Ranne kipeänä vauvanhoidosta

rannekipu

Moi!

Onko muilla kipeytynyt ranne pahasti vauvaa hoitaessa, ja miten olette saaneet levättyä kivun pois? Kävin vajaat 2kk sitten lääkärissä ja sain diagnoosiksi jännetupintulehduksen. Hoidoksi määrättiin lepoa, särkylääkettä, kipugeeliä ja rannetuen käyttöä. Alkuun ranne lähti paranemaan ihan kohtalaisesti, mutta nyt kipu on taas yhtä pahaa kuin alussa. Ranne menee välillä esim. vauvaa nostaessani tai vaikka vain sängyssä venytellessäni ikään kuin "sijoiltaan" (siis asentoon, missä kipu on sietämätön ja vihlova), ja se pitää kääntää pois tuosta asennosta. Kipu jatkuu pitkään sen jälkeen. Myös muuten vauvaa pidellessäni kipu tuntuu.

Olen yrittänyt käsitellä vauvaa terveellä kädellä, mutta pyllynpesut yms. ovat tietysti sillä konstilla mahdottomia. Tietääkö kukaan, johtuuko tuo "sijoiltaan meno" tulehduksesta, vai voiko sillä olla muita syitä? Vastaavaa ei ole esiintynyt koskaan aiemmin.

Vauva on nyt 2,5 kk. Mies hoitaa vauvaa aina kun on kotona, mutta väistämättä joudun pitelemään vauvaa paljon päivän aikana, kun olemme kahdestaan, mikä kipeyttää rannetta entisestään. Vaiva aiheuttaa tietysti paljon pahaa mieltäkin, kun haluaisin hoitaa vauvaani ilman huolta ranteeni kunnosta. :( Pitäisikö minun hakeutua magneettikuvaan, vaiko luottaa vain siihen, että vaiva paranee itsestään jos ranne vain saa lepoa tarpeeksi?

1

1443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turvotusta?

      Hei!

      Mulle tuli samanlaisia oireita myös "vauvanhoidosta", tuntu että käsi lähtee irti, melkein piti huutaa kun otti niin kipeää.
      Samoin polvet oli todella huonossa kunnossa, tuntui että polvet jäivät lukkoon yms.

      Minulla ainakin johtui ihan vain pelkästään raskaudesta, ja siitä turvotuksesta.
      Vaikkei sitä niin huomannut niin jokaisellehan tätä turvotusta tulee, sitten kun turvotus katoaa niin saattaa jäädä jäteitä vähän pinteeseen mihin milloinkin..

      Kättä yritin pitää mahdollisimman paljon levossa kuin vain mahdollista, ja myös rannetukea käytin. suurimmat kivut katosivat kun vauva oli 4kk, nyt vauva 6½kk ja välillä vihlasee ieläkin, mutta pääasia että kokoajan menee parempaan suuntaan!

      Toivotaan ettei sinullakaan mitään tämän pahempaa ole!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      96
      2005
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      286
      1827
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      320
      1644
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      197
      1520
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1081
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      29
      1036
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1027
    8. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      994
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      988
    10. 67
      964
    Aihe