pomeranian värit

heips !
minkä värisiä pomeranioita on eniten? siis mikä väritys on kyseisellä rodulla yleisin? (musta, valkoinen, soopeli..) ja mikä olisi hyvä ja luotettava kasvattaja? paljon hintaa tulisi uroskoiralle?
41292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sen mitä itse kysyin niin hinnat alkaa olla parin tonnin luokkaa ja yli. Eli melko arvokasta.

Äänestä

Pommeja on monen eri värisiä. Musta tuntuu, että black taneja, oransseja ja oranssisoopeleita/soopeleita on eniten. Ehkä myös mustiakin. Valkoisiin, kermaan ja tricoloriin olen törmännyt harvemmin. Pommin hinta on 1800e-2500e, riippuen kasvattajalta, jolta otat. Esim. Tempore&Tirhan pyytää urospennusta 1800 e, mutta joku toinen (en muista kennelin nimeä) pyytää 2500 e, sillä ovat jotenkin kasvattajan mukaan "parempia jalostukseltaan". Sillä ei nyt niin väliä. Usein hinta pyörii 2000 euron tietämillä.

Pommipentuja tulee harvemmin ja niitä syntyy yleensä 1-2, eli vähän. Lisäksi se on haluttu, mutta harvinaisempi rotu, eikä yleensä kasvattajat kerkeä välttämättä päivittelemään tilanteitaan omille nettisivuilleen, vaan pennut menevät niistä oikeasti kiinnostuneille, jotka ovat itse kasvattajaan yhteydessä ja kysyvät tilanteesta.

Kasvattajia kannattaa vilkuilla kennelrekisteristä, ja itse löytää se luotettava kasvattaja.

Äänestä

entä onko urospomeranialla karvanlähtöaikaa? jos on niin kuinka usein? paljon karvaa lähtee?

Äänestä

Karvaa löytyy koko ajan joka paikasta vähän, mutta itse olen yllättynyt siitä, miten vähän sitä loppupeleissä lähtee. Karvanlähdön voi pitää myös kurissa harjaamalla viikottain. Olen huomannut, että karvaa lähtee siinä syksyn aikaan ja keväällä enemmän, varmaan uusii turkkiaan. Viime syksynä sain furminatorilla otettua koirasta yhtä ison kasan karvaa, mitä se kokoaan on iso.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koirankaula kirjoitti:

heips !
minkä värisiä pomeranioita on eniten? siis mikä väritys on kyseisellä rodulla yleisin? (musta, valkoinen, soopeli..) ja mikä olisi hyvä ja luotettava kasvattaja? paljon hintaa tulisi uroskoiralle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu