en vaan muista, mikä ohjelma se oli....

Äänestä

palvelin mistä yritin ladata on hidas. Sitä vaan ihmettelin että XP-koneessa lataukset onnistuu ja Vista-koneessa epäonnistuu. Olisiko siis käyttis syynä pätkimiseen? Juuri nyt ei ole varaa ostaa koneeseen esim win 7:aa

Äänestä

Yksi asia on myös, mikä kannattaa huomioida, joissain, en nyt muista tarkasti selaimen nimeä, on sellainen nappula mitä pitää painaa, että se sallii suurten tiedostojen latauksen, olisiko ollut chrome tai no jossain on tuollainen.

Että pitää painaa se rasti asetuksista pois, jolloin toimii.

Äänestä

Chromessa ei tuollaista kohtaa ainakaan ole.

Äänestä

Jossain on tuollainen, olisiko... en muista kyllä ulkoa että missä, mutta itsellä jossain oli tuollainen, mikä piti rastittaa pois, jotta toimi isojen tiedostojen lataus sallituksi, jolloin toimi.

Äänestä
  • En ole ikinä nähnyt tai edes kuullut moisesta yhtään missään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sarwipää kirjoitti:

Kun yritän ladata netistä isokokoista tiedostoa, esim 350MB, niin lataus aina keskeytyy n. 170MB kohdalla. Missäköhän vika? Laajakaistayhteys, selaimena Firefox ja käyttiksenä Vista.

Toisaalta 2. läppärissäni jossa win XP lataukset yleensä onnistuu. Onko tuttu tilanne kenellekään muulle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu