pesussa, kun ei tule niin puhdasta ja kirkasta kuin haluaisin!
Mahdanko sitten laittaa liian täyteen, myös eriväriset
vaatteet ovat varsinkin uusina helposti väriä päästäviä.
Nukkasihdinkin tarkastin ja olihan siellä jo nukkaa.
Muuten, uusia villasukkia en kohtakaan pese,
ravistelen ja tuuletan vain, niistä sitä nukkaa tulee!
Mikä vika vaatteideni
4
180
Vastaukset
- joitain neuvoja
Jospa pesukoneesi on vain kertakaikkiaan likainen, kokeilehan pestä koneesi joko apteekissa myytävällä sitruunahapolla, tai kokeile silloin tällöin lisätä pesuaineen kera koneeseen ruokasoodaa pari ruokalusikallista kun peset pyykkiä.
Älä käytä pesuaineita joissa on zeoliittiä.
Muista jättää pesukoneen luukku auki kun et käytä sitä. - pesua
Kone pitää välillä pestä 90 asteessa, vaikka tyhjänänsä, että se puhdistuu.
Punaiset erikseen, mustat erikseen, valkoiset erikseen, sekaväriset erikseen. Nykyvaatteet eivät kestä enempää kuin 30-60, lue pesuohje, mutta muista, että petivaatteet ja alkkarit tarvitsevat 60 astetta, että pöpöt kuolee.
Silkit ja muut hömpänpömpät pitää pestä erikseen alhaisissa lämpötiloissa omilla pesuaineillaan (käsinpesuohjelma).
Villasukkia ja yleensäkään villavaatteita ei pidä pestä kuin pakon alla - paras villasukille olisi pyöritys kylmäkuivaimessa tai jos ei sitä ole, pitäminen / tuulettaminen mielellään pakkasessa sillointällöin, että pöpöt kuolee.
Älä täytä konetta tupaten täyteen, ja kun kone on pessyt, älä jätä pyykkiä sinne odottamaan vaan laita kuivumaan saman tien. Muutoin se alkaa haista. - jörkka..
käytä tahranpoistoainetta, semmosta pullossa olevaa, ennen pesua
- lajittele pyykki
pese samansävyiset vaatteet samassa koneellisessa, niin värit säilyvät kirkkaina. Jos peset koneessa eri värisiä samassa koneellisessa, tuloksena on ikävän harmaata pyykkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131960Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161831504Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1421262Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt931243Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381168- 84898
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu44810Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13787Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.138783Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas123763