Tekeehän tuo noin 2,50e/kk. Saatu hyöty lähes olematon. Ois vaan nostanut pelkästään tota opintolainaa niin ois säästynyt nuokin veroeurot. Saa edes yhtä lounasta koulussa tolla...
OPINTORAHA NOUSEE 1,3% JESS!
5
280
Vastaukset
- edelleen turhaa
Anteeksi laskin väärin 3,50 eli saa sillä sen yhden lounaan ja mars patukan/ 3pussia makaronia
- påsdvkåeasg
Kadehdin opiskelijoita lounas alle 3,50 euroa! Lisäksi ilmainen terveyshuolto ja opiskelu. Pois ottamatta halpaa asumista ja alennuksia liikkumisesta.
Onnea!- painu nyt hevonkuuse
Ilmainen terveydenhuolto? Niin terveydenhoitajalle pääsee ilmaseks ja lääkäristä saa maksaa samat mitä tavan tallaaja. Mitä tulee siihen halpaan asumiseen niin ole onnellinen jos pääset opiskelija-asuntoon. Allekirjoittaneen vuokra 520€/kk ja halpaa on varsikin kun kaikki tuet on 470€ mutta onneksi saan elokuun jälkeen 473,50€ niin elämä helpottuu huomattavasti varsinkin ku opiskelija-asunnoissa aloittavilla on etuoikeus niin vuokra on edullinen jatkossakin. Mitä tulee siihen halpaan lounaaseen niin se tuppaa olemaan se päivän ainoo ruoka.
- greagergeg
YTHS Siinä se teidän terveydenhuolto. Halpa tai ilmainen ja ei jonoja, näin monelta opiskelijalta olen kuullut. JA esim. erikoilääkäreiden palvelut nopeasti saatavilla. Ei muilla ole tuommoista luxusta.
Miten ihmeessä opiskelijan vuokra voi olla 520€/kk !? Omavalinta se on asuuko opiskelija asunnossa vai 3h k s asunnossa. Itsellä vuokra 420€/kk yksiö ja en ole opiskelija.- solut
Käy ite yths:llä ja jonota koko aamu sinne ja siellä ne vaan sanoo, et syö buranaa, vaikka ois mitä. Ja niin niitä opiskelija-asuntoja ei riitä kaikille. Ite asuin puol vuotta yksityisellä, ku ei vaan saanu kämppää. Silloinkin asuin solussa, mutta maksoin itteni kipeäksi. Oli pakko kun kaikki muut oli vielä kalliimpia. ja asun nyt opiskelijasolussa onnellisesti ja halvemmalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902697- 2011034
- 66887
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti148839- 59702
- 53657
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18591- 51565
- 55515
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504