UWC-stipendejä lukiolaisille ulkomailla opiskeluun

UWC

Tästä mahdollisuudesta harvoin kuulee, joten pitää pistää sana kiertämään.

Aktiivisille, fiksuille ja maailmasta kiinnostuneille lukion ykkösille on tarjolla United World College-stipendejä joka vuosi. Kouluja ympäri maailman - Intiassa, Italiassa, Hong Kongissa, Norjassa, USAssa, Kanadassa, Swazimaassa, Walesissa, ja liike laajenee. Kannattaa katsastaa: www.uwc.fi! Hakuaika alkoi tänään ja kestää helmikuun loppuun!

Opiskelu UWC-kouluissa tähtää kansainväliseen IB-tutkintoon, joka vastaa suomalaista ylioppilastutkintoa. Koulut pyrkivät vahvistamaan opiskelijoiden tietoisuutta monikulttuurisesta maailmasta ja korostamaan vastuullista kansalaisuutta korkeatasoisen koulutuksen ohella. Keskeinen osa UWC-elämää ovat vapaaehtoistyö, monipuoliset harrastusmahdollisuudet sekä ajankohtaisiin teemoihin liittyvä projektitoiminta. Suomesta lähetetään vuosittain 12 opiskelijaa kymmeneen kouluun ympäri maailmaa.

Stipendit ovat Suomen Kulttuurirahaston ja Svenska kulturfondenin rahoittamia ja kattavat lukukausimaksut, täyden ylläpidon koululla ja neljä edestakaista matkaa kodin ja koulun välillä.

Eli: http://www.uwc.fi

0

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        127
        1924
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        100
        1670
      3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        56
        1276
      4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        63
        1192
      5. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        31
        998
      6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        51
        893
      7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        47
        886
      8. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        44
        862
      9. Olet myös vähän ärsyttävä

        Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
        Ikävä
        37
        820
      10. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        56
        798
      Aihe