Pistooli saksasta mitä tarvitaan?

asessori

Riittääkö suomenkielinen ostolupa ja tuontilupa vai täytyykö olla käännetty saksaksi
luvat??

3

223

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkki vinkki

      Helpoimmalla pääset, jos löydät kauppiaan joka tilaa tavaran sinulle. Monet suomalaiset aseliikkeet tilaavat säännöllisesti tavaraa saksalaisista isommista liikkeistä.

      Toinen vaihtoehto on toimia itse. Tällöin tarvitset suomalaisen hankkimisluvan sekä ennakkosuostumuksen EU:n sisäiseen siirtoon. Jälkimmäinen paperi maksaa muistaakseni reilun pari kymppiä. Itse olen lähettänyt sen, sekä valokopion suomalaisesta hankkimisluvasta ja hyvin on riittänyt.

      Nykyisin aseiden toimittaminen vaan on vähän kallistunut että halvemmaksi saattaa tulla jos löydät jonkun kaupan hoitamaan tilaamisen puolestasi. Jotta tavara ei mene sivu suun, kannattaa olla vaikka itse yhteydessä ensin saksaan ja pyrkiä varaamaan tuote ja samalla kertoa mikä putiikki hoitaa tilaamisen puolestasi.

    • asessori

      Eli onko sinne on kelvannut ihan suomenkielinen siirtolupa ja ostolupa?

    • vinkki vinkki

      Juu, ihan saman lapun olen postittanut kuin mitä laitokselta on käteen annettu.

      Ameriikasta tilatessa tein yksityisestä maahantuontiluvasta (eri paperi kuin EUn sisäinen siirto paperi) englanniksi käännetyn version jonka lähetin virallisen suomenkielisen kaverina. EUn sisällä menee onneksi helpommin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      77
      2356
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      935
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      786
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      46
      731
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      50
      714
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      644
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. Mitä tapahtuu jos joskus edes kohdataan?

      😊
      Ikävä
      50
      595
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      584
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      566
    Aihe