Poliisi: Asuntomurrot räjähtivät kasvuun pääkaupunkiseudulla

varusta kotisi

Uutiset
Helsinki

Helsinki 4.2.2014
Poliisi: Asuntomurrot räjähtivät kasvuun pääkaupunkiseudulla
Esimerkiksi joulukuussa tehtiin kolme kertaa yhtä paljon murtoja kuin vuotta aiemmin. Murtokoplat kyttäävät etenkin matkallelähtijöiden tyhjiä asuntoja.

Asuntomurtojen määrä on kasvanut voimakkaasti pääkaupunkiseudulla viime kuukausina, kertoo poliisi.

Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen mukaan esimerkiksi joulukuussa pääkaupunkiseudulla oli noin 90 asuntomurtoa, mikä on lähes kolme kertaa enemmän kuin vuotta aiemmin.

Valtaosa murtoliigoista on ulkomailta. Tällä hetkellä tutkittavana on mm. virolaisten, albanialaisten ja georgialaisten tekemimiä murtosarjoja, poliisi kertoo.

Tyhjiä asuntoja jäljitetään mm. lentoasemille ja satamiin jätettyjen autojen perusteella. Poliisi kehottaakin pitämään kodit asutun näköisinä myös lomilla ja huolehtimaan, että joku käy asunnossa loman aikana.

1

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilasto harha

      "Valtaosa murtoliigoista on ulkomailta."

      Voisi tuonkin asian myöntää että lähes kaikki vapaana olevat murtovarkaat ovat ulkomaalaisia. Suomen murtovarkauksia tekevät istuvat vuorotellen vankilassa ja vapaana ollessaan poliisit tietävät kyllä ketä epäillä.

      Vapaa liikkuvuus toi virolaiset ja romanialaiset varkaat hakemaan Suomesta tavaraa kuin tukkukaupan hyllystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      158
      5851
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      86
      3286
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      104
      1856
    4. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      129
      1207
    5. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      76
      1150
    6. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1124
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      83
      1012
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      58
      1000
    9. Olet edelleen uskomaton

      Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p
      Ikävä
      27
      875
    10. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      159
      865
    Aihe