Saunalahti ei toimi

3 pv, molemmat puhelimet mykkänä, toimii joskus. Vika rajoittuu 1-2 kilometrin säteelle, sama vika oli päällä jo 2 vk sitten. Asiakaspalvelu myöntää virheilmoitukset mutta vikaa ei kuulemma ole. Asiasta soitettu myös Elisalle toisen liittymän vuoksi, sama tarina. Sonera toimii kohteessa moitteetta, niin toimi ennen myös Elisa/Saunalahti. Huomenna menee loputkin liittymät vaihtoon, ei jaksa enää vääntää. Ongelmat alkoivat syksyllä ja tuntuvat vain pahentuvan koko ajan. Ongelmia myös muissa paikoissa kuuluvuuden ja datan suhteen. Pätkii sisällä, pitää mennä välillä ulos soittamaan.
2541
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Koskahan ihmiset oppisivat uskomaan, että Saunalahti on pelkkä apu operaattori, pelkkä liittymien myyjä, jolle ei anneta kuin murto-osa mistään kaistoista. Saunalahti on epävarmin mitä suomessa löytyy, siis toimivuuden ja singaalien kannalta.

Asun pääkaupunkiseudun ytimessä ja aiemmin saunalahden liittymiä, perheessäni ja lähipiirissä useitakin olleena, pari vuotta sitten taistelimme pätkimisen ja kuuluvuuksien kanssa. Edes kerrostalon ylimmässä kerroksessa, mastoihin ja linkkeihin nähden keskeisellä paikalla asuvana Saunalahti tuotti ongelmia pelkästään niin, että puhelun aikana siirtyi toiseen huoneeseen.
Tai sattui istumaan "väärässä huoneessa" kun puhelu tuli tai piti soittaa.

Samoin oli Helsingissä, eri työkohteissa, siinä missä Sonera ja Dna toimi, Saunalahti pimahti "ei yhteyttä, ei singaalia" tilaan.

Olimme yhteydessä saunalahteen 2 kertaa. Vastauksena "emme näe ongelmia sillä alueella, pitäisihän se kuulua" - kolmannella kerralla emme soittaneet Saunalahdelle. Kolmannella kerralla sanoimme liittymät irti kirjallisena ja osan vaihdoimme toisille operaattoreille.

Saunalahdesta edelleen puhuen minulla on prepaid mokkula matkakäyttöä varten. Lataan saldoa jos tarvitsee. Eräässä maakunnassa mokkula toimi parhaillaan 2 - 3 Mbits nopeudella. Se oli riittävä. Testasin sitä hiljattain. Täällä "ongelma talossa" se toimi 1 - 1.80 Mbits nopeudella.

Tuli tarjous, jopa 21 Mbits / 16.90 / 1 kk /. Latasin. Viikko sitten.
Mitä tapahtui Rotta Saunalahdessa. Kertaakaan en ole saanut ulos 0,70 Mbits enempää!!!

Teho on ollut 0.225 - 0.675 välillä aika tiheään. Kertaakaan ei yli 1 Mbits.
V i t t u tuo rotta Saunalahti (P a s k a lahti) varasti tililtäni 16.90 eikä anna tehoa mitä lupasi. Vei entisetkin nopeudet.

Ei tarvitse arvata. Kolmen viikon kuluttua tuo mokkula lentää huitsin jorpakkoon ja tässä elämässä ei tule niin heikkoa hetkeä, että saunalahdelta ottaisin edes esite prosyyriä!

Minulla on varaa, mikään liittymä ei ole kiinni siitä, vaikka maksaisi 100 euroa kuukaudessa.
Seuraava mokkula onkin muualta, nopea ja hintava.

Äänestä

Hei,

todella ikävä kuulla, että molemmilla on ollut ongelmia kuuluvuuden suhteen. Hyvä kuitenkin, että olette tehneet asiasta vikailmoitukset. Niiden avulla asiaa on voitu tutkia ja meillä on ollut mahdollisuus parantaa kuuluvuutta. Ikävä juttu kuitenkin, että parannusta ei ole ainakaan vielä tullut. Toivottavasti saamme kuuluvuutta tulevaisuudessa parannettua.

Asiasta voi halutessaan jatkaa keskustelua Saunalahden Palstalla, osoitteessa http://palsta.saunalahti.fi.

Jarkko / Saunalahden Palstatiimi
http://palsta.saunalahti.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bye-bye kirjoitti:

3 pv, molemmat puhelimet mykkänä, toimii joskus. Vika rajoittuu 1-2 kilometrin säteelle, sama vika oli päällä jo 2 vk sitten. Asiakaspalvelu myöntää virheilmoitukset mutta vikaa ei kuulemma ole. Asiasta soitettu myös Elisalle toisen liittymän vuoksi, sama tarina. Sonera toimii kohteessa moitteetta, niin toimi ennen myös Elisa/Saunalahti. Huomenna menee loputkin liittymät vaihtoon, ei jaksa enää vääntää. Ongelmat alkoivat syksyllä ja tuntuvat vain pahentuvan koko ajan. Ongelmia myös muissa paikoissa kuuluvuuden ja datan suhteen. Pätkii sisällä, pitää mennä välillä ulos soittamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu