Automiehet huom!

Vässykkä

Viikon päästä Helsingistä Turkin, Libanonin, Jordanian, Israelin jne. kautta Afrikkaan, joten ylitys- ja hinta- ym. vinkkejä kaivataan! Tavoitteena olla Tallinnasta kolmessa vuorokaudessa punaisellamerellä. Onnistuuko. Kaks kuskia ja auton tarkoitus liikkua 24h. Egyptistä edelleen kohti Sudania ja sieltä parin viikon päästä takaisin. Tavaran nouto kyseessä. Tiet, ajettavia vai ei, city-maasturi alla. Tienvarsimajoitus ei liene ongelma, ainakaan viime reissulla ei ollut. Tosin suuntautui Länsi-Afrikkaan.

2

428

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • far away

      Kolmessa vuorokaudessa saatatte ehtiä jopa
      nippanappa Syyriaan. Turkissa menee takuulla
      yksistään jo yli vrk.
      Sudanissa taas on melkoinen kaaos
      että eikun hyvää matkaa. Oletteko
      varmistaneet että Egyptin ja Sudanin
      välinen raja on auki ?
      Eikö se ainakin välillä ole ollut kokonaan
      kiinni kun sieltä olisi ollut tulossa
      miljoonia pakolaisia?

      • Vässykkä

        ainakin silloin tällöin, mutta koskaan ei voi sanoa varmaa, vastattiin Egyptin suurlähetystöstä. Kyllähän toi Sudan tietysti hieman arveluttaa, mutta käytännössä pakko ajaa sinne, koska tavaran siirtoa ei voi tehdä muuten.

        Rajalta on kohtalaisen pitkä matka Khartoumiin, mikä on päämäärä, jotta onko sulla tietoa yhtään missä kunnossa tiet on Sudanissa? Ja etenkin Punaisenmeren ylitys kiinnostaa, miten onnistuu ja millä aikataululla?

        Laskeskelin itsekin, että voi olla mahdotona päästä kolmessa vuorokaudessa punaisellemerelle. Reilussa vuorokaudessa pitäis päästä Turkin rajalle, mutta siitä se hidas osuus sitten alkaakin. Turkin molemmat rajat oli ainakin joskus varsin tukkoisia, nykytilanteesta en tiedä. Tiedätkö yhtään Syyrian, Libanonin, Jordanian ja Israelin rajoista? Mitenköhän vetävät nykyään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      116
      1084
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      851
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      441
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe