Koira ja lapsen tunne-elämän kehitys

Anni. Le

Hei!
Nimeni on Anni Leinonen ja opiskelen Itä-Suomen Yliopistossa, Savonlinnan kampuksella lastentarhanopettajaksi. Teen kandidaatin tutkielmaa aiheesta koiran merkitys lapsen tunne-elämän kehitykselle. Tavoitteenani on selvittää yksilöllisiä kokemuksia ja havaintoja siitä, mikä merkitys koiralla on 0-6-vuotiaan lapsen tunne-elämän kehitykselle ( tunteiden kokeminen, ilmaisu, säätely): tukeeko koira kehitystä tai aiheutuuko koirasta mahdollisesti joitakin haittoja tunne-elämän kehityksen kannalta. Pyytäisinkin kaikkia kiinnostuneita jakamaan kokemuksiaan (omat lapsuuden muistot) tai havaintojaan (lapsen vanhempana) kirjoittamalla pienen kirjoitelman aiheesta ja lähettämällä sen sähköpostitse osoitteeseen: [email protected]
Kirjoitelman ei tarvitse olla pitkä ja tarkoituksena on selvittää yksilöllisiä kokemuksia ja näkemyksiä. Toivoisin, että kirjoitelmasta kävisi ilmi kirjoittajan sukupuoli ja ikä. Huomioithan, että mikäli olet alaikäinen, sinulla tulee olla huoltajan suostumus osallistumiseen. Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille vaivannäöstänne!
Ystävällisin terveisin
Anni Leinonen

1

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anni.

      Hei! Paljon kiitoksia jo kaikille vastanneille! Vielä kaipaisin hieman lisää vastauksia. Kirjoitelman ei tarvitse olla pitkä, eikä kieliopillisesti oikein kirjoitettu. Pääasia olisi, että siitä tulisi ilmi henkilökohtainen kokemuksesi/ näkemyksesi aiheesta.
      Yst. terveisin
      Anni Leinonen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7543
    2. 105
      5533
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5037
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      138
      4412
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3140
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2813
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2759
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2344
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1946
    Aihe