Viikon päästä Helsingistä Turkin, Libanonin, Jordanian, Israelin jne. kautta Afrikkaan, joten ylitys- ja hinta- ym. vinkkejä kaivataan! Tavoitteena olla Tallinnasta kolmessa vuorokaudessa punaisellamerellä. Onnistuuko. Kaks kuskia ja auton tarkoitus liikkua 24h. Egyptistä edelleen kohti Sudania ja sieltä parin viikon päästä takaisin. Tavaran nouto kyseessä. Tiet, ajettavia vai ei, city-maasturi alla. Tienvarsimajoitus ei liene ongelma, ainakaan viime reissulla ei ollut. Tosin suuntautui Länsi-Afrikkaan.
Vastaukset 2
- far away
Kolmessa vuorokaudessa saatatte ehtiä jopa
nippanappa Syyriaan. Turkissa menee takuulla
yksistään jo yli vrk.
Sudanissa taas on melkoinen kaaos
että eikun hyvää matkaa. Oletteko
varmistaneet että Egyptin ja Sudanin
välinen raja on auki ?
Eikö se ainakin välillä ole ollut kokonaan
kiinni kun sieltä olisi ollut tulossa
miljoonia pakolaisia?- Vässykkä
ainakin silloin tällöin, mutta koskaan ei voi sanoa varmaa, vastattiin Egyptin suurlähetystöstä. Kyllähän toi Sudan tietysti hieman arveluttaa, mutta käytännössä pakko ajaa sinne, koska tavaran siirtoa ei voi tehdä muuten.
Rajalta on kohtalaisen pitkä matka Khartoumiin, mikä on päämäärä, jotta onko sulla tietoa yhtään missä kunnossa tiet on Sudanissa? Ja etenkin Punaisenmeren ylitys kiinnostaa, miten onnistuu ja millä aikataululla?
Laskeskelin itsekin, että voi olla mahdotona päästä kolmessa vuorokaudessa punaisellemerelle. Reilussa vuorokaudessa pitäis päästä Turkin rajalle, mutta siitä se hidas osuus sitten alkaakin. Turkin molemmat rajat oli ainakin joskus varsin tukkoisia, nykytilanteesta en tiedä. Tiedätkö yhtään Syyrian, Libanonin, Jordanian ja Israelin rajoista? Mitenköhän vetävät nykyään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521043Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll20955Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl504821- 48776
- 45702
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE180589Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan59558Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550